TRIMETCO MEUBLES LTEE (Corporation# 507008) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 18, 1974.
| Corporation ID | 507008 |
| Corporation Name |
TRIMETCO MEUBLES LTEE TRIMETCO FURNITURE LTD. |
| Registered Office Address |
2760 Laurentian Boulevard St. Laurent QC H4K 2E1 |
| Incorporation Date | 1974-06-18 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RONALD GOLDSMITH | 41 STEPHENSON, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2W1, Canada |
| FRED GOLDSMITH | 370 GENEVA CRESCENT, TOWN OF MOUNT ROYAL QC H3R 2A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-07-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-07-30 | 1980-07-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-06-18 | 1980-07-30 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1974-06-18 | current | 2760 Laurentian Boulevard, St. Laurent, QC H4K 2E1 |
| Name | 1974-06-18 | current | TRIMETCO MEUBLES LTEE |
| Name | 1974-06-18 | current | TRIMETCO FURNITURE LTD. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-11-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-07-31 | 1993-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1980-07-31 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-06-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1986-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2760 LAURENTIAN BOULEVARD |
| City | ST. LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4K 2E1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 86069 Canada Ltd. | 2760 Laurentian Boulevard, Montreal, QC H4K 2E1 | 1978-02-24 |
| 86070 Canada Ltd. | 2760 Laurentian Boulevard, Montreal, QC H4K 2E1 | 1978-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Ranya Inc. | 7777, Rue Henri-bÉland, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Gestion Peter Nasri Inc. | 7777 Henri-bГ©land Avenue, Montreal, QC H4K 1A1 | |
| Drukpa Canada | 7560 Rue BГ©ique, MontrГ©al, QC H4K 1A3 | 2018-02-02 |
| 9815180 Canada Inc. | 7570, Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 2016-06-30 |
| 6034969 Canada Inc. | 7550 Rue Beique, Montreal, QC H4K 1A3 | 2002-11-06 |
| 135694 Canada Inc. | 7570 Rue BÉique, MontrÉal, QC H4K 1A3 | 1984-09-20 |
| International Council for The Abolition of Land Mines (i.c.a.l.m.) | 6257 Gouin O., Suite#8, Montreal, QC H4K 1A7 | 2001-04-20 |
| 2814722 Canada Inc. | 6419 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4K 1A9 | 1992-04-22 |
| 171292 Canada Inc. | 6410 Gouin Boulevard West, Montreal, QC H4K 1B1 | 1990-01-08 |
| Forset Import-export Inc. | 6670 Gouin Blvd. West, St-laurent, QC H4K 1B4 | 1995-05-16 |
| Find all corporations in postal code H4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RONALD GOLDSMITH | 41 STEPHENSON, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2W1, Canada |
| FRED GOLDSMITH | 370 GENEVA CRESCENT, TOWN OF MOUNT ROYAL QC H3R 2A9, Canada |
| City | ST. LAURENT |
| Post Code | H4K2E1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ber Meubles Ltee. | 155 Rue Leduc, Hull, QC | 1976-06-29 |
| Les Meubles D. & F. Ltee | 1380 Fiset, Laval, QC H7G 4E5 | 1972-12-11 |
| Meubles C. M. Ltee | 5613 Blossom Avenue, Cote St-luc, QC | 1975-11-14 |
| 3l Furniture Ltd. | 1376 De Tourraine, Ste-julie, QC J0L 2C0 | 1974-11-13 |
| Les Meubles M.l.k. Ltee | 2810 De Miniac, Ville St-laurent, QC | 1976-01-29 |
| Les Agences De Meubles S.b. Ltee. | 22 Rue Piche, Ste-therese, QC J7E 3V9 | 1981-01-28 |
| Les Meubles A.c.o. Ltee | 450 De Louvain Street West, Montreal, QC H2N 1B6 | 1973-07-23 |
| Les Meubles Ru-ko Ltee | 8355 Mountain Sights Ave., Montreal, QC H4P 2B8 | 1982-02-01 |
| Meubles Rapides Ltee | 6900 Airport Drive, Missassauga, ON | 1978-07-27 |
| Nettoyeurs De Tapis Et Meubles Abc Ltee | 142 Chemin Freeman, Porte B-3 C.p.253, Hull, QC J8X 3X7 | 1975-01-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRIMETCO MEUBLES LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.