Centre Nouveau Dialogue (Corporation# 507873) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 29, 1974.
| Corporation ID | 507873 |
| Business Number | 119146371 |
| Corporation Name | Centre Nouveau Dialogue |
| Registered Office Address |
8088 Rue Saint-denis Montreal QC H2R 2G1 |
| Incorporation Date | 1974-07-29 |
| Dissolution Date | 2002-07-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FABRICE BLÉE | 3955, RUE ST-KEVIN APP. 301, MONTREAL QC H3C 1J1, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS ROUSSEL | 5884, MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Z2, Canada |
| ANDRE CHARRON | 3226 LACOMBE, MONTREAL QC H3T 1L7, Canada |
| JACQUES PERRON | 413 ST-LAURAT OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1N3, Canada |
| JOSEE FABIEN | 413 RUE ST-LAURENT OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1N3, Canada |
| BERTRAND BLANCHET | 34 EVÈCHÉ OUEST C.P. 730, RIMOUSKI QC G5L 7C7, Canada |
| TOM MALO | 6900 BL. GOUIN EST #407, MONTREAL QC H1G 6L9, Canada |
| ADÉLE BRODEUR | 10 755, AVE. SAINT-CHARLES, MONTREA; QC H2C 2M1, Canada |
| JOE MCINNIS | 4411 COOLBROOK, MONTREAL QC H4A 3G1, Canada |
| MICHELLE LABELLE-MORIN | 22, FRANÇOIS-BLANCHET, SAINT-LUC QC J2W 1T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1974-07-29 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-07-28 | 1974-07-29 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1999-08-25 | current | 8088 Rue Saint-denis, Montreal, QC H2R 2G1 |
| Address | 1974-07-29 | 1999-08-25 | 2930 Rue Lacombe, Montreal, QC H3T 1L4 |
| Name | 1997-02-10 | current | Centre Nouveau Dialogue |
| Name | 1974-07-29 | 1997-02-10 | FAITH AND SECULARISM SERVICE |
| Name | 1974-07-29 | 1997-02-10 | SERVICE INCROYANCE ET FOI- |
| Status | 2002-07-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1974-07-29 | 2002-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-07-01 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1974-07-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 1999-09-22 | |
| 1999 | 1998-11-17 | |
| 1998 | 1997-10-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9217789 Canada Inc. | 7960 St Denis, Montreal, QC H2R 2G1 | 2015-03-12 |
| 7278195 Canada Inc. | 7960 Rue Saint-denis, Montreal, QC H2R 2G1 | 2009-11-16 |
| Dr FranÇois Wilson Cbmf Inc. | 8014 Rue Saint-denis, MontrÉal, QC H2R 2G1 | 2009-01-13 |
| 4446178 Canada Inc. | 8002 Saint-denis, Montreal, QC H2R 2G1 | 2007-12-13 |
| 4379233 Canada Inc. | 7960 Rue St Denis, 2nd Floor, Montreal, QC H2R 2G1 | 2007-05-08 |
| 4379241 Canada Inc. | 7960 Rue St-denis 2nd Floor, Montreal, QC H2R 2G1 | 2007-05-08 |
| 4379195 Canada Inc. | 7960 Rue St.denis, 2nd Floor, Montreal, QC H2R 2G1 | 2007-05-01 |
| Lili Immobilier Inc. | 7968,st-denis, MontrГ©al, QC H2R 2G1 | 2005-08-03 |
| Eggspectation Canada Inc. | 7960 Rue St-denis, 2nd Floor, Montreal, QC H2R 2G1 | 2004-08-19 |
| 6140611 Canada Inc. | 7960, Rue Saint-denis, MontrÉal, QC H2R 2G1 | 2003-09-18 |
| Find all corporations in postal code H2R 2G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FABRICE BLÉE | 3955, RUE ST-KEVIN APP. 301, MONTREAL QC H3C 1J1, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS ROUSSEL | 5884, MIGNAULT, MONTREAL QC H1M 1Z2, Canada |
| ANDRE CHARRON | 3226 LACOMBE, MONTREAL QC H3T 1L7, Canada |
| JACQUES PERRON | 413 ST-LAURAT OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1N3, Canada |
| JOSEE FABIEN | 413 RUE ST-LAURENT OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1N3, Canada |
| BERTRAND BLANCHET | 34 EVÈCHÉ OUEST C.P. 730, RIMOUSKI QC G5L 7C7, Canada |
| TOM MALO | 6900 BL. GOUIN EST #407, MONTREAL QC H1G 6L9, Canada |
| ADÉLE BRODEUR | 10 755, AVE. SAINT-CHARLES, MONTREA; QC H2C 2M1, Canada |
| JOE MCINNIS | 4411 COOLBROOK, MONTREAL QC H4A 3G1, Canada |
| MICHELLE LABELLE-MORIN | 22, FRANÇOIS-BLANCHET, SAINT-LUC QC J2W 1T3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2R 2G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre for Public Dialogue | 250 Albert Street, Suite 606, Ottawa, ON K1P 6M1 | 1999-12-20 |
| Dialogue Conferencing Inc. | 370, Chemin Chambly, Suite 230, Longueuil, QC J4H 3Z6 | 2004-07-08 |
| ConfÉrences Dialogue Inc. | 9160 Boul. Leduc, Suite 410, Brossard, QC J4Y 0E3 | |
| Global Dialogue Inc. | 7 Mackay Court, Truro, NS B2N 5L8 | 2006-12-12 |
| Des Feux De Sommet Dialogue Des Citoyens | 161 Gilmour Street, Ottawa, ON K2P 0N8 | 1996-05-03 |
| Canadian International Education Through Dialogue Foundation | 420 44th Avenue, Montreal, QC H8T 2K6 | 2016-12-16 |
| The Anglican Centre for Theological Dialogue | 1570 Yonge St, Toronto, ON M4K 1Z8 | 2000-05-29 |
| Dialogue Health Technologies Inc. | 390 Notre-dame Street West, Suite 200, MontrГ©al, QC H2Y 1T9 | 2016-07-05 |
| Canadian Community for Dialogue and Deliberation (c2d2) | 241 Goulburn Avenue, Ottawa, ON K1N 8E5 | 2006-10-10 |
| Intercultural Dialogue Institute - Ottawa | 112 - 335 Michael Cowpland Dr., Kanata, ON K2M 2C5 | 2006-06-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Centre Nouveau Dialogue.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.