PLACEMENTS PAULE SEGUIN INC. (Corporation# 50776) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 27, 1979.
| Corporation ID | 50776 |
| Business Number | 884682436 |
| Corporation Name | PLACEMENTS PAULE SEGUIN INC. |
| Registered Office Address |
233 Boul. Iberville Repentigny QC J6A 1Z5 |
| Incorporation Date | 1979-09-27 |
| Dissolution Date | 1989-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAULE SEGUIN | 233 BOULEVARD ILBERVILLE, REPENTIGNY QC J6A 1Z5, Canada |
| ANDRE SEGUIN | 233 BOULEVARD ILBERVILLE, REPENTIGNY QC J6A 1Z5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-09-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-09-26 | 1979-09-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-09-27 | current | 233 Boul. Iberville, Repentigny, QC J6A 1Z5 |
| Name | 1979-09-27 | current | PLACEMENTS PAULE SEGUIN INC. |
| Status | 1989-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-09-27 | 1989-12-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-12-05 | Dissolution | |
| 1979-09-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1989-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1989-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 233 BOUL. IBERVILLE |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 1Z5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAULE SEGUIN | 233 BOULEVARD ILBERVILLE, REPENTIGNY QC J6A 1Z5, Canada |
| ANDRE SEGUIN | 233 BOULEVARD ILBERVILLE, REPENTIGNY QC J6A 1Z5, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A1Z5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Robert Seguin Holdings Ltd. | 1306 Basin Street, Montreal, QC H3C 1W2 | 1983-05-26 |
| Placements Paule Fontaine Inc. | 1130 Rue Sherbrooke O., Bureau 1130, Verdun, QC H3A 2M8 | 1989-11-08 |
| Placements Pierre Seguin Inc. | 131 Senecal, Repentigny, QC J5Y 1R9 | 1985-05-01 |
| Les Placements Relbec Ltee | 940 Place Seguin, Ste-therese, QC J7E 4P4 | 1982-12-16 |
| Placements Raymond Seguin Ltee | 6, Rue De Lusignan, Gatineau, QC J8T 8C2 | 1978-07-05 |
| Placements Jacques Seguin Inc. | 1041 Chemin De La Baie, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1979-05-22 |
| Seguin Machinery Ltd. | 1306 R Basin, Montreal, QC H3C 1W2 | 1975-07-23 |
| 11534394 Canada Inc. | 154 South Seguin Estates Road, Seguin, ON P2A 0B6 | 2019-07-24 |
| Bastien, Roy, Seguin Ltd. | 1155 Boulevard Dorchester Ouest, Suite 3112, Montreal, QC H3B 3S6 | 1974-11-08 |
| Paul Seguin Compagnie Ltee. | 2975 Chemin Albion, Apt 510, Ottawa, ON K1V 8S3 | 1973-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLACEMENTS PAULE SEGUIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.