TOMEN CANADA INC. (Corporation# 506575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1974.
| Corporation ID | 506575 |
| Business Number | 105336465 |
| Corporation Name | TOMEN CANADA INC. |
| Registered Office Address |
160 Bloor Street East Suite 935 Toronto ON M4W 1B9 |
| Incorporation Date | 1974-05-28 |
| Dissolution Date | 2006-05-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN W. CRAIG | 14 CORTLEIGH BOULEVARD, TORONTO ON M4R 1K6, Canada |
| DAISUKE ETO | 845 UNITED NATIONS PLAZA, APT. 9D, NEW YORK NY 10017, United States |
| TAKAHIRO KUROKOCHI | 3 PARIS COURT, TORONTO ON M3A 3M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-11-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-13 | 1980-11-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-28 | 1980-11-13 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2004-03-15 | current | 160 Bloor Street East, Suite 935, Toronto, ON M4W 1B9 |
| Address | 2000-11-03 | 2004-03-15 | 160 Bloor Street East, Suite 1135, Toronto, ON M4W 1B9 |
| Address | 1999-07-01 | 2000-11-03 | 66 Wellington Street, Suite 3312 Toronto-dominion Centre, Toronto, ON M5K 1K7 |
| Address | 1974-05-28 | 1999-07-01 | 700 Georgia St W, 26th Floor Box 10026, Vancouver, BC V7Y 1B3 |
| Name | 1990-10-01 | current | TOMEN CANADA INC. |
| Name | 1974-05-28 | 1990-10-01 | TOYOMENKA CANADA LIMITED |
| Status | 2006-05-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-11-14 | 2006-05-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-31 | Dissolution | Section: 210 |
| 1999-07-01 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1980-11-14 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2005 | 2005-11-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| German Wine Society | 160 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1B9 | 1979-11-06 |
| Sorus Affinity Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 140, Toronto, ON M4W 1B9 | 2000-01-07 |
| 3962628 Canada Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| 3962636 Canada Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| 3962644 Canada Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| 3962652 Canada Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| 3962661 Canada Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| Travel Choice Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| Stornoway Enterprises Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 1220, Toronto, ON M4B 1B9 | |
| Broadcast Executives Society | 160 Bloor Street East, Suite 1005, Toronto, ON M4W 1B9 | 1966-08-02 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9071733 Canada Inc. | 160 Bloor St. East#105, Toronto, ON M4W 1B9 | 2014-11-03 |
| Sol Y Son Vacations Inc. | 160 Bloor Street, Suite 924, Toronto, ON M4W 1B9 | 1998-05-25 |
| The Broadcast Research Council of Canada | 160 Bloor Steet East Suite 1005, Toronto, ON M4W 1B9 | 1989-06-28 |
| Canadian Advertising Research Foundation | 160 Bloor Street East, Suite 1005, Toronto, ON M4W 1B9 | 1949-08-22 |
| Thinktv Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 1005, Toronto, ON M4W 1B9 | 1961-08-21 |
| Stornoway Productions (2001) Ltd. | 160 Bloor Street East, Suite 1220, Toronto, ON M4W 1B9 | 2002-01-29 |
| N B B A Enterprises Ltd. | 160 Bloor Street East, Suite 1220, Toronto, ON M4W 1B9 | 1976-04-27 |
| Breakout Educational Network | 160 Bloor Street East, Suite 1220, Toronto, ON M4W 1B9 | 1994-10-11 |
| 3829537 Canada Inc. | 160 Bloor St East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | 2000-11-06 |
| Sun Holidays Inc. | 160 Bloor Street East, Suite 400, Toronto, ON M4W 1B9 | |
| Find all corporations in postal code M4W 1B9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN W. CRAIG | 14 CORTLEIGH BOULEVARD, TORONTO ON M4R 1K6, Canada |
| DAISUKE ETO | 845 UNITED NATIONS PLAZA, APT. 9D, NEW YORK NY 10017, United States |
| TAKAHIRO KUROKOCHI | 3 PARIS COURT, TORONTO ON M3A 3M6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 1B9 |
Please comment or provide details below to improve the information on TOMEN CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.