CUTE PUPPY MEDIA INC. (Corporation# 4553888) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2010.
| Corporation ID | 4553888 |
| Business Number | 820922862 |
| Corporation Name |
CUTE PUPPY MEDIA INC. MÉDIA CUTE PUPPY INC. |
| Registered Office Address |
11926 Rue Guertin Montreal QC H4J 1V6 |
| Incorporation Date | 2010-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RODOLPHO FOLINI | 7750 AVENUE ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| RODGER CREAMER | 6727 CHEMIN BAILY, COTE SAINT-LUC QC H4V 1A4, Canada |
| MARC WHITE | 11926 RUE GUERTIN, MONTREAL QC H4J 1V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-03-17 | current | 11926 Rue Guertin, Montreal, QC H4J 1V6 |
| Name | 2012-02-21 | current | CUTE PUPPY MEDIA INC. |
| Name | 2012-02-21 | current | MÉDIA CUTE PUPPY INC. |
| Name | 2010-03-17 | 2012-02-21 | RRML DÉVELOPPEMENTS IMMOBILIERS INC. |
| Name | 2010-03-17 | 2012-02-21 | RRML REAL ESTATE DEVELOPMENTS INC. |
| Status | 2012-09-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2012-08-17 | 2012-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-03-17 | 2012-08-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-02-21 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2010-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Baobabtek Limited | 11926 Rue Guertin, Montreal, QC H4J 1V6 | 2003-05-07 |
| Rml Recruiter Ltd. | 11926 Rue Guertin, Montreal, QC H4J 1V6 | 2007-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynamic Plus Inc. | 11926, Rue Guertin, MontrÉal, QC H4J 1V6 | 2004-04-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scopserv International Inc. | 4486, Boul. Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4J 1B7 | 2006-11-28 |
| Fitness Passion Inc. | 4610 Boul. Gouin O., Montreal, QC H4J 1B8 | 2003-06-17 |
| 6004075 Canada Inc. | 4610 Gouin Blvd., Montreal, QC H4J 1B8 | 2002-07-15 |
| Johnny Telecommunications Inc. | 5075 Boul Gouin Ouest, Montreal, QC H4J 1C1 | 2020-10-06 |
| 8532150 Canada Inc. | 5595 Gouin Boulevard West, MontrГ©al, QC H4J 1C8 | 2013-05-28 |
| Clinique Dentaire Richard Landry Inc. | 5535, Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC H4J 1C8 | 2008-12-03 |
| 8766517 Canada Inc. | 5777 Boul. Gouin Ouest, 440, Montreal, QC H4J 1E3 | 2015-07-21 |
| Witness of The Truth International Mission | 5815 Gouin West, Montreal, QC H4J 1E3 | 2013-12-30 |
| 8384363 Canada Inc. | 5809 Gouin O., 114, MontrГ©al, QC H4J 1E3 | 2012-12-20 |
| 8217831 Canada Inc. | 114-5809 Gouin O., Montreal, QC H4J 1E3 | 2012-06-14 |
| Find all corporations in postal code H4J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RODOLPHO FOLINI | 7750 AVENUE ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| RODGER CREAMER | 6727 CHEMIN BAILY, COTE SAINT-LUC QC H4V 1A4, Canada |
| MARC WHITE | 11926 RUE GUERTIN, MONTREAL QC H4J 1V6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4J 1V6 |
| Category | media |
| Category + City | media + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lulu Cute Puppy Dog Product Trading Incorporated | 1950, Lincoln St, Apt1408, Montreal, QC H3H 2N8 | 2006-02-20 |
| Puppy Patrol Investments Inc. | Suite 700 - Two Bentall Centre, 555 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1M8 | 1999-07-28 |
| Puppy Patrol Investments Inc. | 177 Edgehill Road, Westmount, QC H3Y 1E8 | |
| Puppy & Kitty Corporation | 9 Holtham, Hampstead, QC H3X 3N2 | 2000-01-20 |
| Ver Cute Ltd. | 19 Remington Dr, Richmond Hill, ON L4S 2N8 | 2015-08-18 |
| Just Cute Inc. | 480 Rueboileau, Apt. 103, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M6 | 2013-07-14 |
| Sho Cute Inc. | 6531 Edenwood Drive, Mississauga, ON L5N 3H2 | 2016-04-05 |
| Cute Kids Childcare Inc. | 6520 2 Ave Sw, Unit# 28, Edmonton, AB T6X 1S4 | 2016-03-02 |
| Cute Stationery International (canada) Inc. | 64 Shepton Way, Scarborough, ON M1V 5N5 | 2004-09-07 |
| Something Cute Corp. | 8-17 Worthington Avenue, Suite 101, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2018-10-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on CUTE PUPPY MEDIA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.