FP NEWSPAPERS INC. (Corporation# 4553918) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2010.
| Corporation ID | 4553918 |
| Business Number | 821219052 |
| Corporation Name | FP NEWSPAPERS INC. |
| Registered Office Address |
510 West Georgia Street Suite 1800 Vancouver BC V6B 0M3 |
| Incorporation Date | 2010-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert I. Silver | 555 Logan Avenue, Winnipeg MB R3A 0S4, Canada |
| Phil de Montmollin | 4408 Gulf Drive, Holmes Beach FL 34217, United States |
| Aldo Santin | 675 Berry Street, Unit 1A, Winnipeg MB R3H 1A7, Canada |
| Deanna Traa | 127 Willmington Drive, Winnipeg MB R3X 1Y2, Canada |
| Darryl Evan Levy | 30 Dumbarton Blvd., Winnipeg MB R3P 2C7, Canada |
| STEPHEN G. DEMBROSKI | 128 STRATFORD CRESCENT, TORONTO ON M4N 1C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-04-13 | current | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 |
| Address | 2013-09-16 | 2015-04-13 | 900, Howe Street, Suite 900, Vancouver, BC V6Z 2M4 |
| Address | 2010-03-17 | 2013-09-16 | 1055 West Georgia Street, 3000 Royal Centre P.o. Box: 11130, Vancouver, BC V6E 3R3 |
| Name | 2010-03-17 | current | FP NEWSPAPERS INC. |
| Status | 2010-03-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-01 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2020-05-15. |
| 2019-05-29 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2018-06-05 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2010-12-31 | Arrangement | |
| 2010-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-05-29 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2019 | 2018-05-18 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2017-05-11 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tcl Resources Ltd. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1977-09-09 |
| Mkt Development Group Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1991-10-23 |
| Gas Equipment Supplies Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1996-02-13 |
| 3227871 Canada Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1996-02-13 |
| 3246400 Canada Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1996-04-02 |
| Pacific Design Engineering (1996) Ltd. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1996-10-28 |
| Jori Investments Limited | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1961-12-08 |
| Dtkh Greenhouses Ltd. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1999-09-10 |
| Aocc Realisations Limited | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2000-03-08 |
| Origin Organic Farms Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10108014 Canada Inc. | 1800-510 W. Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2017-02-16 |
| Outtv Media Global Inc. | Suite 1800, 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2016-08-22 |
| Liber Ero Foundation | 1800 - 510 West Georgia St., Vancouver, BC V6B 0M3 | 2015-10-30 |
| Urban Barn (quebec) Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georiga Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2015-04-02 |
| Growing City Urbaneco Enterprises Ltd. | Suite 1800 - 510 West Georgia St., Vancouver, BC V6B 0M3 | 2009-06-02 |
| 7038046 Canada Inc. | 7th Floor, 510 W. Georgia St., Vancouver, BC V6B 0M3 | 2008-09-04 |
| 4246047 Canada Inc. | 510 West Georgia Street, Suite 1800, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2005-03-24 |
| Outtv Network Inc. | 1800-510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 2003-12-02 |
| Telus Entertainment Inc. | 510 W. Georgia Street, 7th Floor, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1997-07-25 |
| Global Partners Institute (canada) | 1800 - 510 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 0M3 | 1995-12-04 |
| Find all corporations in postal code V6B 0M3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert I. Silver | 555 Logan Avenue, Winnipeg MB R3A 0S4, Canada |
| Phil de Montmollin | 4408 Gulf Drive, Holmes Beach FL 34217, United States |
| Aldo Santin | 675 Berry Street, Unit 1A, Winnipeg MB R3H 1A7, Canada |
| Deanna Traa | 127 Willmington Drive, Winnipeg MB R3X 1Y2, Canada |
| Darryl Evan Levy | 30 Dumbarton Blvd., Winnipeg MB R3P 2C7, Canada |
| STEPHEN G. DEMBROSKI | 128 STRATFORD CRESCENT, TORONTO ON M4N 1C8, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6B 0M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palm Springs Newspapers Ltd. | 108 Brenda Cres., Scarborough, ON M1K 3C7 | 2012-08-17 |
| Mwj Newspapers Inc. | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 2001-04-10 |
| F.p. Newspapers Limited | 65 Queen Street West, Toronto, ON M5H 2M8 | |
| Brabant Newspapers Ltd. | 333 Arvin Avenue, Stoney Creek, ON L8E 2M6 | |
| Ceylon Express Newspapers Incorporated | 63 Scarfair Pathway, Scarborough, ON M1B 4G2 | 2010-01-12 |
| U.d.n. Newspapers (canada) Ltd. | 510 Burrard Street, Suite 1400, Vancouver, BC V6C 3A8 | 1991-10-31 |
| Continental Newspapers Ltd. | 925 West Georgia Street, Suite 2300, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| The Planet Newspapers Inc. | 1780 Lloydtown Aurora Road, Rr 3, King City, ON L7B 1K5 | 1988-04-29 |
| Canadian Community Newspapers Representatives | 890 Yonge Street, Suite 200, Toronto, ON M4W 3P4 | 1962-03-19 |
| Continental Newspapers (canada) Ltd. | Suite 2300 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 |
Please comment or provide details below to improve the information on FP NEWSPAPERS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.