FEDERATION CANADIENNE DE RUGBY (Corporation# 505854) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 1974.
| Corporation ID | 505854 |
| Business Number | 125240366 |
| Corporation Name |
FEDERATION CANADIENNE DE RUGBY CANADIAN RUGBY UNION - |
| Registered Office Address |
30 East Beaver Creek Road Suite 110 Richmond Hill ON L4B 1J2 |
| Incorporation Date | 1974-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 10 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL WEBB | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| Jeff Hassler | 1521 Admiral Tryon Boulevard, Parksville BC V9P 1Y3, Canada |
| Steve Swaffield | 3862 West 38th Avenue, Vancouver BC V6N 2Y4, Canada |
| SALLY DENNIS | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| David Fortier | 112 Cluny Drive, Toronto ON M4W 2R4, Canada |
| MARIA SAMSON | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| Phil Otto | 200 Waterfront Drive, Unit 225, Bedford NS B4A 4J4, Canada |
| Isabelle Oliva | 924 Rue Saint-Aubin, Montréal QC H4M 2K1, Canada |
| Karen Paquin | 3142 Avenue de la Paix, Québec QC G1X 1C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-18 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1974-05-01 | 2014-02-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1974-04-30 | 1974-05-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-02-18 | current | 30 East Beaver Creek Road, Suite 110, Richmond Hill, ON L4B 1J2 |
| Address | 2002-03-31 | 2014-02-18 | 2197 Riverside Drive, Suite 303, Ottawa, ON K1H 7X3 |
| Address | 1980-12-11 | 2002-03-31 | River R Oad, Vanier, ON K1L 8B9 |
| Name | 1980-12-11 | current | FEDERATION CANADIENNE DE RUGBY |
| Name | 1980-12-11 | current | CANADIAN RUGBY UNION - |
| Name | 1974-05-01 | 1980-12-11 | FEDERATION CANADIENNE DE RUGBY |
| Name | 1974-05-01 | 1980-12-11 | RUGBY UNION OF CANADA |
| Status | 2014-02-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-06-20 | 2014-02-18 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-06-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1974-05-01 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-18 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-07-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2012-05-23 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2011-08-05 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2010-02-01 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-04-25 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2007-09-06 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1974-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-04-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-04-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 30 EAST BEAVER CREEK ROAD |
| City | RICHMOND HILL |
| Province | ON |
| Postal Code | L4B 1J2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Guiu Corporation | 30 East Beaver Creek Unit 118, Richmond Hill, ON L4B 1J2 | 2020-03-04 |
| Zdy Immigration Inc. | Unit 30, 70 East Beaver Creek Rd., Richmond Hill, ON L4B 1J2 | 2016-12-20 |
| 10108545 Canada Limited | 70 East Beaver Creek Road, Richmond Hill, ON L4B 1J2 | 2017-02-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Newleaf Sourcing Corp. | Ph05-23 Oneida Cres, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2020-11-26 |
| Ajc Construman Inc. | 11 Oneida Crescent #1212, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2019-05-03 |
| Pars National Transport Inc. | 1113-11 Oneida Cres, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2019-03-18 |
| 11079417 Canada Inc. | 11 Onedia Crescent # 1113, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2018-11-03 |
| 10984418 Canada Inc. | 23 Oneida Crescent, Suite 1102, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2018-09-09 |
| A+ Quality Builders Inc. | Ph08-11 Oneida Cres, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2018-02-06 |
| 10561266 Canada Inc. | 906-11 Oneida Crescent, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2017-12-29 |
| 10267732 Canada Incorporated | 613-11 Oneid Cres, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2017-06-06 |
| Stmw Founder Inc. | Ph04-11 Oneida Crescent Unit, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2017-04-28 |
| Tipasoft Inc. | 704-11 Oneida Cres, Richmond Hill, ON L4B 0A1 | 2015-01-01 |
| Find all corporations in postal code L4B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL WEBB | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| Jeff Hassler | 1521 Admiral Tryon Boulevard, Parksville BC V9P 1Y3, Canada |
| Steve Swaffield | 3862 West 38th Avenue, Vancouver BC V6N 2Y4, Canada |
| SALLY DENNIS | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| David Fortier | 112 Cluny Drive, Toronto ON M4W 2R4, Canada |
| MARIA SAMSON | 30 East Beaver Creek Road, SUITE 110, Richmond Hill ON L4B 1J2, Canada |
| Phil Otto | 200 Waterfront Drive, Unit 225, Bedford NS B4A 4J4, Canada |
| Isabelle Oliva | 924 Rue Saint-Aubin, Montréal QC H4M 2K1, Canada |
| Karen Paquin | 3142 Avenue de la Paix, Québec QC G1X 1C2, Canada |
| City | RICHMOND HILL |
| Post Code | L4B 1J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ontario Greybeards Masters Rugby League | 13 Sherwood Street, Orangeville, ON L9W 5A6 | 2020-09-28 |
| Haka Rugby Academy Ltd. | 6500 Route Transcanadienne, Pointe-claire, QC H9R 0A5 | 2012-09-18 |
| Corporation Coupe Pan-amГ©ricaine Millenium De Rugby | 1080, CГґte Du Beaver Hall, Suite 2100, MontrГ©al, QC H2Z 1S8 | 2013-05-02 |
| Canadian Rugby News Inc. | 624 College Manor Drive, Newmarket, ON L3Y 8M7 | 2002-10-28 |
| Canadian Rugby Foundation | 1212 - 1175 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2E1 | 2002-01-28 |
| Canadian Rugby Players Association | 1521 Admiral Tryon Boulevard, Parksville, BC V9P 1Y3 | 2020-10-14 |
| Canadian Rugby Football League Inc. | 45 O'connor St, 20th Floor, Ottawa, ON K1P 1A4 | 1993-10-07 |
| Canadian National Mens Rugby Team Players Association | 612 View Street, 3rd Floor, Victoria, BC V8W 1J5 | 2001-09-06 |
| Canadian Taijiquan Federation | Canadian Taijiquan Federation, 709 - 1285 Ontario Street, Burlington, ON L7S 1X9 | 1991-11-15 |
| Federation of Canadian Municipalities | 24 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 5P3 | 1967-01-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on FEDERATION CANADIENNE DE RUGBY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.