LA FONDATION DES AMIS DE MASSIMO (Corporation# 4553896) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2010.
| Corporation ID | 4553896 |
| Business Number | 819887456 |
| Corporation Name | LA FONDATION DES AMIS DE MASSIMO |
| Registered Office Address |
7069 Boulevard Provencher Montreal QC H1A 3B3 |
| Incorporation Date | 2010-03-17 |
| Dissolution Date | 2015-06-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FABIO FALCONE | 2156 MONTEE MONETTE, LAVAL QC H7M 4T6, Canada |
| PINO DI FEO | 4332 BOULEVARD PIERRE-LE GARDEUR, LACHENAIE QC J6V 1S7, Canada |
| ANTONI SNOPEK | 655 RUE MONTROSE, LAVAL QC H7E 3M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-17 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-03-17 | current | 7069 Boulevard Provencher, Montreal, QC H1A 3B3 |
| Name | 2010-03-17 | current | LA FONDATION DES AMIS DE MASSIMO |
| Status | 2015-06-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-30 | 2015-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-03-17 | 2015-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-29 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6480179 Canada Incorporated | 7977 17th Ave, Montreal, QC H1A 0A1 | 2005-11-18 |
| 11485776 Canada Inc. | 16045, Rue EugГ©nie-tessier, Appartement 403, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2019-06-26 |
| Sted Solutions Inc. | 16145#8,rue Eugenie-tessier, Montreal, QC H1A 0A2 | 2017-07-22 |
| 8299455 Canada Inc. | 401-16185 EugГ©nie-tessier, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2012-09-18 |
| 8727511 Canada Inc. | 13550, Boul. Henri-bourassa E, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2014-03-31 |
| Anjinnov West Inc. | 13 550 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2011-04-15 |
| Construction Anjinnov Inc. | 13550 Boul. Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1A 0A4 | |
| Trusima Consulting Inc. | 16390 Rue Sherbrooke E, App 300, Pointe-aux-trembles, QC H1A 0B5 | 2020-09-01 |
| Izibani Web Inc. | 101-14546 Rue Bernard-geoffrion, MontrГ©al, QC H1A 0B6 | 2015-11-21 |
| Franlippe Asphalts Ltd. | 13145 Rue Prince-arthur, Montreal, QC H1A 1A9 | 1978-12-14 |
| Find all corporations in postal code H1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FABIO FALCONE | 2156 MONTEE MONETTE, LAVAL QC H7M 4T6, Canada |
| PINO DI FEO | 4332 BOULEVARD PIERRE-LE GARDEUR, LACHENAIE QC J6V 1S7, Canada |
| ANTONI SNOPEK | 655 RUE MONTROSE, LAVAL QC H7E 3M3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1A 3B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Modes Massimo Inc. | 9600 St. Laurent Blvd., Suite 420, Montreal, QC H2N 1R2 | 1981-01-29 |
| Constructions San Massimo Inc. | 7595, Gouin Est, Montreal, QC H1E 1A7 | 1994-06-09 |
| Les Modes Massimo (1991) Inc. | 1625 Chabanel St., Suite 900, Montreal, QC H4N 2S7 | 1991-05-31 |
| Massimo Conti & AssociÉs Inc. | 10, Rue Des Vosges, Eastman, QC J0E 1P0 | 2013-06-11 |
| La Fondation Les Vieux Amis Inc. | 125-300 Rue Lamane, Longueuil, QC J4J 0A1 | 1999-10-28 |
| Fondation Amis De La Sante Canada-guinee | 2 Belleview Crescent, Campbellton, NB E3N 1M8 | 2015-05-01 |
| Fondation Des Amis De Jacques Cartier | 1195, Sherbrooke Ouest, Montreal, QC H3A 1H9 | 1984-07-12 |
| International Foundation of Friends of Africa (iffa) | 55 Rue De Zephyr, Gatineau, QC J9A 0B2 | 1995-05-17 |
| Friends of Raven Foundation | 509-620 View Street, Victoria, BC V8W 1J6 | 2018-12-21 |
| Canadian Friends of Ir David Foundation | 2200 Yonge Street, Suite 1301, Toronto, ON M4S 2C6 | 2012-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA FONDATION DES AMIS DE MASSIMO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.