ROMANIUK CHEV-OLDS LTD. (Corporation# 507067) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 21, 1974.
| Corporation ID | 507067 |
| Business Number | 104609979 |
| Corporation Name | ROMANIUK CHEV-OLDS LTD. |
| Registered Office Address |
10605 172nd Street Edmonton AB T5S 1P1 |
| Incorporation Date | 1974-06-21 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER ROMANIUK | 15011 57 STREET, EDMONTON AB T5A 2L5, Canada |
| STEPHANIE ROMANIUK | 15011 57 STREET, EDMONTON AB T5A 2L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-27 | 1980-03-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-06-21 | 1980-03-27 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2002-01-03 | current | 10605 172nd Street, Edmonton, AB T5S 1P1 |
| Address | 2000-08-04 | 2002-01-03 | 10088 102 Avenue, Edmonton, AB T5J 2Z1 |
| Address | 1974-06-21 | 2000-08-04 | 2401 Edmonton Centre N.w., Edmonton, AB T5J 2Z1 |
| Name | 1974-06-21 | current | ROMANIUK CHEV-OLDS LTD. |
| Status | 2003-10-24 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2003-10-03 | 2003-10-24 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1984-09-27 | 2003-10-03 | Active / Actif |
| Status | 1983-07-01 | 1984-09-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-10-24 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Alberta |
| 1980-03-28 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-06-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2002-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2002-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rfd-tv Canada Inc. | 11263-180 Street, Edmonton, AB T5S 0B4 | 2019-11-06 |
| H2o Tv Inc. | 11263 180 Street Northwest, Edmonton, AB T5S 0B4 | 2019-07-22 |
| Mad Television Network Inc. | 11263 180 Street, Edmonton, AB T5S 0B4 | 2013-08-06 |
| Rawhide Hunting Production Inc. | 11263 180 Street, Edmonton, AB T5S 0B4 | 2016-01-05 |
| Cowboy Channel Canada Inc. | 11263-180 Street, Edmonton, AB T5S 0B4 | 2019-11-06 |
| Pure Life Aquaculture Inc. | 18910 111 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5S 0B6 | 2017-10-27 |
| Pure Life Global Inc. | 18910 - 111 Avenue Nw, Edmonton, AB T5S 0B6 | 2017-08-31 |
| Reilin Energy Inc. | 18910 - 111 Avenue Nw, Edmonton, AB T5S 0B6 | 2017-12-08 |
| 10677663 Canada Ltd. | 18910 111 Avenue Northwest, Road, Edmonton, AB T5S 0B6 | 2018-03-12 |
| Baseball Performance Lab Inc. | 18910 - 111 Avenue Nw, Edmonton, AB T5S 0B6 | 2019-08-13 |
| Find all corporations in postal code T5S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WALTER ROMANIUK | 15011 57 STREET, EDMONTON AB T5A 2L5, Canada |
| STEPHANIE ROMANIUK | 15011 57 STREET, EDMONTON AB T5A 2L5, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5S 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nfld & Labrador Chev-olds Dealers Marketing Association Inc. | 516 Topsail Road, Suite 201, St. John's, NL A1E 2C5 | |
| Western Chev-olds (1974) Ltd. | Box 398, Drumheller, AB T0J 0Y0 | 1974-03-28 |
| Cheyenne Chev-olds Ltd. | 202 Highways 316 & 11, P.o.box 1717, Melfort, SK S0E 1A0 | 1974-06-07 |
| Fairway Chev-olds Ltd. | 47 Greenwood Street, Bridgewater, NS B4V 2M8 | 1974-08-01 |
| Queenston Chev-olds Limited | 10 Queenston Rd, Hamilton, ON L8K 1E9 | 1971-12-30 |
| Olds and District Board of Trade | Olds, Olds, AB | 1923-05-28 |
| 8680329 Canada Inc. | 638 Romaniuk Rd. Nw, Edmonton, AB T6R 1A6 | 2013-10-31 |
| Carenetwork.com Incorporated | 643 Romaniuk Road, Edmonton, AB T6R 1A3 | 2012-01-03 |
| Vref Aviation Consulting Inc. | 680 Romaniuk Road Nw, Edmonton, AB T6R 1A5 | 2012-06-07 |
| Transport Chev-let Inc. | 342 Fauteux, Repentign, QC J5W 1K3 | 1983-10-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROMANIUK CHEV-OLDS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.