GERMAINE DANDOIS INC., CONSEILLERS EN PLACEMENT DE PERSONNEL (Corporation# 45551) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 1979.
| Corporation ID | 45551 |
| Business Number | 887482057 |
| Corporation Name | GERMAINE DANDOIS INC., CONSEILLERS EN PLACEMENT DE PERSONNEL |
| Registered Office Address |
5500 Rue Sherbrooke O. Bureau1740 Tour Ouest Montreal QC H3A 1B9 |
| Incorporation Date | 1979-09-20 |
| Dissolution Date | 1994-08-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G. JOLLY-DANDOIS | 4432 RUE BEACONSFIELD, NOTRE-DAME-GRAC QC H4A 2H6, Canada |
| G. DANDOIS-TAKIKAWA | 33 CHEMIN COTE ST-CATHERINE #1101, MONTREAL QC H2V 2A1, Canada |
| DIANA ZAKAIB-JEGOU | 5333 EST, RUE SHERBROOKE #1009B, MONTREAL QC H1T 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-09-19 | 1979-09-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-09-20 | current | 5500 Rue Sherbrooke O., Bureau1740 Tour Ouest, Montreal, QC H3A 1B9 |
| Name | 1979-10-02 | current | GERMAINE DANDOIS INC., CONSEILLERS EN PLACEMENT DE PERSONNEL |
| Name | 1979-09-20 | 1979-10-02 | GERMAINE, DANDOIS INC. CONSEILLER EN PLACEMENTS |
| Status | 1994-08-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-01-02 | 1994-08-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-09-20 | 1992-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-08-29 | Dissolution | |
| 1979-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3496040 Canada Inc. | 550, Rue Sherbrooke Ouest, Bur.2050, Montreal, QC H3A 1B9 | 1998-08-10 |
| Stratecma Inc. | 550 Rue Sherbrooke O, Bureau 865, Montreal, QC H3A 1B9 | 1995-03-09 |
| La Corporation De Financement International Fifth World | 550 Sherbrooke St W, Suite 1000 West Tower, Montreal, QC H3A 1B9 | 1992-08-21 |
| 2754479 Canada Inc. | 550 Sherbrooke O, Bur 1, Montreal, QC H3A 1B9 | 1991-09-30 |
| Commerce Algooneh Et Mohammed Inc. | 550 Sherbrooke West, Suite 890, Montreal, QC H3A 1B9 | 1990-06-27 |
| World Philharmonic Orchestra | 550 Rue Sherbrooke Ouest, Bur. 1550 Tour Ouest, Montreal, QC H3A 1B9 | 1988-07-04 |
| 157928 Canada Inc. | Sherbro Oke Ouest, Bureau 510, Montreal, QC H3A 1B9 | 1987-09-08 |
| Gold Gems (canada) Ltd. | 550 Sherbrooke W., Room 1680, Montreal, QC H3A 1B9 | 1987-07-28 |
| 153384 Canada Inc. | 505 Sherbrooke Ouest, Suite 1b-6, Montreal, QC H3A 1B9 | 1986-12-17 |
| Catrel (canada) Industrial Research and Application Company Ltd. | 550 Ouest, Rue Sherbrooke, Suite 1565, Montreal, QC H3A 1B9 | 1986-09-30 |
| Find all corporations in postal code H3A1B9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G. JOLLY-DANDOIS | 4432 RUE BEACONSFIELD, NOTRE-DAME-GRAC QC H4A 2H6, Canada |
| G. DANDOIS-TAKIKAWA | 33 CHEMIN COTE ST-CATHERINE #1101, MONTREAL QC H2V 2A1, Canada |
| DIANA ZAKAIB-JEGOU | 5333 EST, RUE SHERBROOKE #1009B, MONTREAL QC H1T 3W2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association De Placement En Personnel Agences & Conseillers | 26 College St., P.o.box 183, Kitchener, ON N2G 3X9 | 1976-04-01 |
| Ayotte Et Associes, Conseillers Et Placement De Personnel Inc. | 227 Kensington Avenue, Westmount, QC | 1977-02-14 |
| Sunview Personnel & Placement Agency Inc. - | 1003 Hyman Street, Suite B-1, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1M4 | 2008-11-24 |
| Mr. Personnel - Technical & Executive Placement Services Inc. | 11950 Boul. Pierrefonds, Suite 102, Pierrefonds, QC | 1979-05-03 |
| Tag Personnel Consultants Inc. | 1253 Mcgill College, Bureau 980, Montreal, QC H3B 2Y5 | 1995-03-21 |
| Promotion-conseillers En Gestion De Personnel K & L Inc. | 666 Sherbrooke St. West, 21st Floor, Montreal, QC H3A 1E7 | 1980-11-24 |
| Conseillers En Personnel Lauzon Inc. | 100 Alexis Nihon, Suite 200, Ville St. Laurent, QC H4M 2N7 | 1981-01-23 |
| Lyn Ziss Et Associes Conseillers En Personnel Ltee | 1168 St Catherine Street West, Suite 207, Montreal, QC | 1977-04-14 |
| Conseillers En Personnel Michelle K Inc. | 52 Edison, Mart E Po Box 522, Montreal, QC H5H 1C3 | 1983-04-08 |
| Conseillers En Personnel Jacques Cartier Inc. | 1115 Sherbrooke St. West, Suite 2901, MontrГ©al, QC H3A 1H3 | 1978-09-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on GERMAINE DANDOIS INC., CONSEILLERS EN PLACEMENT DE PERSONNEL.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.