Murray Robinson & Company, Inc. (Corporation# 507385) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 5, 1974.
| Corporation ID | 507385 |
| Business Number | 103809497 |
| Corporation Name | Murray Robinson & Company, Inc. |
| Registered Office Address |
5633, Ferdinand St. P.o. Box 310 Osgoode ON K2A 2W0 |
| Incorporation Date | 1974-07-05 |
| Dissolution Date | 2016-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MURRAY H. ROBINSON | 5398 WEST RIVER DR., MANOTICK ON K4M 1A8, Canada |
| JEFFREY A. ROBINSON | 19 WEBSTER AVE., GLENS FALLS NY 12801, United States |
| JACQUELINE ROBINSON | 5398 WEST RIVER DR., MANOTICK ON K4M 1A8, Canada |
| SUSAN L. BROWN | 3295 ELIZABETH ST., OSGOODE ON K0A 2W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-06-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-06-17 | 1980-06-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-07-05 | 1980-06-17 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2013-07-23 | current | 5633, Ferdinand St., P.o. Box 310, Osgoode, ON K2A 2W0 |
| Address | 1980-06-18 | 2013-07-23 | 5398 West River Drive, P.o. Box 925, Manotick, ON K4M 1A8 |
| Name | 1989-07-05 | current | Murray Robinson & Company, Inc. |
| Name | 1989-07-05 | current | Murray Robinson ; Company, Inc. |
| Name | 1974-07-05 | 1989-07-05 | MURRAY H. ROBINSON & ASSOCIATES LTD. |
| Name | 1974-07-05 | 1989-07-05 | MURRAY H. ROBINSON ; ASSOCIATES LTD. |
| Status | 2016-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-12-06 | 2016-04-14 | Active / Actif |
| Status | 2015-11-24 | 2015-12-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-06-18 | 2015-11-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-14 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1980-06-18 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-07-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Green Valley Environmental Smart Septic Solutions Inc. | 5696 Owen Street, Osgoode, ON K2A 2W0 | 2011-12-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MURRAY H. ROBINSON | 5398 WEST RIVER DR., MANOTICK ON K4M 1A8, Canada |
| JEFFREY A. ROBINSON | 19 WEBSTER AVE., GLENS FALLS NY 12801, United States |
| JACQUELINE ROBINSON | 5398 WEST RIVER DR., MANOTICK ON K4M 1A8, Canada |
| SUSAN L. BROWN | 3295 ELIZABETH ST., OSGOODE ON K0A 2W0, Canada |
| City | OSGOODE |
| Post Code | K2A 2W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Murray & Robinson Ltee | 11 King St West, Suite 1400, Toronto, ON M5H 3K8 | 1952-08-25 |
| La Compagnie C. H. Robinson (canada) Ltee | 155 Matheson Boulevard West, Suite 106, Mississauga, ON L5R 3L5 | |
| La Compagnie C. H. Robinson (canada) Ltee | 610 Applewood Crescent, Suite 601, Vaughan, ON L4K 0E3 | |
| Murray & Company Real Estate Advisors Inc. | 1200 Avenue Mcgill College, Bureau 1100, Montreal, QC H3B 4C7 | 1961-12-07 |
| Murray & Robinson (1979) Inc. | 5090 Explorer Dr, Suite 400, Mississauga, ON L4W 4X6 | 1979-12-31 |
| Ian Murray Robinson Insurance Agency Inc. | 6311 Somerled Avenue, Suite 909, Montreal, QC H3X 2C1 | 1983-11-18 |
| Mi'kma'ki Clothing Company Ltd. | 38 Robinson Road, Yarmouth, NS B5A 4V9 | 2018-07-26 |
| Carrie Robinson Company Inc. | B10182-800 Steeles Ave. W., Thornhill, ON L4J 7L2 | 2020-12-07 |
| Robinson, Little & Company, Limited | 1093 Sherwin Rd, Winnipeg 21, MB R3H 0T9 | 1913-09-06 |
| The G.w. Robinson Company, Limited | 24 James St. South, Suite 18, Hamilton, ON L8P 2X9 | 1976-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Murray Robinson & Company, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.