LES VOYAGES FLEUR DE LYS LTEE (Corporation# 506176) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 1974.
| Corporation ID | 506176 |
| Business Number | 103309910 |
| Corporation Name |
LES VOYAGES FLEUR DE LYS LTEE FLEUR DE LYS VOYAGES LTD. |
| Registered Office Address |
1259 Rue Berri Bureau 630 Montreal QC H2L 4C7 |
| Incorporation Date | 1974-05-10 |
| Dissolution Date | 2014-10-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marie-Hélène Jacques | 870 de l'Épée #402, Montréal (Outremont) QC H2V 3V3, Canada |
| CHARLES RICHER | 4990, ave. Lacombe, Montréal QC H3W 1R7, Canada |
| PAUL LARIVIÈRE | 1563, rue Lloyd-George, Montréal QC H4H 2P4, Canada |
| NATHALIE GUILBERT | 4990, ave. Lacombe, Montréal QC H3W 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-12-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-30 | 1980-12-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-10 | 1980-11-30 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2000-05-25 | current | 1259 Rue Berri, Bureau 630, Montreal, QC H2L 4C7 |
| Address | 1974-05-10 | 2000-05-25 | 1478 Sainte-catherine Ouest, Suite 100, Montreal, QC H3G 1S8 |
| Name | 1974-05-10 | current | LES VOYAGES FLEUR DE LYS LTEE |
| Name | 1974-05-10 | current | FLEUR DE LYS VOYAGES LTD. |
| Status | 2014-10-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-12-01 | 2014-10-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-30 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2006-10-26 | Amendment / Modification | |
| 1980-12-01 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2013-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ready Education (canada) Inc. | 700-1259 Berri Street, Montreal, QC H2L 4C7 | 2010-07-09 |
| Dash Computer Solutions Inc. | 1259 Rue Berri, Suite 930, MontrГ©al, QC H2L 4C7 | 2007-09-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Simmunome Inc. | 211-825 Boulevard Rene-levesque Est, Montreal, QC H2L 0A1 | 2017-02-02 |
| 2954192 Canada Inc. | 825 Boul. RenÉ-lÉvesques Est, App. 708, MontrÉal, QC H2L 0A1 | 1993-09-14 |
| 10954535 Canada Corporation | 825, Rene-levesque Est, Montreal, QC H2L 0A1 | 2018-08-21 |
| Gestions Genicourt Inc. | 801 De La Commune, # 608, Montreal, QC H2L 0A3 | 1987-05-13 |
| Mdi Multi Design International Inc. | 502-801 Rue De La Commune Est, Montreal, QC H2L 0A3 | |
| Rndfood Consultants Incorporated | 355 St-hubert, Montreal, QC H2L 0A5 | 2010-02-01 |
| Fdl Construction and Renovations Inc. | 1795 Berri Rue, 625, Montreal, QC H2L 0B1 | 2020-11-29 |
| 11640348 Canada Inc. | 1785 Rue Berri, MontrГ©al, QC H2L 0B1 | 2019-09-22 |
| Nvcore Inc. | 308-801 Sherbrooke East, MontrГ©al, QC H2L 0B7 | 2019-10-11 |
| One Undone Multi Medium Inc. | 801 Rue Sherbrooke Est, Suite 307, MontrГ©al, QC H2L 0B7 | 2019-09-17 |
| Find all corporations in postal code H2L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marie-Hélène Jacques | 870 de l'Épée #402, Montréal (Outremont) QC H2V 3V3, Canada |
| CHARLES RICHER | 4990, ave. Lacombe, Montréal QC H3W 1R7, Canada |
| PAUL LARIVIÈRE | 1563, rue Lloyd-George, Montréal QC H4H 2P4, Canada |
| NATHALIE GUILBERT | 4990, ave. Lacombe, Montréal QC H3W 1R7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2L 4C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fourniture De Linge Fleur De Lys Ltee | 711 Lucerne Road, Town of Mount Royal, QC | 1978-03-14 |
| Fleur-de-lys (quebec) Paving Ltd. | C.p. 235, St-michel, Montreal, QC | 1978-06-12 |
| Valeurs MobiliГ€res Fleur De Lys Inc. | 23, Avenue Springfield, Westmount, QC H3Y 2K9 | 2010-09-17 |
| Lingerie Fleur't Inc. | 9250 Du Parc Avenue, #550, MontrГ©al, QC H2N 1Z2 | 2012-04-16 |
| Fleur De Lys Fine Cabinetry Ltd | 3814 Saint-denis Street, Montreal, QC H2W 2M2 | 2000-05-03 |
| Harbour Authority of Fleur-de-lys | 12 Stage Road, Fleur-de-lys, NL A0K 2M0 | 1990-06-26 |
| Fleur-des-champs Stable Inc. | 300 Boul. Churchill, Greenfield Park, QC | 1979-03-07 |
| Fleur De Lys International Properties Inc. | 478 Rue Mcgill, MontrГ©al, QC H2Y 2H2 | 2016-04-15 |
| 10326054 Canada Inc. | 1667 Rue De La Fleur De Lys, 1667 Rue De La Fleur De Lys, Gatineau, QC J8P 7R3 | 2017-07-17 |
| Saint-damase Wind Energy Fleur De Lis General Partner Corporation | 354 Davis Road, Suite 100, Oakville, ON L6J 2X1 | 2011-01-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES VOYAGES FLEUR DE LYS LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.