ROBINSON MERRITT & DEVRIES LIMITED (Corporation# 506494) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 27, 1974.
| Corporation ID | 506494 |
| Business Number | 104584891 |
| Corporation Name | ROBINSON MERRITT & DEVRIES LIMITED |
| Registered Office Address |
3 Adencliff Road Scarborough ON M1W 1M8 |
| Incorporation Date | 1974-05-27 |
| Dissolution Date | 2004-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LYKLE DE VRIES | 3 ADENCLIF ROAD, SCARBOROUGH ON M1W 1M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-12-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-30 | 1980-12-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-27 | 1980-11-30 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1974-05-27 | current | 3 Adencliff Road, Scarborough, ON M1W 1M8 |
| Name | 1974-05-27 | current | ROBINSON MERRITT & DEVRIES LIMITED |
| Name | 1974-05-27 | current | ROBINSON MERRITT ; DEVRIES LIMITED |
| Status | 2004-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-08-26 | 2004-03-02 | Active / Actif |
| Status | 1992-03-01 | 1996-08-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-03-02 | Dissolution | Section: 210 |
| 1980-12-01 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-05-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3 ADENCLIFF ROAD |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 1M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LYKLE DE VRIES | 3 ADENCLIF ROAD, SCARBOROUGH ON M1W 1M8, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1W1M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Merritt & District Chamber of Commerce | 2058 Granite Ave., P.o. Box: 1649, Merritt, BC V1K 1B8 | 1914-03-17 |
| Merritt Green Energy General Partner Ltd. | 2275 Upper Middle Rd. East, Suite 700, Oakville, ON L6H 0C3 | 2011-09-01 |
| Assurances Peter Robinson Et Associes Limitee | 145 Wellington West, Toronto, ON M5J 1H8 | |
| Niagara Cast Linings Limited | Port Robinson, Port Robinson, ON L0S 1K0 | 1979-11-15 |
| Devries Contract Solutions Inc. | 250 Thousand Island Parkway, Lansdowne, ON K0E 1L0 | 2012-01-17 |
| Geophysical Explorations Limited | P.o.box 277, Merritt, ON | 1937-04-21 |
| Daniel Merritt Medicine Professional Corporation | 4860 Avenue Beaconsfield, MontrГ©al, QC H3X 3R6 | 2015-11-17 |
| Hold On A Sec Limited | 201 Merritt Street, Unit 1, St. Catharines, ON L2T 1J7 | 2020-11-20 |
| Neilleen Designs Limited | Merritt Road, Rr 1, Beamsville, ON L0R 1B0 | 1980-05-05 |
| Smart Click Flooring Limited | 6894 Merritt Ave, Burnaby, BC V5J 4R6 | 2017-04-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROBINSON MERRITT & DEVRIES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.