REMI-NEL LTEE (Corporation# 506036) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 6, 1974.
| Corporation ID | 506036 |
| Corporation Name | REMI-NEL LTEE |
| Registered Office Address |
1285 Cahill Drive Suite 1505 Ottawa ON K1V 9A7 |
| Incorporation Date | 1974-05-06 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REMI BERTHIAUME | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| MOUV REMI BERTHIAUME | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| DOM. VAL LA BLANCHE | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-12-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-12-10 | 1980-12-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1974-05-06 | 1980-12-10 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1987-10-14 | current | 1285 Cahill Drive, Suite 1505, Ottawa, ON K1V 9A7 |
| Name | 1974-05-06 | current | REMI-NEL LTEE |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-04-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-10-14 | 1990-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1987-10-14 | Revival / Reconstitution | |
| 1980-12-11 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1974-05-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 118310 Canada Ltd. | 1285 Cahill Drive, Apt 508, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1982-10-28 |
| Euro-7 Marketing & Communications Inc. | 1285 Cahill Drive, Suite 508, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1990-03-15 |
| Financement M.r.b. Inc. | 1285 Cahill Drive, Suite 1505, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1990-12-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Constructions Inter-municipal De L'outaouais Inc. | 1285 Cahill Dr E, Apt 1505, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1988-11-04 |
| 140058 Canada Inc. | 1285 Cahill Drive East, Apt. 2102, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1985-02-28 |
| R.s. Lawrence & Associates Inc. | 1285 Cahill Dr., Suite 1901, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1980-01-24 |
| Les Placements Lobel Limitee | 1285 Cahill Drive E., Suite 2102, Ottawa, ON K1V 9A7 | 1950-02-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REMI BERTHIAUME | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| MOUV REMI BERTHIAUME | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| DOM. VAL LA BLANCHE | 1285 CAHILL DRIVE, SUITE 1505, OTTAWA ON K1V 9A7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V9A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| St-remi Professional Center Ltd. | 780 Notre-dame Street, St-remi, QC J0L 2L0 | 1978-12-07 |
| Specialized Purchasing Services St-remi Inc. | 1945 Rang St-paul, St-remi, Cte Napierville, QC J0L 2L0 | 1980-11-28 |
| Societe De Gestion Remi Roy (montreal) Ltee | 12105 Lavigne, Montreal, QC | 1972-04-07 |
| Jean Remi Montpetit & Associates Ltd. | 270 Varry, St. Laurent, QC H4N 1A3 | 1975-11-25 |
| Service De Location Et D'operation Technique De St-remi Inc. | 63 Poupart, St-remi, QC J0L 2L0 | 1983-02-16 |
| Remi Beverages Inc. | 1123 Rue Pierre-mercure, Boucherville, QC J4B 0H4 | 2020-11-04 |
| Toits & Conversion Soleil De St-remi Inc. | 1148 Rang Ste-therese, Cte Napiervi, St-remi, QC J0L 2L0 | 1979-11-06 |
| Tora St-remi Limitee | 625 Rue Notre Dame, St Remi, QC J0L 2L0 | 1994-11-04 |
| 168060 Canada Inc. | 163 Boul. St-remi, St-remi De Napierville, QC J0L 2L0 | 1989-05-02 |
| Les Antennes Paraboliques De St-remi Inc. | 166 Rue Ste-anne, St-remi, QC J0L 2L0 | 1984-06-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on REMI-NEL LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.