POUR LA JUSTICE (Corporation# 508799) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 508799 |
| Corporation Name |
POUR LA JUSTICE PRO JUSTITIA |
| Registered Office Address |
5242 Globert Montreal QC H3W 2E7 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Dissolution Date | 2015-08-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERESA ILLASZEWICZ | 1940 ST. CYR, ST.LAURENT QC H4L 3A2, Canada |
| ELIZABETH KOPYSTECKA | 1247 ELIZABETH, ST. LAURENT QC H4L 4L4, Canada |
| MALGORZATA KOZDRAK | 6350 DE TERREBONNE, #321, MONTREAL QC H4B 3Z4, Canada |
| LEO-PAUL RODRIGUE | 5224 GLOBERT, MONTREAL QC H3W 2E7, Canada |
| BOGOLAN GAWOT | 6391 SNOWDON AVE, MONTREAL QC H3X 1Y5, Canada |
| HALINA STRAKACZ-POROWSKA | 22 AVENUE LORNE, APP. 207, ST. LAMBERT QC J4P 3P3, Canada |
| LUCIE VANIER-VINCENT | 319 AVENUE REDFERN, WESTMOUNT QC H3Z 2G4, Canada |
| ANNA DZIEWONSKA | 4734 DORNAL AVE, APP. 4, MONTRÉAL QC H3W 1V6, Canada |
| ANNA PORAY-WYBRANOWSKI | 5242 GLOBERT, MONTREAL QC H3W 2E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-01 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1980-04-01 | current | 5242 Globert, Montreal, QC H3W 2E7 |
| Name | 1980-04-01 | current | POUR LA JUSTICE |
| Name | 1980-04-01 | current | PRO JUSTITIA |
| Status | 2015-08-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-03-25 | 2015-08-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-04-01 | 2015-03-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-22 | Dissolution | Section: 222 |
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2008-06-30 | |
| 2008 | 2008-04-04 | |
| 2007 | 2007-10-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transfert De Fonds W.w.w. Inc. | 5230 Globert Street, Montreal, QC H3W 2E7 | 1997-04-16 |
| Bestwear Inc. | 5254 Globert Street, Montreal, QC H3W 2E7 | 1991-10-29 |
| La Corporation Financiere G.b.s. | 5180 Queen Mary Road, Suite 450, Montreal, QC H3W 2E7 | 1980-09-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquamarine Professional Coatings 2007 Ltd. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 2007-09-05 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| Decor Alliance Inc. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 1987-06-29 |
| Imp-or Canada Inc. | 4861 Ave De Courtrai, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 0A2 | 2017-11-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 Avenue Decourtrai, 202, Montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 12481294 Canada Inc. | 904-5175 Avenue De Courtrai, MontrГ©al, QC H3W 0A9 | 2020-11-09 |
| 9082301 Canada Incorporated | 5175 Avenue De Courtrai, Suite 909, Montreal, QC H3W 0A9 | 2014-11-09 |
| Newry Maple It Services Inc. | 41-4750 Avenue De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2020-03-13 |
| 10253278 Canada Inc. | 21 - 4702 Av. De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2017-05-26 |
| Halal-maplestar Foods Inc. | 4650 De Courtrai Avenue, Suite 53, Montreal, QC H3W 1A1 | 2006-11-30 |
| Find all corporations in postal code H3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERESA ILLASZEWICZ | 1940 ST. CYR, ST.LAURENT QC H4L 3A2, Canada |
| ELIZABETH KOPYSTECKA | 1247 ELIZABETH, ST. LAURENT QC H4L 4L4, Canada |
| MALGORZATA KOZDRAK | 6350 DE TERREBONNE, #321, MONTREAL QC H4B 3Z4, Canada |
| LEO-PAUL RODRIGUE | 5224 GLOBERT, MONTREAL QC H3W 2E7, Canada |
| BOGOLAN GAWOT | 6391 SNOWDON AVE, MONTREAL QC H3X 1Y5, Canada |
| HALINA STRAKACZ-POROWSKA | 22 AVENUE LORNE, APP. 207, ST. LAMBERT QC J4P 3P3, Canada |
| LUCIE VANIER-VINCENT | 319 AVENUE REDFERN, WESTMOUNT QC H3Z 2G4, Canada |
| ANNA DZIEWONSKA | 4734 DORNAL AVE, APP. 4, MONTRÉAL QC H3W 1V6, Canada |
| ANNA PORAY-WYBRANOWSKI | 5242 GLOBERT, MONTREAL QC H3W 2E7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W2E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Conseil Des Eglises Pour La Justice Et La Criminologie | 223 Main St, Ottawa, ON K1S 1C4 | 1972-09-08 |
| The Same Justice for Everyone | 238 De Nantes, Laval, QC H7G 2J8 | 1987-12-03 |
| ComitÉ Pour La DÉmocratie Et La Justice Au Cambodge | 7188 De Nancy, MontrÉal, QC H3R 2L7 | 2002-01-25 |
| Fondation Chretienne Pour Le Droit Et La Justice | 45 Montreal Road, Ottawa, ON K1L 6E9 | 1994-07-27 |
| RÉseau Canadien Pour La Justice Fiscale | 2004 Boul. St-laurent, App. 203, Montreal, QC H2X 2T2 | 2007-06-01 |
| Cupe Global Justice Fund Inc. | 1375 Boul St-laurent, Ottawa, ON K1G 0Z7 | 1993-04-28 |
| Campaign for Justice On Tobacco Fraud | 196 Macpherson Avenue, Toronto, ON M5R 1W8 | 2012-12-12 |
| La Tournee Internationale Jeunesse Pour La Paix Et La Justice | 1435 City Councillors, Suite 31, Montreal, QC H3A 2E4 | 1986-03-25 |
| Canadians for Justice and Peace In The Middle East (cjpme) | 580 Sainte-croix Ave Suite 060, Montreal, QC H4L 3X5 | 2007-02-06 |
| Canadian Centre for International Justice (ccij) | 312 Laurier Ave East, Ottawa, ON K1N 1H9 | 2002-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on POUR LA JUSTICE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.