LI-NA MARKETING LTD. (Corporation# 506672) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 5, 1974.
| Corporation ID | 506672 |
| Business Number | 103333654 |
| Corporation Name |
LI-NA MARKETING LTD. MARKETING LI-NA LTEE.- |
| Registered Office Address |
27 Leacock Cres Don Mills ON M3B 1N8 |
| Incorporation Date | 1974-06-05 |
| Dissolution Date | 2000-03-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | - |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RUTH GOLDEN | 1370 ALLAN AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1G9, Canada |
| ALAN GOLDEN | 1370 ALLAN AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-09-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-09-01 | 1976-09-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-06-05 | 1976-09-01 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1992-06-12 | current | 27 Leacock Cres, Don Mills, ON M3B 1N8 |
| Name | 1974-06-05 | current | LI-NA MARKETING LTD. |
| Name | 1974-06-05 | current | MARKETING LI-NA LTEE.- |
| Status | 2000-03-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-01-01 | 2000-03-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-04-05 | 1997-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1976-09-02 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-06-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trade Watchpit Inc. | 9 Post Road, Toronto, ON M3B 0A1 | 2013-12-04 |
| Platinum Corporate Cleaning Inc. | 36001-1859 Leslie St., Toronto, ON M3B 0A3 | 2011-10-27 |
| Thales Rail Signalling Solutions Inc. | 105 Moatfield Drive Suite 100, Toronto, ON M3B 0A4 | 2006-06-07 |
| Thales Canada Inc. | 105 Moatfield Drive, Suite 100, Toronto, ON M3B 0A4 | |
| Thales Canada Inc. | 105 Moatfield Drive, Suite 100, Toronto, ON M3B 0A4 | |
| 11931610 Canada Inc. | 10 Mallard Road, Unit 54, Toronto, ON M3B 0A7 | 2020-02-28 |
| M&s Pristine Agrifood Ltd. | C 113 (unit 55 ), 10 Mallard Road, North York, ON M3B 0A7 | 2014-04-15 |
| 8958688 Canada Ltd. | 9 Rainham Place, North York, ON M3B 1A1 | 2014-07-18 |
| Glorious Applications Inc. | 10 Jocelyn Cr, North York, ON M3B 1A2 | 2019-07-25 |
| Agape Unlimited Health Services | 12 Jocelyn Crescent, Toronto, ON M3B 1A2 | 2009-07-24 |
| Find all corporations in postal code M3B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RUTH GOLDEN | 1370 ALLAN AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1G9, Canada |
| ALAN GOLDEN | 1370 ALLAN AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1G9, Canada |
| City | DON MILLS |
| Post Code | M3B1N8 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + DON MILLS |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers En Marketing R & T Ltee | 1775a Carling Avenue, Ottawa, ON | 1977-10-24 |
| T.t.s. Marketing & Ventes Ltee | 19140 Cruickshank, Baie D'urfe, QC H9X 3P1 | 1976-05-21 |
| J.p.p. Conseillers En Marketing Ltee | 1855 Du Havre, Suite 1101, Montreal, QC | 1981-02-23 |
| C.c.l. Marketing Unis Ltee | 4326 Oxford Avenue, Montreal, QC H4A 2Y6 | 1977-12-28 |
| L.e.l. Marketing Ltee | 2880 St-angelique, Po Box 390, St-lazare, QC J0P 1V0 | 1976-10-18 |
| B.t.l. Marketing Ltee | 5706 Whitehorne Ave., Cote St-luc, QC H4W 1Z9 | 1980-04-11 |
| B & P Marketing Ltd. | 2055 Peel St., Suite 430, Montreal, QC | 1979-05-18 |
| Les Associes R.p.r. Marketing Ltee | 1110 Rue Sherbrooke Ouest, Suite 1205, Montreal, QC H3A 1G8 | 1975-04-15 |
| Corporation De Marketing Electronique P.f. Ltee | 30 Prince Edward Boulevard, Thornhill, ON M3G 1Z9 | 1977-07-05 |
| Sca-dia Marketing Ltd. | 3525 Masson, Montreal, ON | 1974-10-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on LI-NA MARKETING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.