LA FONDATION POUR LA VIE (Corporation# 507482) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1974.
| Corporation ID | 507482 |
| Corporation Name | LA FONDATION POUR LA VIE |
| Registered Office Address |
325 Lansdowne St.bruno QC J3V 1X1 |
| Incorporation Date | 1974-07-09 |
| Dissolution Date | 2016-09-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-MARC DAOUST | 1214 RUE DE LA MONTAGNE, MONTREAL QC H3G 1Z1, Canada |
| LISE BERGERON | 325 LANSDOWNE, ST-BRUNO QC J3V 1X1, Canada |
| JULES FORTIN | 1214 RUE DE LA MONTAGNE, MONTREAL QC H3G 1Z1, Canada |
| ANTONUK PHILIPPE | 30 EST. BOUL. ST-JOSEPH, MONTREAL QC H2T 1G9, Canada |
| PAUL BERGERON | 325 LANSDOWNE, ST-BRUNO QC J3V 1X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1974-07-09 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-07-08 | 1974-07-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1974-07-09 | current | 325 Lansdowne, St.bruno, QC J3V 1X1 |
| Name | 1974-07-09 | current | LA FONDATION POUR LA VIE |
| Status | 2016-09-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-05-02 | 2016-09-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-03-22 | 2016-05-02 | Active / Actif |
| Status | 1983-01-31 | 2016-03-22 | Inactive / Inactif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-29 | Dissolution | Section: 222 |
| 1974-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-MARC DAOUST | 1214 RUE DE LA MONTAGNE, MONTREAL QC H3G 1Z1, Canada |
| LISE BERGERON | 325 LANSDOWNE, ST-BRUNO QC J3V 1X1, Canada |
| JULES FORTIN | 1214 RUE DE LA MONTAGNE, MONTREAL QC H3G 1Z1, Canada |
| ANTONUK PHILIPPE | 30 EST. BOUL. ST-JOSEPH, MONTREAL QC H2T 1G9, Canada |
| PAUL BERGERON | 325 LANSDOWNE, ST-BRUNO QC J3V 1X1, Canada |
| City | ST.BRUNO |
| Post Code | J3V1X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Build A Fondation for The Future (bff) | 276 Rue Maurice Martel, Gatineau, QC J9J 3X1 | 2012-03-13 |
| Foundation for Health Education and Literacy, Prevention Education for Development (h.e.l.p.e.d.) | 1385 Covey Hill Road, Franklin, QC J0S 1E0 | 2008-01-17 |
| Fondation Pour Le Centre Г‰ducatif Et Culturel Du Canada | 2024, Rang Du Bas De L'assomption Nord, Assomption, QC J5W 2J1 | 2018-11-20 |
| Fondation Pour La JournÉe Internationale De Service Communautaire (fondation Jisc) | 400-144 Front St.west, Toronto, ON M5J 2L7 | 1991-11-08 |
| Fondation Pour Enfants Lory | 177 Rue Du Bassin, Levis, QC G6W 8A4 | 2007-01-18 |
| Fondation Baol Pour Le DÉveloppement | 2015 Filion, MontrÉal, QC H4L 4G9 | 2017-12-29 |
| Fondation Elim Pour L'Éducation | 4255 Rue BÉlanger, Montreal, QC H1T 1A6 | 2008-08-07 |
| Fondation Haitienne Pour Le Developpement | 22 Orleans, No. 18, Pointe-gatineau, QC J8T 5V1 | 1981-09-17 |
| Fondation Pour La RelГ€ve Acadienne | 280 Chemin Boudreau, Cap-aux-meules, QC G4T 1H2 | 2010-04-29 |
| Fondation Paradis Pour Femmes En DifficultÉ | 105 Rue De Caplan, Blainville, QC J7B 1J4 | 2015-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA FONDATION POUR LA VIE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.