LES ENTREPRISES SAILRAIL LIMITEE (Corporation# 507857) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 25, 1974.
| Corporation ID | 507857 |
| Business Number | 129658704 |
| Corporation Name |
LES ENTREPRISES SAILRAIL LIMITEE SAILRAIL ENTERPRISES LIMITED |
| Registered Office Address |
10 Douglas Dr Trenton ON K8V 5W6 |
| Incorporation Date | 1974-07-25 |
| Dissolution Date | 2002-12-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRIAN D. KINMOND | RR 4, TRENTON ON K8V 5P6, Canada |
| OWEN L. KINMOND | 8 PRINCESS ACRES, RR 4, TRENTON ON K8V 5P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-10-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-10-27 | 1980-10-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-07-25 | 1980-10-27 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1992-09-11 | current | 10 Douglas Dr, Trenton, ON K8V 5W6 |
| Name | 1992-09-11 | current | LES ENTREPRISES SAILRAIL LIMITEE |
| Name | 1992-09-11 | current | SAILRAIL ENTERPRISES LIMITED |
| Name | 1980-10-28 | 1992-09-11 | SAILRAIL ENTERPRISES LIMITED |
| Status | 2002-12-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-02-01 | 2002-12-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-10-28 | 1997-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1980-10-28 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-07-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| H. Sullivan Bumper Service Inc. | 8 Riverside Drive, Quinte West, Trenton, ON K8V 5W6 | 1986-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11385577 Canada Corp. | 113 Parkview Heights, Trenton, ON K8V 0A2 | 2019-05-01 |
| Bakuautoparts Limited | 83 Downs Road, Quinte West, ON K8V 0A9 | 2019-11-17 |
| Trom Global Aerospace Total Solutions Incorporated | 105 Aspen Drive, Trenton, ON K8V 0E2 | 2016-08-01 |
| Trevtan Group Inc. | 24 Liberty Crescent, Trenton, ON K8V 0G2 | 2002-05-10 |
| 12554755 Canada Limited | 18b Breadner Blvd, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-12-08 |
| 12378876 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Meshtek Canada Corporation | 14 Breadner, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-04-22 |
| 12378949 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Stoneart Distributors Worldwide Ltd. | 126-207 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-09-12 |
| Crime Prevention Centre for Migration, Refugees and Settlement | 209 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-03-12 |
| Find all corporations in postal code K8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRIAN D. KINMOND | RR 4, TRENTON ON K8V 5P6, Canada |
| OWEN L. KINMOND | 8 PRINCESS ACRES, RR 4, TRENTON ON K8V 5P6, Canada |
| City | TRENTON |
| Post Code | K8V5W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sailrail Automated Systems Inc. | Unit 6 - 3200 14th Avenue, Markham, ON L3R 0H8 | 1995-12-19 |
| J.m.p.m. Entreprises Limitee | 372 Bay St, Suite 902, Toronto 105, ON M5H 2W9 | 1961-08-22 |
| Les Entreprises Drg Limitee | 110 Yonge Street, Toronto, ON M5C 1T5 | |
| Les Entreprises Drg Limitee | 85 Laird Drive, Toronto, ON M4G 3T8 | 1932-07-22 |
| M.e.s. Mechanical Enterprises & Supplies Limited | P.o.box 125, Laprairie, QC | 1972-09-06 |
| G.j.a. Enterprises Limited | 50 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1977-05-19 |
| Les Entreprises C.e.f. Limitee | 71 Viking Place, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 2M5 | 1975-11-14 |
| Les Entreprises M. F. L. Limitee | 1564 Herron Road, Suite 4, Dorval, QC H9S 1B7 | 1978-08-24 |
| Arc-bo Enterprises Limited | 221a Boul Des Laurentides, Suite 5, Pont-viau, Laval, QC | 1973-07-06 |
| Entreprises Canadien Pacifique Limitee | 100 Wellington Street West, Toronto, ON M5K 1B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES SAILRAIL LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.