Chambre de commerce et d'industrie d'Argenteuil (Corporation# 5070) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 18, 1947.
| Corporation ID | 5070 |
| Business Number | 122303100 |
| Corporation Name | Chambre de commerce et d'industrie d'Argenteuil |
| Registered Office Address |
540 Rue Berry Lachute QC J8H 1S5 |
| Incorporation Date | 1947-04-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 30 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Steve Chartrand | 106 Rue des Marguerites, Saint-Colomban QC J5K 1Z4, Canada |
| Alain Carriere | 286 Chemin Sinclair, Brownsburg-Chatham QC J8G 1W6, Canada |
| Marie-France Lavallee | 190 Rue Principale, Brownsburg QC J8G 2Z7, Canada |
| Patricia Dube | 249 Rue Mitchell, Lachute QC J8H 2J9, Canada |
| Nancy Lemay | 455 Rue Lafleur, Brownsburg QC J8G 2Y7, Canada |
| Philippe Ayers | 506 Rue Stuart, Lachute QC J8H 1B8, Canada |
| Emerik Giroux | 125 Rue Cottingham, Lachute QC J8H 3B8, Canada |
| Tricia Lauzon | 49 Rue des Bouleaux, Lachute QC J8H 0J3, Canada |
| Veronique Brazeau | 18 Rue Brouillet, Lachute QC J8H 0P2, Canada |
| Cynthia Bonenfant-Lingat | 900 Route Morin, Val-David QC J0T 2N0, Canada |
| ELISE DE SEVE | 240 RTE LONG SAULT, SAINT-ANDRE D'ARGENTEUIL QC J0V 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1947-04-18 | current |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Act | 1947-04-17 | 1947-04-18 |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Address | 2016-03-31 | current | 540 Rue Berry, Lachute, QC J8H 1S5 |
| Address | 2002-03-31 | 2016-03-31 | 580 Principale, Suite 225, Lachute, QC J8H 1Y7 |
| Address | 2001-03-31 | 2002-03-31 | 599 Rue Principale, C.p. 638, Lachute, QC J8H 4G4 |
| Address | 1947-04-18 | 2001-03-31 | 599 Rue Principale, C.p. 638, Lachute, QC J8H 4G4 |
| Name | 2001-03-29 | current | Chambre de commerce et d'industrie d'Argenteuil |
| Name | 1947-04-18 | 2001-03-29 | LA CHAMBRE DE COMMERCE DE LACHUTE |
| Status | 1947-04-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-03-29 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2000-11-23 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1947-04-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-03-07 | |
| 2014 | 2014-02-10 | |
| 2013 | 2012-09-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation The Wizard of Us | 650, Chemin Des Lacs, Wentworth, QC J8H 0A2 | 2001-08-10 |
| Les CrÉations The Wizard of Us Inc. | 650, Chemin Des Lacs, Wentworth, QC J8H 0A2 | 2014-11-10 |
| 3184200 Canada Inc. | 100, Chemin Du Lac-trott, Wentworth, QC J8H 0A7 | 1995-09-18 |
| 6233147 Canada Inc. | 2181 Chemin De Dunany, Wentworth, QC J8H 0B5 | 2004-05-11 |
| Consultants Marketing Marcel Raymond Inc. | 279 Chemin Lac Louisa Nord, Wentworth, QC J8H 0C5 | 1993-09-30 |
| 3765440 Canada Inc. | 308 Ch. Du Lac Louisa Sud, Wentworth, QC J8H 0C6 | 2000-05-25 |
| Construction Seabros Inc. | 69 Lac Louisa Sud, Wentworth, QC J8H 0C6 | 1987-12-11 |
| Alter Ego Traducteurs Inc. | 168 Chemin Louisa, Wenworth, QC J8H 0C7 | 1989-11-09 |
| Paquette Quality Assurance Consulting Inc. | 17 Rue Du Sulky, Gatineau, QC J8H 0E2 | 2007-05-30 |
| Eddo Courtiers En Transport Inc. | 64 Ch De La Pointe Blueberry, Wentworth, QC J8H 0G1 | 1991-07-23 |
| Find all corporations in postal code J8H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Steve Chartrand | 106 Rue des Marguerites, Saint-Colomban QC J5K 1Z4, Canada |
| Alain Carriere | 286 Chemin Sinclair, Brownsburg-Chatham QC J8G 1W6, Canada |
| Marie-France Lavallee | 190 Rue Principale, Brownsburg QC J8G 2Z7, Canada |
| Patricia Dube | 249 Rue Mitchell, Lachute QC J8H 2J9, Canada |
| Nancy Lemay | 455 Rue Lafleur, Brownsburg QC J8G 2Y7, Canada |
| Philippe Ayers | 506 Rue Stuart, Lachute QC J8H 1B8, Canada |
| Emerik Giroux | 125 Rue Cottingham, Lachute QC J8H 3B8, Canada |
| Tricia Lauzon | 49 Rue des Bouleaux, Lachute QC J8H 0J3, Canada |
| Veronique Brazeau | 18 Rue Brouillet, Lachute QC J8H 0P2, Canada |
| Cynthia Bonenfant-Lingat | 900 Route Morin, Val-David QC J0T 2N0, Canada |
| ELISE DE SEVE | 240 RTE LONG SAULT, SAINT-ANDRE D'ARGENTEUIL QC J0V 1X0, Canada |
| City | LACHUTE |
| Post Code | J8H 1S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La SociÉtÉ Chambre De Commerce Et D'industrie Canada- | 3455 Rue Hutchison, Suite 102, Montreal, QC H3X 2G1 | 1999-06-02 |
| Chambre De Commerce Et D'industrie Canada-liban | 1400 Sauve Ouest, #204, Montreal, QC H4N 1C5 | 1989-08-23 |
| Canadian German Chamber of Industry and Commerce Inc. | 480 University Avenue, Suite 1500, Toronto, ON M5G 1V2 | 1968-10-25 |
| Fondation De La Chambre De Commerce Et D’industrie Canada Liban | 1805 Rue Sauvé Ouest #308, Montréal, QC H4N 3B8 | 2009-02-04 |
| Chambre De Commerce Et D'industrie Des Sources | C.p. 34, Asbestos, QC J1T 3M9 | 1973-04-04 |
| Chambre De Commerce & Industrie Nord-gaspe | Cap Chat, QC | 1967-04-27 |
| La Chambre De Commerce, D'industrie Et De Tourisme De Cap St-ignace | Montmagny, QC J8P 6G3 | 1982-05-05 |
| Ontario Congolese Chamber of Commerce and Industry | 1503 Saugeen Dr, Pickering, ON L1V 5N6 | 2013-07-23 |
| The African Chamber of Commerce and Industry of Canada | 410 Avenue Lafleur, Suite 61, Lasalle, QC H8R 3H6 | 1983-11-04 |
| Chamber of Commerce Cultural and Industry of Canada C.c.c.i | 1130 Cure Labelle, Chomedey, QC H7V 3T7 | 1998-06-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Chambre de commerce et d'industrie d'Argenteuil.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.