Science on Stage Canada (Corporation# 4554400) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2010.
| Corporation ID | 4554400 |
| Business Number | 817023260 |
| Corporation Name | Science on Stage Canada |
| Registered Office Address |
42 Rue Maple Dollard Des Ormeax QC H9B 1E5 |
| Incorporation Date | 2010-03-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mary Lucy Rocha-St-Lawrence | 53 Bibeau Bay, Winnipeg MB R2J 2A6, Canada |
| Huguette Thibeault | 25 rue de Dieppe, Beloeil QC J3G 3M6, Canada |
| JOHANNE PATRY | 404-350 Querbes, VAUDREUIL-DORION QC J7V 6B6, Canada |
| DIANE-MARIE CAMPEAU | 211-545 Manchester road, Victoria BC V8T 5H6, Canada |
| MICHELLE OLCHOWSKI | 613 6 Street, Humboldt SK S0K 2A0, Canada |
| Robin St-Pierre | 183 Rue Salaberry, La Prairie QC J5R 3C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-11-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-11 | 2014-11-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-09-11 | current | 42 Rue Maple, Dollard Des Ormeax, QC H9B 1E5 |
| Address | 2014-11-27 | 2018-09-11 | 429 Ester Blondin, Vaudreuil-dorion, QC J7V 2R2 |
| Address | 2011-04-11 | 2014-11-27 | 429 Esther Blondin, Vaudreuil-dorion, QC J7V 2R2 |
| Address | 2010-03-11 | 2011-04-11 | 320 Laurier Avenue East, Ottawa, ON K1N 6P6 |
| Name | 2014-11-27 | current | Science on Stage Canada |
| Name | 2010-03-11 | 2014-11-27 | Science on Stage Canada |
| Status | 2014-11-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-11 | 2014-11-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-11 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2014-11-27 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-12-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 42 rue Maple |
| City | Dollard des Ormeax |
| Province | QC |
| Postal Code | H9B 1E5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4328591 Canada Inc. | 12 Maple Circle, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1E5 | 2005-11-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6062253 Canada Inc. | 70, Rue Whiteoak, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1K3 | 2003-02-05 |
| Misudan Enterprises Inc. | 4150 Des Sources #105, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 0A2 | 1985-10-15 |
| Cholee Skin Guide Inc. | 4005 Blvd Des Sources, #107, Ddo, QC H9B 0A3 | 2013-03-12 |
| Compagnie Internationale Lingsun Ltee | 4005 Boul. Des Sources, #103, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A3 | 1993-09-24 |
| Entreprises R-d-m Venditti Inc. | 4005 Boulevard Des Sources, #202, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A3 | 1989-10-27 |
| 9617566 Canada Inc. | 4025 Boul Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2016-02-04 |
| Ip Logic Networks Inc. | 4025 Des Sources Blvd., Suite 104, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2006-01-05 |
| 6270808 Canada Inc. | 301-4025 Des Sources Blvd, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2004-08-10 |
| SystГ€mes De Technologie Expertise Inc. | Des Sources, 4025 - # 203, Dollard-des - Ormeaux, QC H9B 0A4 | 1998-01-22 |
| 11267205 Canada Inc. | 275 Barcelone St., Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A6 | 2019-02-23 |
| Find all corporations in postal code H9B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mary Lucy Rocha-St-Lawrence | 53 Bibeau Bay, Winnipeg MB R2J 2A6, Canada |
| Huguette Thibeault | 25 rue de Dieppe, Beloeil QC J3G 3M6, Canada |
| JOHANNE PATRY | 404-350 Querbes, VAUDREUIL-DORION QC J7V 6B6, Canada |
| DIANE-MARIE CAMPEAU | 211-545 Manchester road, Victoria BC V8T 5H6, Canada |
| MICHELLE OLCHOWSKI | 613 6 Street, Humboldt SK S0K 2A0, Canada |
| Robin St-Pierre | 183 Rue Salaberry, La Prairie QC J5R 3C4, Canada |
| City | Dollard des Ormeax |
| Post Code | H9B 1E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7 Stage Productions Inc. | 2261 Avenue Prud'homme, App.21, Montreal, QC H4A 3H3 | 1999-03-15 |
| Science Forum - Revue Canadienne Des Sciences Pures Et Appliquees | Box 8500, Ottawa, ON K1G 3H9 | 1967-10-31 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Mad Science Licensing Inc. | 8360 Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1997-10-17 |
| Frontieres De La Science R. & P. Inc. | 8158 St-denis, Montreal, QC H2P 2G6 | 1990-02-22 |
| Science Focus/objectif Science | 66 Slater St., Room P-13, Ottawa, ON K1P 5H1 | 1980-07-31 |
| Mad Science Group Inc. | 8360 Bougainville, Suite 201, Montreal, QC H4P 2G1 | 1993-08-16 |
| Produits De La Science Inc. | 495 Boul. Armand-frappier, Laval, QC H7V 4A7 | 2009-12-22 |
| Dsi Data Science Institute Inc. | 11, Hillside Avenue #203, Westmount, QC H3Z 1V8 | 2014-01-15 |
| C.k. Ère AvancÉe De La Science Inc. | 3095 Concorde East, Blvd, Suite 1, Laval, QC H7E 2C1 | 1997-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Science on Stage Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.