GESTION HORBEN LTEE (Corporation# 455709) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 29, 1967.
| Corporation ID | 455709 |
| Business Number | 102395340 |
| Corporation Name |
GESTION HORBEN LTEE HORBEN HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
7400 Cote St Luc Rd. Suite 821 Cote St-luc QC H4W 3J4 |
| Incorporation Date | 1967-12-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCES KRANE | 6005 Boulevard Cavendish, Apt. 1002, Côte Saint-Luc QC H4W 3E2, Canada |
| SHEILA PINSLER | 6030 Boulevard Cavendish, Apt. 408, Côte Saint-Luc QC H4W 3K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-07-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-07-09 | 1979-07-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1967-12-29 | 1979-07-09 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2017-07-26 | current | 7400 Cote St Luc Rd., Suite 821, Cote St-luc, QC H4W 3J4 |
| Address | 2012-07-12 | 2017-07-26 | 5740 Cavendish Blvd, Suite 710, Cote St-luc, QC H4W 2T8 |
| Address | 1979-07-10 | 2012-07-12 | 5761 Honore De Balzac, Suite 1009, Cote St-luc, QC H4W 1T3 |
| Name | 1967-12-29 | current | GESTION HORBEN LTEE |
| Name | 1967-12-29 | current | HORBEN HOLDINGS LTD. |
| Status | 1979-07-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1979-07-10 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1967-12-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7400 Cote St Luc Rd. |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 3J4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Singer Family Holdings Inc. | 7400 Cote St. Luc Road # 703, Cote St. Luc, QC H4W 3J4 | 2008-12-16 |
| Investissements Myer Hersh Inc. | 7400 Cote St. Luc, Apt. 529b, Cote St-luc, QC H4W 3J4 | 1988-06-23 |
| 152566 Canada Inc. | 2700 CГґte St. Luc Road, Suite 207, CГґte-st-luc, QC H4W 3J4 | 1986-11-07 |
| 119952 Canada Inc. | 7400 Chemin De La CГ”te-st-luc, Apt # 830, Cote St. Luc, QC H4W 3J4 | 1982-12-20 |
| 99050 Canada Inc. | 7400 Chemin De La CГґte-saint-luc, CГґte Saint-luc, QC H4W 3J4 | 1980-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCES KRANE | 6005 Boulevard Cavendish, Apt. 1002, Côte Saint-Luc QC H4W 3E2, Canada |
| SHEILA PINSLER | 6030 Boulevard Cavendish, Apt. 408, Côte Saint-Luc QC H4W 3K1, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4W 3J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M.c.r.g. Holdings Ltd. | 140 Rue Theoret, St-jerome, QC | 1977-11-17 |
| Gestion B.j.s.m. Ltee | 481 Roslyn Ave, Westmount, QC H3Y 2T6 | 1979-09-27 |
| E.s.t. Holdings Ltd. | 426 Rue Mercille, Box 368, Saint-lambert, QC J4P 2A2 | 1976-11-02 |
| Gestion El-sy-la Ltee | 4305 Montrose Avenue, Westmount, QC H3Y 2A6 | 1978-03-28 |
| Gestion Lef-de Ltee | 895 Lagauchetiere St. W., Store 255, Montreal, QC H3B 4G1 | 1979-11-05 |
| J2k Holdings Ltd. | 7915 Rue Pelletier, Brossard, QC J4X 1K1 | 1979-08-22 |
| J.j.p.g. Holdings Ltd. | 10712 Des Recollets, Montreal, QC H1H 4G1 | 1978-05-04 |
| Gestion R.l.a. Ltee | 4119 Rue Sherbrooke West, Westmount, QC H3Z 1A7 | 1979-02-08 |
| Gestion H.t. Hoy Ltee | 3530 County Road 17, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | |
| Gestion J.m.j. Ltee | 5620 Ferrier Street, Montreal, QC H4P 1M7 | 1976-11-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION HORBEN LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.