VANGUARD ORGANIZATION FOR INTERCULTURAL CONFERENCES AND EVENTS (Corporation# 4553870) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 16, 2010.
| Corporation ID | 4553870 |
| Business Number | 819712464 |
| Corporation Name | VANGUARD ORGANIZATION FOR INTERCULTURAL CONFERENCES AND EVENTS |
| Registered Office Address |
8131 Westminster Highway Unit 208 Richmond BC V6X 1A7 |
| Incorporation Date | 2010-03-16 |
| Dissolution Date | 2016-06-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SAMY SOLIMAN | 8623 GRANVILLE STREET, #183, VANCOUVER BC V6P 5A2, Canada |
| DALILA BEKKAOUI | 12211 CAMBIE ROAD, #1, RICHMOND BC V6V 2H8, Canada |
| ABDULRAHIM OTHMAN | 12211 CAMBIE ROAD, #1, RICHMOND BC V6V 2H8, Canada |
| ADAM SOLIMAN | 8623 GRANVILLE STREET, #183, VANCOUVER BC V6P 5A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-03-16 | current | 8131 Westminster Highway, Unit 208, Richmond, BC V6X 1A7 |
| Name | 2010-03-16 | current | VANGUARD ORGANIZATION FOR INTERCULTURAL CONFERENCES AND EVENTS |
| Status | 2016-06-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-01 | 2016-06-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-03-16 | 2016-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-30 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-03-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-03-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pan Techn0logies Inc. | 8131 Westminster Highway, 238, Richmond, BC V6X 1A7 | 2000-10-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9119337 Canada Limited | 130- 8191 Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 1A7 | 2014-12-13 |
| Xircon Communications Corp. | 130-8191 Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 1A7 | 2013-08-08 |
| Hiwaytech Consulting Corp. | 8091, Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 1A7 | 2013-04-03 |
| Xinxifang Enterprise Corporation | 8091 Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 1A7 | 2013-03-19 |
| 1688 Food Systems Inc. | 1701-6888 Alderbridge Way, Richmond Bc, BC V6X 1A7 | 2009-01-05 |
| The Canadian Grandparents' Rights Association | 8291 Westminster Highway, Suite 10, Richmond, BC V6X 1A7 | 1992-07-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| China Tea North America Inc. | 1505-8120 Lansdowne Road, Richmond, BC V6X 0A1 | 2019-06-18 |
| Porter Electronics Ltd. | 8120 Lansdowne Rd, Unit 1102, Richmond, BC V6X 0A1 | |
| T Bay Vapes Corporation | 1509 - 7360 Elmbridge Way, Richmond, BC V6X 0A5 | 2014-07-24 |
| 11442929 Canada Inc. | 302-7362 Elmbridge Way, Richmond, BC V6X 0A6 | 2019-06-01 |
| Seangra International Holdings Ltd. | 405-8180 Lansdowne Rd, Richmond, BC V6X 0B1 | 2013-04-17 |
| Sparkes Spv Incorporated | 1802-7373 Westminster Highway, Richmond, BC V6X 0B5 | 2020-01-21 |
| Haohan Capital Holdings Ltd. | 1802-7373 Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 0B5 | 2016-03-22 |
| 8258864 Canada Inc. | 906 - 7373 Westminster Highway, Richmond, BC V6X 0B5 | 2012-07-24 |
| Sonic Aviation Ltd. | 1101 - 5900 Alderbridge Way, Richmond, BC V6X 0B6 | 2020-04-22 |
| Ais Industrial Solution Corp. | 1709 - 5900 Alderbridge Way, Richmond, BC V6X 0B6 | 2018-11-20 |
| Find all corporations in postal code V6X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SAMY SOLIMAN | 8623 GRANVILLE STREET, #183, VANCOUVER BC V6P 5A2, Canada |
| DALILA BEKKAOUI | 12211 CAMBIE ROAD, #1, RICHMOND BC V6V 2H8, Canada |
| ABDULRAHIM OTHMAN | 12211 CAMBIE ROAD, #1, RICHMOND BC V6V 2H8, Canada |
| ADAM SOLIMAN | 8623 GRANVILLE STREET, #183, VANCOUVER BC V6P 5A2, Canada |
| City | RICHMOND |
| Post Code | V6X 1A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sgp Conferences and Events Ltd. | 1 Valleycrest Avenue, Markham, ON L3P 1H6 | 2012-09-21 |
| Organization So Clean. Events Inc. | 530 Boul St Laurent, Montreal, QC H2Y 2Y9 | 2018-06-15 |
| Agape Special Events Organization Inc. | 437 Ainslie Crescent Sw, Edmonton, AB T6W 0H8 | 2012-06-06 |
| Toronto-san Juan of Tnt Community Events Organization Inc. | 145 Alpine Crescent, Richmond Hill, ON L4S 1W2 | 2015-01-05 |
| Vanguard Human Resources Inc. | 2277 Harvard, Montreal, QC H4A 2W1 | 2013-11-15 |
| MatГ©riaux Vanguard LtГ©e | 5160, Rue Savoie, Trois-riviГЁres, QC G8Y 7L1 | 2017-02-02 |
| Acier Vanguard Ltee | 2160 Meadowpine Blvd., Mississauga, ON L5N 6H6 | 1960-03-14 |
| Vanguard Robotics Inc. | 35 Rue De L'eboulis, Gatineau, QC J8Z 2V2 | 2018-12-13 |
| Technologies De Controle Vanguard Limitee | 6800 Ch. Cote St-luc, Suite 1106, Montreal, QC H4V 2Y2 | 1977-06-09 |
| Vanguard Investments Canada Inc. | 22 Adelaide Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5H 4E3 | 2010-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on VANGUARD ORGANIZATION FOR INTERCULTURAL CONFERENCES AND EVENTS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.