JOHN STIKEMAN AND ASSOCIATES LTD. (Corporation# 506508) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 27, 1974.
| Corporation ID | 506508 |
| Corporation Name | JOHN STIKEMAN AND ASSOCIATES LTD. |
| Registered Office Address |
390 Bay Street Suite 1420 Toronto ON M5H 2Y2 |
| Incorporation Date | 1974-05-27 |
| Dissolution Date | 1986-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. EKERS | 21 KENNEDY STREET WEST, AURORA ON L4G 2L3, Canada |
| J.A. . STIKEMAN | 3221 6TH ST. S.W., CALGARY AB T2S 2M2, Canada |
| J.C. STIKEMAN | 183 GLENGROVE AVENUE, TORONTO ON M4R 1P4, Canada |
| W.J.C. STIKEMAN | 484 AVENUE ROAD, APT. 509, TORONTO ON M4V 2J4, Canada |
| M.G. . STIKEMAN | 484 AVENUE ROAD, APT. 509, TORONTO ON M4V 2J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-11-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-03 | 1980-11-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-27 | 1980-11-03 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1974-05-27 | current | 390 Bay Street, Suite 1420, Toronto, ON M5H 2Y2 |
| Name | 1974-05-27 | current | JOHN STIKEMAN AND ASSOCIATES LTD. |
| Status | 1986-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-11-04 | 1986-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-02-28 | Dissolution | |
| 1980-11-04 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1985-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1983 | 1985-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94699 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 94698 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 94696 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-10-26 |
| 95715 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95714 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95712 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| 95711 Canada Inc. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1979-12-24 |
| Les Industries Tenn-top Ltee | 390 Bay Street, Suite 912, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1976-12-02 |
| Amenagement Westop Ltee | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-01-06 |
| Marobmac Christian Faith Publications Incorporated | 390 Bay Street, Suite 1202, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-01-20 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Venture Link Management Corporation | 390 Bay, Suite 2020, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1983-01-18 |
| Zekabarot Inc. | 390 Bay St., Suite 504, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1976-12-13 |
| 70,052 Canada Ltd. | 390 Bay St 1, Suite 1510, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1974-10-30 |
| Les Controles Wiatt Ltee | 390 Bay Street, Suite 504, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-02-08 |
| Cheesmac Enterprises Ltd. | 390 Bay Street, Suite 2600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-07-08 |
| Societe Canadienne A S A Des Evaluateurs | 390 Bay Street, Suite 1510, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1977-07-04 |
| 85934 Canada Ltd. | 390 Bay Street, Suite 920, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1978-02-08 |
| Associated Screen News Limited | 390 Bay Street, Suite 722, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1926-04-16 |
| Comoro Capital Ltd. | 390 Bay St, Suite 1515, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1995-12-18 |
| Addex Resources Inc. | 390 Bay St, Suite 1515, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1996-04-25 |
| Find all corporations in postal code M5H2Y2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. EKERS | 21 KENNEDY STREET WEST, AURORA ON L4G 2L3, Canada |
| J.A. . STIKEMAN | 3221 6TH ST. S.W., CALGARY AB T2S 2M2, Canada |
| J.C. STIKEMAN | 183 GLENGROVE AVENUE, TORONTO ON M4R 1P4, Canada |
| W.J.C. STIKEMAN | 484 AVENUE ROAD, APT. 509, TORONTO ON M4V 2J4, Canada |
| M.G. . STIKEMAN | 484 AVENUE ROAD, APT. 509, TORONTO ON M4V 2J4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H2Y2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'institut Fiscal Heward Stikeman | 1155 Rene-levesque Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1990-11-23 |
| John O. Towler & Associates Inc. | 15 John Street East, Waterloo, ON N2J 1E5 | 1979-10-24 |
| John K. Macdonald and Associes Ltee | First Canadian Place, Suite 6965 Box 82, Toronto, ON M5X 1B1 | 1976-06-03 |
| John M. Nolan Associes Limitee | 1800 Docteur Penfield, Suite 305, Montreal, QC H3H 1B4 | 1979-11-05 |
| John Conner & Associes Limitee | 149 Beacon Hill, Beaconsfield, QC H9W 1T3 | 1971-08-10 |
| John Lima Associes Ltee | 2406 West Hill, Montreal, QC | 1976-05-25 |
| John Grow & Associes Inc. | 210 Vercheres, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1985-04-10 |
| John Lawson and Associates Ltd. | 527 Chemin De L,anse, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P3 | 2001-04-03 |
| John R. Gammon & Associes Inc. | 7570 Trinidad Ave., Brossard, QC J4W 1N2 | 1984-09-12 |
| John Delallo & Associes Inc. | 285 Hymus Boulevard, Pointe Claire, QC | 1978-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on JOHN STIKEMAN AND ASSOCIATES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.