TREASURE TOURS (CANADA) LTD. (Corporation# 507971) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 31, 1974.
| Corporation ID | 507971 |
| Business Number | 884327958 |
| Corporation Name | TREASURE TOURS (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
191 The West Mall Suite 600 Etobicoke ON M9C 5K8 |
| Incorporation Date | 1974-07-31 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERRENCE M. FRANCIS | 7751 MALAHAT AVE, RICHMOND BC V7A 4H3, Canada |
| ERROL S. FRANCIS | 191 THE WEST MALL, SUITE 600, ETOBICOKE ON M9C 5K8, Canada |
| J. IAN BOOTLE | 9219 29TH STREET S.W., CALGARY AB T2V 4V1, Canada |
| KEVIN E.. GRAYSTON | 13123 LAKE ARROW RD S.E., CALGARY AB T2J 3C4, Canada |
| BARRIE G. DUGGAN | 1055 DUNSMUIR STREET, VANCOUVER BC V7X 1R9, Canada |
| MURRAY SIGLER | 2121 7TH STREET S.W., CALGARY AB T2T 2X3, Canada |
| JOHN BIDLAKE | 1351 GREENEAGLE DR, OAKVILLE ON , Canada |
| JACK M. MILES | 3000 CAPILANO ROAD, NORTH VANCOUVER BC V7R 4H6, Canada |
| W. BRENT STATTON | 1931 LINDEN ROAD, VANCOUVER BC V6M 1E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-05-03 | 1978-05-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-07-31 | 1978-05-03 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1986-12-23 | current | 191 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 5K8 |
| Name | 1974-07-31 | current | TREASURE TOURS (CANADA) LTD. |
| Status | 1990-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1978-05-04 | 1990-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1978-05-04 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-07-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1988-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1988-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1988-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Holy Quran Association | 191 The West Mall, Suite 1018, Etobicoke, ON M6A 2L6 | 1995-11-07 |
| La Fondation Du Service A La Clientele Des Telecommunications | 191 The West Mall, Suite 1105, Etobicoke, ON M9C 5K8 | 1997-07-28 |
| Omnitech Machine Inc. | 191 The West Mall, Suite 1015, Toronto, ON M9C 5K8 | 1981-10-01 |
| Christensen Sherman Woods & Associates Limited | 191 The West Mall, Suite 515, Etobicoke, ON M9L 5K8 | 1990-01-05 |
| International Islamic Relief Organization | 191 The West Mall, Suite 1018, Etobicoke, ON M9C 5K8 | 1994-02-04 |
| 3103013 Canada Inc. | 191 The West Mall, Suite 1000, Etobicoke, ON M9C 5K3 | |
| 3103021 Canada Inc. | 191 The West Mall, Suite 1000, Etobicoke, ON M9C 5K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| List Technologies Corp. | 5405 Eglinton Ave West, Suite 211, Etobicoke, ON M9C 5K8 | 1996-04-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Starch Operating Company Inc. | 405 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 0A1 | 1997-12-19 |
| Corn Products Canada Inc. | 405 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 0A1 | 1997-12-08 |
| Canada Starch Company Inc. | 405 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 0A1 | 1997-12-19 |
| Casco Inc. | 405 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 0A1 | |
| Casco Inc. | 405 The West Mall, Suite 600, Etobicoke, ON M9C 0A1 | 1987-07-31 |
| Nocapx Inc. | 235 Shaerway Gardens Rd, Unit 1403, Toronto, ON M9C 0A2 | 2020-03-17 |
| Ree Creatives Inc. | 206-235 Sherway Gardens Road, Toronto, ON M9C 0A2 | 2019-07-15 |
| Pushback Aviation Services Inc. | Ph 208, 235 Sherway Gardens Road, Etobicoke, ON M9C 0A2 | 2018-08-09 |
| 10377228 Canada Inc. | 235 Sherway Gardens Road, Ph 206, Toronto, ON M9C 0A2 | 2017-08-23 |
| 10249980 Canada Inc. | 910-235 Sherway Gardens Road, Toronto, ON M9C 0A2 | 2017-05-25 |
| Find all corporations in postal code M9C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERRENCE M. FRANCIS | 7751 MALAHAT AVE, RICHMOND BC V7A 4H3, Canada |
| ERROL S. FRANCIS | 191 THE WEST MALL, SUITE 600, ETOBICOKE ON M9C 5K8, Canada |
| J. IAN BOOTLE | 9219 29TH STREET S.W., CALGARY AB T2V 4V1, Canada |
| KEVIN E.. GRAYSTON | 13123 LAKE ARROW RD S.E., CALGARY AB T2J 3C4, Canada |
| BARRIE G. DUGGAN | 1055 DUNSMUIR STREET, VANCOUVER BC V7X 1R9, Canada |
| MURRAY SIGLER | 2121 7TH STREET S.W., CALGARY AB T2T 2X3, Canada |
| JOHN BIDLAKE | 1351 GREENEAGLE DR, OAKVILLE ON , Canada |
| JACK M. MILES | 3000 CAPILANO ROAD, NORTH VANCOUVER BC V7R 4H6, Canada |
| W. BRENT STATTON | 1931 LINDEN ROAD, VANCOUVER BC V6M 1E6, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9C5K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Treasure Chest Adventure Tours Corp. | 1625 Fort Street, Victoria, BC V8R 1H8 | 2017-02-03 |
| Parfums Treasure Inc. | 709 Riddle Avenue, Dorval, QC H9P 1H4 | 1987-03-30 |
| Treasure-dreams Management Inc. | 15, Cours Du Fleuve, Verdun, QC H3B 2G2 | 1999-02-17 |
| Entreprises Full-treasure International Inc. | 1270 Sperling Ave, Burnaby, BC V5B 4J5 | 1989-06-15 |
| Blood & Treasure Productions (muse) Inc. | 3451 Saint-jacques St, MontrГ©al, QC H4C 1H1 | 2018-08-27 |
| Energy Tours Inc. | 5596, Parc Avenue, Suite 2, Montreal, QC H2V 4H1 | 2005-07-13 |
| M-h Tours Inc. | 1118 St Catherine St West, Room 401, Montreal, QC H3B 1H5 | 1982-04-20 |
| Tours Caa Limitee | 1145 Hunt Club Rd, Suite 200, Ottawa, ON K1V 0Y3 | 1978-02-20 |
| Capital City Hovercraft Tours Inc. | 185 BorÉalis Cr, Ottawa, ON K1K 4V1 | 2003-05-26 |
| Tours Intimes Limitee | 1900 Albert Street, Brossard, QC J4W 1Z7 | 1986-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on TREASURE TOURS (CANADA) LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.