RENABIE GOLD MINES LIMITED (Corporation# 506214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 1974.
| Corporation ID | 506214 |
| Business Number | 884048943 |
| Corporation Name | RENABIE GOLD MINES LIMITED |
| Registered Office Address |
666 Burrard Street Suite 2500 Vancouver ON V6C 2X8 |
| Incorporation Date | 1974-05-13 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT M. SMITH | 1267 CLEAVER DR, OAKVILLE ON L6L 1W2, Canada |
| ANTHONY P. WALSH | 855 BURRARD ST, VANCOUVER BC V6Z 2K7, Canada |
| GIL J. LEATHLEY | 4816 HEADLAND CLOSE, WEST VANCOUVER BC V7W 3C2, Canada |
| GREGORY C. WILKINS | 17 RITTER CRESCENT, UNIONVILLE ON L3R 4K4, Canada |
| PAUL A. CARROLL | 38 MAPLE AVENUE, TORONTO ON M4W 2T7, Canada |
| PETER STEEN | 5330 MEADFIELD ROAD, WEST VANCOUVER BC V7W 3E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-12-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-12-10 | 1978-12-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-13 | 1978-12-10 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1983-10-14 | current | 666 Burrard Street, Suite 2500, Vancouver, ON V6C 2X8 |
| Name | 1984-10-22 | current | RENABIE GOLD MINES LIMITED |
| Name | 1974-05-13 | 1984-10-22 | RENABIE MINES (1981) LIMITED |
| Status | 1991-05-09 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1991-03-28 | 1991-05-09 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1978-12-11 | 1991-03-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-05-09 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1978-12-11 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1988-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1988-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1988-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 163626 Canada Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 2800 Park Place, Vancouver, BC V6C 2Z7 | 1979-11-29 |
| Canadian Membership Warehouse Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | |
| Canadian Membership Warehouse Holdings Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | |
| Fmc Gold Canada Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 2800, Vancouver, BC V6C 2Z7 | 1988-08-24 |
| Stunt Co-ordinators Guild of Canada | 666 Burrard Street, Suite 1180, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1988-08-23 |
| West-can Communications Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 2800, Vancouver, BC V6C 2Z7 | |
| Pipe Recon Products Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 2800, Vancouver, BC V6C 2Z7 | |
| Canadian Pro-lite Inc. | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | |
| Canadian Pro-lite (1988) Inc. | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | |
| William F. White Holdings (1991) Limited | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions Leagal Inc. | 666 Burrard Street, Park Pl., Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1994-03-18 |
| Ticketmaster Canada Ltd. | 666 Burrard St., Park Place, 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| 2752212 Canada Inc. | 666 Burrard Street, Suite 2300, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1991-09-19 |
| Pacific Place Communications Ltd. | 666 Burrard St, Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1992-02-25 |
| Repap Carnaby Inc. | 666 Burrard Street, Suite 2300, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1992-03-05 |
| B.c. Amusements and Tours Ltd. | 666 Burrard St, Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1996-04-26 |
| Oxidor Gold Corporation | 666 Burrard St., Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| Eldorado Gold Corporation | 666 Burrard St, Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| The Pacific Games Organization | 666 Burrard Street, Suite 1700, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1996-11-07 |
| Jung & Lee Limited | 666 Burrard Street, Suite 1700 Park Place, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1997-03-03 |
| Find all corporations in postal code V6C2X8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT M. SMITH | 1267 CLEAVER DR, OAKVILLE ON L6L 1W2, Canada |
| ANTHONY P. WALSH | 855 BURRARD ST, VANCOUVER BC V6Z 2K7, Canada |
| GIL J. LEATHLEY | 4816 HEADLAND CLOSE, WEST VANCOUVER BC V7W 3C2, Canada |
| GREGORY C. WILKINS | 17 RITTER CRESCENT, UNIONVILLE ON L3R 4K4, Canada |
| PAUL A. CARROLL | 38 MAPLE AVENUE, TORONTO ON M4W 2T7, Canada |
| PETER STEEN | 5330 MEADFIELD ROAD, WEST VANCOUVER BC V7W 3E5, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6C2X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mines D'or Duquesne Gold Mines Inc. | Suite 2500, Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 | 1986-05-06 |
| Mines D'or Queenston Limitee | 111 Richmond Street West, Suite 1116, Toronto, ON M5H 2G4 | |
| New Redwood Gold Mines Limited | 370 Botsford St, Newmarket, ON L3Y 1S6 | 2007-04-23 |
| Aurvista Gold Corporation | 250, Place D'youville, 2nd Floor, Montreal, QC H2Y 2B6 | |
| Nor-acme Gold Mines, Limited | P.o.box 577, Flin Flon, MB R8A 1N4 | 1938-01-14 |
| Thompson-lundmark Gold Mines Limited | 357 Bay St., Suite 401, Toronto, ON M5H 2T7 | 1938-08-31 |
| Ashley Gold Mines Limited | 14579 Government Road, P.o. Box 219, Larder Lake, ON P0K 1L0 | 2006-03-24 |
| Dubenski Gold Mines Limited | 157 Adelaide Street West, Suite 516, Toronto, ON M5H 4E7 | 1983-06-02 |
| Kekeko Gold Mines Limited | 44 King St West, Suite 2402, Toronto, QC | 1937-02-23 |
| Aurum Gold Mines Limited | 45 Richmond St West, Suite 902, Toronto, ON M5H 1Z2 | 1972-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on RENABIE GOLD MINES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.