HONEY HARBOUR HOLDINGS LTD. (Corporation# 455539) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 1, 1964.
| Corporation ID | 455539 |
| Business Number | 883842635 |
| Corporation Name | HONEY HARBOUR HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
50 York St Toronto 1 ON M5J 1R5 |
| Incorporation Date | 1964-12-01 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DOUGLAS G WATSON | 601E - 18A HAZELTON AVENUE, TORONTO ON M5R 2E2, Canada |
| COLIN G WATSON | 4 DUNLOE ROAD, TORONTO ON M4V 2W5, Canada |
| ALAN G WATSON | 182 DUNVEGAN ROAD, TORONTO ON M5P 2P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-12-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-12-21 | 1978-12-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1964-12-01 | 1978-12-21 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1964-12-01 | current | 50 York St, Toronto 1, ON M5J 1R5 |
| Name | 1964-12-01 | current | HONEY HARBOUR HOLDINGS LTD. |
| Status | 1986-12-23 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1978-12-22 | 1986-12-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1978-12-22 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1964-12-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1985-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1985-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Honey Harbour Holdings Ltd. | Royal Bank Plaza, 36th Floor S. Tower, Toronto, ON M5J 2J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hickok Sportswear | 50 York St, Toronto, ON M5J 1R4 | 1974-08-30 |
| E. & S. Currie Limited | 50 York St, Toronto 1, ON M5J 1R4 | 1930-12-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12348888 Canada Inc. | 12 York St Suite 1010, Toronto, ON M5J 0A1 | 2020-09-17 |
| Vieca Tech Solutions Inc. | 12 York Street, Suite 5508, Toronto, ON M5J 0A1 | 2020-07-14 |
| Aa Impact Inc. | 12 York Street, Toronto, ON M5J 0A1 | 2020-07-30 |
| The Donor Motivation Program Canada Corp. | 15 York Street, Suite 200, Toronto, ON M5J 0A3 | 2019-01-28 |
| Canadian National Day of Service Foundation | 15 York Street, 2nd Floor, Toronto, ON M5J 0A3 | 2007-07-17 |
| Kidz Kare Daycare Toronto Inc. | 15 York Street, Third Floor, Toronto, ON M5J 0A3 | |
| Lauren Emily Gibson Style Ltd. | 1608-55 Bremner Blvd, Toronto, ON M5J 0A6 | 2020-04-08 |
| Panacea Medcare Corp. | 3105-55 Bremner Blvd, Toronto, ON M5J 0A6 | 2020-01-30 |
| Zulu Content and Communications Inc. | 55 Bremner Boulevard, Unit 1109, Toronto, ON M5J 0A6 | 2019-09-05 |
| 11429540 Canada Inc. | 3210-55 Bremner Blvd, Toronto, ON M5J 0A6 | 2019-05-24 |
| Find all corporations in postal code M5J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DOUGLAS G WATSON | 601E - 18A HAZELTON AVENUE, TORONTO ON M5R 2E2, Canada |
| COLIN G WATSON | 4 DUNLOE ROAD, TORONTO ON M4V 2W5, Canada |
| ALAN G WATSON | 182 DUNVEGAN ROAD, TORONTO ON M5P 2P2, Canada |
| City | TORONTO 1 |
| Post Code | M5J1R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tcb Honey Holdings Corporation | 100 Harbour Street, Unit 6904, Toronto, ON M5J 0B5 | 2019-11-25 |
| Did You Know Gb.ca | 544 Kingswood Road, #9, Honey Harbour, ON P0E 1E0 | 2018-07-19 |
| Delugt Sales Limited | Box 101, Honey Harbour, ON P0E 1E0 | 1978-09-13 |
| Chandler Honey Corporation | 100 Harbour Street, Unit 6904, Toronto, ON M5J 0B5 | 2020-02-20 |
| 8286647 Canada Inc. | 1868, Island 3420, Georgian Bay, Honey Harbour, ON P0E 1E0 | 2012-08-31 |
| Honey Harbour, Port Severn and District Chamber of Commerce | 45 Lone Pine Road, Port Severn, ON L0K 1S0 | 1969-06-02 |
| Harbour Authority of Shoal Cove West / Reef's Harbour | General Delivery, Reefs Harbour, NL A0K 4L0 | 2003-06-19 |
| Harbour Authority of Little Harbour, Richmond County | 197 Little Harbour Road, Lower L'ardoise, NS B0E 1W0 | 1996-11-12 |
| Harbour Authority of Hall's Harbour, N.s. | 3586 Highway 359, R.r. 3, Halls Harbour, NS B0P 1J0 | 1995-10-18 |
| Harbour Authority of Green’s Harbour | 1 East Side Road, (office In Community Stage), Green’s Harbour, NL A0B 1X0 | 1999-03-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on HONEY HARBOUR HOLDINGS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.