ANDREW-TATE MARKETING LTD. (Corporation# 455393) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 13, 1969.
| Corporation ID | 455393 |
| Business Number | 133390112 |
| Corporation Name | ANDREW-TATE MARKETING LTD. |
| Registered Office Address |
715 5 Avenue Sw Suite 1900 Calgary AB T2P 2X6 |
| Incorporation Date | 1969-03-13 |
| Dissolution Date | 2003-11-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL SHEA | 44 EDENDALE CRESCENT N.W., CALGARY AB T3A 3W7, Canada |
| JAMES G. SHEA | 44 EDENDALE CRESCENT N.W., CALGARY AB T3A 3W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-11-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-11-06 | 1978-11-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1969-03-13 | 1978-11-06 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1991-02-04 | current | 715 5 Avenue Sw, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 |
| Name | 1975-04-29 | current | ANDREW-TATE MARKETING LTD. |
| Name | 1969-03-13 | 1975-04-29 | JACK HOLT (CANADA) LTD. |
| Status | 2003-11-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-05-30 | 2003-11-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-02-04 | 2003-05-30 | Active / Actif |
| Status | 1987-08-31 | 1991-02-04 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-03-01 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-11-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-02-04 | Revival / Reconstitution | |
| 1978-11-07 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1969-03-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1998-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Paulana Enterprises Inc. | 715 5 Avenue S.w., Suite 610, Calgary, AB T2P 2X6 | 1982-09-16 |
| Coscol Equipment & Chemicals Canada Ltd. | 71|5 5th Avenue South West, Suite 1801, Calgary, AB T2P 2X6 | 1981-10-23 |
| Wedding Fair Limited | 5th Avenue S W Norcen Twr, Suite 715, Calgary, AB T2P 2X6 | 1978-05-15 |
| Jagor Resources Ltd. | 715 5th Avenue S.w., Suite 1701, Calgary, AB T2P 2X6 | 1934-04-09 |
| Rector-gray, Ltd. | 715 5 Avenue S W, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 | 1975-07-16 |
| The Buck Tool Corporation | 715 5th Avenue S.w., Suite 620, Calgary, AB T2P 2X6 | 1982-12-14 |
| 122983 Canada Inc. | 715 5th Avenue S.w., Suite 300, Calgary, AB T2P 2X6 | 1983-04-15 |
| Jmr Consulting (western) Inc. | 715 5 Avenue S W, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 | 1988-12-15 |
| Nahanni Specialty Services Inc. | 715 5 Avenue S W, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 | 1988-12-15 |
| Kawan Investment (canada) Limited | 715 5e Avenue S W, Suite 610, Calgary, AB T2P 2X6 | 1989-06-16 |
| Find all corporations in postal code T2P2X6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL SHEA | 44 EDENDALE CRESCENT N.W., CALGARY AB T3A 3W7, Canada |
| JAMES G. SHEA | 44 EDENDALE CRESCENT N.W., CALGARY AB T3A 3W7, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P2X6 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + CALGARY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Sucres Nord-amÉricains Tate Et Lyle LtÉe | 95 Queen's Quay East, Toronto, ON M5E 1A3 | |
| Muasher Marketing Inc. | 173 Andrew Park, Woodbridge, ON L4L 1G3 | 2017-02-21 |
| Permanent Creative Marketing Incorporated | 1-297 St Andrew Street, Ottawa, ON K1N 5G8 | 2007-12-28 |
| Andrew Allen Graphic Design and New Media Marketing Inc. | 1 Winston Ave, Amherst, NS B4H 1K4 | 2006-08-22 |
| Andrew Forster Sales Marketing Corp. | 390 Lemoyne, Montreal, QC H2Y 1Y3 | 1988-05-16 |
| Gamboa Steel Corp. | 67 Andrew Park, Andrew Pk, Woodbridge, ON L4L 1E8 | 2020-03-31 |
| 8712611 Canada Inc. | 713, Tate Ave, Hamilton, ON L8H 6L8 | 2013-12-01 |
| Ataahua Ltd. | 674 Tate Avenue, Hamilton, ON L8H 6L6 | 2020-09-18 |
| 12566397 Canada Inc. | 706 Tate Avenue, Hamilton, ON L8H 6L7 | 2020-12-13 |
| Andrew Fyfe & Associes Ltee | 3116 Bell Line Road, Sharbot Lake, ON K0H 2P0 | 1977-04-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on ANDREW-TATE MARKETING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.