JOHNSEA HOLDINGS LIMITED (Corporation# 455695) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 21, 1971.
| Corporation ID | 455695 |
| Business Number | 102698107 |
| Corporation Name | JOHNSEA HOLDINGS LIMITED |
| Registered Office Address |
2691 County Road 15 R.r.#2 Picton ON K0K 2T0 |
| Incorporation Date | 1971-01-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD I. GAISER | 785 ANITA AVENUE, NORTH BAY ON P1C 0A8, Canada |
| DIANNE HOPPER | 2691 COUNTY ROAD 15, R.R.#2, PICTON ON K0K 2T0, Canada |
| JOHN C. HOPPER | 2691 County Road #15, Picton ON K0K 2T0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-11-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-11-27 | 1979-11-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1971-01-21 | 1979-11-27 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2019-03-06 | current | 2691 County Road 15, R.r.#2, Picton, ON K0K 2T0 |
| Address | 2017-12-29 | 2019-03-06 | 550 Mckeown Avenue, P. O. Box 1020, North Bay, ON P1B 8K3 |
| Address | 1979-11-28 | 2017-12-29 | 550 Mckeon Avenue, P. O. Box 1020, North Bay, ON P1B 8K3 |
| Name | 1980-04-11 | current | JOHNSEA HOLDINGS LIMITED |
| Name | 1971-01-21 | 1980-04-11 | JOHN C. HOPPER PONTIAC BUICK LTD. |
| Status | 1979-11-28 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1979-11-28 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1971-01-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12527766 Canada Inc. | 23 Captain's Drive, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-11-27 |
| All Welcome Here Rural Bipoc Association | 1280 County Road 7, Rr4, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-09-29 |
| 12322773 Canada Inc. | 3672 County Rd 8 County Rd 8, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-09-07 |
| The Notions Department Inc. | 507 Cressy Lakeside Road, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-07-31 |
| The County Candle Co. Ltd. | 7 Bridge St., Picton, ON K0K 2T0 | 2020-07-18 |
| 12148463 Canada Inc. | 1051 Old Milford Rd., Picton, ON K0K 2T0 | 2020-06-22 |
| Radko Investments Inc. | 91 Prinyers Cove Crescent, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-05-20 |
| 12025990 Canada Ltd. | 22 Owen St, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-05-01 |
| 11930915 Canada Corp. | 3 Gladstone Ave, Picton, ON K0K 2T0 | 2020-02-27 |
| 11796135 Canada Limited | 11337 Loyalist Parkway, Picton, ON K0K 2T0 | 2019-12-17 |
| Find all corporations in postal code K0K 2T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD I. GAISER | 785 ANITA AVENUE, NORTH BAY ON P1C 0A8, Canada |
| DIANNE HOPPER | 2691 COUNTY ROAD 15, R.R.#2, PICTON ON K0K 2T0, Canada |
| JOHN C. HOPPER | 2691 County Road #15, Picton ON K0K 2T0, Canada |
| City | Picton |
| Post Code | K0K 2T0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Garbell Holdings Limited | 121 King Street West, Suite 1770, Standard Life Centre, Toronto, ON M5H 3T9 | |
| Sysco Holdings Limited | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Granofsky Holdings Limited | 1959 Upper Water Street, Suite 900, Halifax, NS B3J 3N2 | |
| Galewest Uk Holdings Limited | 22 St. Clair Avenue East, Suite 1400, Toronto, ON M4T 2S5 | |
| Magnequench Holdings Limited | 121 King Street West, Suite 1740, Toronto, ON M5H 3T9 | |
| Galewest Fgt Holdings Limited | 22 St. Clair Avenue East, Suite 1400, Toronto, ON M4T 2S5 | |
| Mic Holdings H Company Limited | 900-1959 Upper Water Street, Halifax, NS B3J 3N2 | |
| Domus Holdings Limited | 1366 Triole Street, Suite 200, Ottawa, ON K1B 3M4 | |
| Winner World Holdings Limited | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Camjo2 Holdings Limited | 248 Poplar Plains Road, Toronto, ON M4V 2N7 |
Please comment or provide details below to improve the information on JOHNSEA HOLDINGS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.