Mode NV inc. (Corporation# 4554485) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2010.
| Corporation ID | 4554485 |
| Business Number | 809384860 |
| Corporation Name | Mode NV inc. |
| Registered Office Address |
5-2220, Beaconsfield Ave. Montreal QC H4A 2G8 |
| Incorporation Date | 2010-03-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIEVE DALLAIRE | 4115, OLD ORCHARD, MONTREAL QC H4A 3B3, Canada |
| ADIR ATIF | 3721, AV. DUPUIS, APT.21, MONTREAL QC H3T 1E5, Canada |
| NEBOJSA POPOVIC | 1479, RUE BELLEVUE, GREENFIELD PARK QC J4V 3L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-27 | current | 5-2220, Beaconsfield Ave., Montreal, QC H4A 2G8 |
| Address | 2010-03-11 | 2013-07-27 | 302, Rue Gordon, Verdun, QC H4G 2R4 |
| Name | 2010-03-11 | current | Mode NV inc. |
| Status | 2010-05-31 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Octoraise Inc. | 2274 Beaconsfield Avenue, MontrГ©al, QC H4A 2G8 | 2015-12-21 |
| Adi Ongle Inc. | 6400 Cote St Luc Road, Montreal, QC H4A 2G8 | 2013-03-04 |
| Limex Plus Incorporated | 2220 Beaconsfield #3, Montreal, QC H4A 2G8 | 2012-03-16 |
| Axiom Composantes Inc. | 2210, Av Beaconsfield, #5, MontrÉal, QC H4A 2G8 | 2007-05-11 |
| Old Bike Barn Inc. | 2220 Beaconsfield Ave., Suite 7, Montreal, QC H4A 2G8 | 2004-08-13 |
| Foulala Inc. | 2384 Beaconsfield St., Suite 7, Montreal, QC H4A 2G8 | 2000-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIEVE DALLAIRE | 4115, OLD ORCHARD, MONTREAL QC H4A 3B3, Canada |
| ADIR ATIF | 3721, AV. DUPUIS, APT.21, MONTREAL QC H3T 1E5, Canada |
| NEBOJSA POPOVIC | 1479, RUE BELLEVUE, GREENFIELD PARK QC J4V 3L5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A 2G8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mix-mode Ltee | 1070 Bleury, Suite 806, Montreal, QC | 1975-06-09 |
| Les Manufacturiers D'armoires De Cuisine Nu-mode Inc. | 2615 Diab Street, St-laurent, QC H4S 1E7 | 1976-08-18 |
| Axeso-mode International Imports Ltd. | 804 Deslaurier, Saint-laurent, QC H4N 1X1 | 1982-12-06 |
| Entreposage Aero Mode Inc. | 2450 Cohen Street, St-laurent, QC H4R 9Z7 | 1982-08-13 |
| Aero Mode Ltee | 2450 Cohen Street, St-laurent, QC H4R 9Z7 | 1977-01-21 |
| Importation Studio Mode Inc. | 225 Chabanel West, Suite #620, Montreal, QC H2N 2C9 | 1984-12-20 |
| Aero Mode Ltee | 2450 Cohen Street, St. Laurent, QC H4R 9Z7 | |
| Video/mode Distribution Inc. | 500 Est Rue Ste-catherine, Montreal, QC H2L 2C6 | 1989-06-05 |
| Cuir-mode Accessories Inc. | 800 Saint-henri, Princeville, QC G6L 5E5 | 1984-04-02 |
| Mode Le Grenier Inc. | 8501, Boulevard Ray-lawson, MontrГ©al, QC H1J 1K6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mode NV inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.