TRANS-ATLANTIC CONSULTANTS LIMITED (Corporation# 507628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 15, 1974.
| Corporation ID | 507628 |
| Business Number | 876698358 |
| Corporation Name | TRANS-ATLANTIC CONSULTANTS LIMITED |
| Registered Office Address |
95 Gince St. St-laurent QC H4N 1J7 |
| Incorporation Date | 1974-07-15 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN D CRASHLEY | 3 OLD GEORGE PLACE, TORONTO ON M4W 1X9, Canada |
| WOLFGANG LEY | RABENKOPFSTRASSE 9A, MUNICH , Germany |
| CHRISTIAN WOLFFER | 485 PARK AVE APT 9A, NEW YORK , United States |
| WILLIAM S ROBERTSON | 103 CRESCENT RD, TORONTO ON M4W 1T7, Canada |
| DAVID S OWEN | 50 BLUE RIDGE DR, WILLOWDALE ON M2K 1R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-12-07 | 1980-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-07-15 | 1980-12-07 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1974-07-15 | current | 95 Gince St., St-laurent, QC H4N 1J7 |
| Name | 1974-07-15 | current | TRANS-ATLANTIC CONSULTANTS LIMITED |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-04-01 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-12-08 | 1984-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1980-12-08 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-07-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 95 GINCE ST. |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4N 1J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Industries Silital Inc. | 95 Gince St., St-laurent, QC H4N 1J7 | 1972-11-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises En Automobile H.n.n.p. Inc. | 5600 Boulevard Salaberry, Montreal, QC H4N 1J7 | 1992-02-14 |
| Hollywood Video Inc. | 333 Benjamin Hudon, Montreal, QC H4N 1J7 | 1980-05-02 |
| Les Investissements Pramc Ltee | 335 Benjamin Hudon, St-laurent, QC H4N 1J7 | 1976-11-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plasmacut Ltd. | 330 Montpellier St., St. Laurent, QC H4N | 1975-12-08 |
| Spectra The Canadian Organization for Aid and Development | 990 Jules Poitras, Suite 602, Saint-laurent, QC H4N 0A1 | 2017-09-21 |
| 9867325 Canada Inc. | 709-990 Rue Jules-poitras, Saint-laurent, QC H4N 0A1 | 2016-08-12 |
| 7238843 Canada Inc. | 1300 Alaingranbois 701, Montreal, QC H4N 0A2 | 2009-09-09 |
| 7191740 Canada Inc. | 601-1300 Rue Alain-grandbois, Montreal, QC H4N 0A2 | 2009-06-16 |
| Canatchad Business Inc. | 950 Boulevard Lebeau, Suite 306, MontrГ©al, QC H4N 0A4 | 2019-09-25 |
| 10851981 Canada Inc. | 950, Rue Lebeau, Suite 708, Saint-laurent, QC H4N 0A4 | 2018-06-21 |
| Gbs Cosmetics Inc. | 950 Boul. Lebeau, App. 906, Saint-laurent, QC H4N 0A4 | 2013-01-23 |
| 7643497 Canada Inc. | 104-950 Rue Lebeau, Unit 104, St-laurent, QC H4N 0A4 | 2010-09-08 |
| E2b Interface Solutions Inc. | 950 Lebeau, Suite 103, Montreal, QC H4N 0A4 | 2010-03-02 |
| Find all corporations in postal code H4N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN D CRASHLEY | 3 OLD GEORGE PLACE, TORONTO ON M4W 1X9, Canada |
| WOLFGANG LEY | RABENKOPFSTRASSE 9A, MUNICH , Germany |
| CHRISTIAN WOLFFER | 485 PARK AVE APT 9A, NEW YORK , United States |
| WILLIAM S ROBERTSON | 103 CRESCENT RD, TORONTO ON M4W 1T7, Canada |
| DAVID S OWEN | 50 BLUE RIDGE DR, WILLOWDALE ON M2K 1R9, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4N1J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans Atlantic Adventure (taa) Tours Inc. | 1405 Jules-poitras Street, Suite 208, Saint-laurent, QC H4N 1Y9 | 2000-02-01 |
| Ventes Trans-atlantique Ltee. | 5140 Macdonald Ave, Unit 1502, Montreal, QC H3X 3Z1 | 1973-05-11 |
| Compass Atlantic Consultants Inc. | 640 Sand Bay Road, Lansdowne, ON K0E 1L0 | 2008-09-05 |
| Atlantic Integrated Water Utility Consultants Limited | 901-1505 Barrington St, Halifax, NS B3J 3K5 | 2018-10-29 |
| Derbyshire Viceroy Consultants Atlantic Limited | 181 Bay Street, Suite 1800, Toronto, ON M5J 2T9 | 1996-06-26 |
| Trans-max Consultants Canada Limited | 10405 Jasper Avenue, Suite 1800, Edmonton, AB T5J 3N4 | 1982-07-07 |
| Compagnie De Crevettes Atlantic Limitee | 1170 Rue Peel, Montreal, QC H3B 4S8 | 1994-02-21 |
| Trans-atlantic Translations Inc. | 255, Fifth Avenue #1, Ottawa, ON K1S 2N1 | 2006-07-28 |
| Trans Atlantic Packers Ltd. | 56 Sparks St, Rm 418, Ottawa, ON | 1963-01-23 |
| Tjdp Trans World Consultants Inc. | 7925-a Browning, Lasalle, QC H8N 2E9 | 1990-11-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANS-ATLANTIC CONSULTANTS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.