2956551 CANADA INC. (Corporation# 4553853) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4553853 |
| Business Number | 896837077 |
| Corporation Name | 2956551 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3700-800 Place Victoria MontrГ©al QC H4Z 1E9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT CASTIGLIO | 732 ANTONINE-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y5, Canada |
| MARZIA FRASCADORE | 732 ANTONINE-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-12-08 | current | 3700-800 Place Victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 |
| Address | 2012-12-07 | 2015-12-08 | 732, Avenue Antonine-maillet, MontrГ©al, QC H2V 2Y5 |
| Address | 2010-03-16 | 2012-12-07 | 441 Est De La GauchetiÈre, MontrÉal, QC H2L 2M7 |
| Name | 2010-03-16 | current | 2956551 CANADA INC. |
| Status | 2015-12-18 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-10-27 | 2015-12-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-16 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2872242. |
| 2010-03-16 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2956551. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-02-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2956551 Canada Inc. | 441 De La Gauchetiere E, Montreal, QC H2L 2M7 | 1993-09-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4114761 Canada Inc. | 3700-800 Place Victoria, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2002-11-08 |
| Les Immeubles Gamar Inc. | 3700-800 Place Victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 1981-07-31 |
| 7774273 Canada Inc. | 3700-800 Place Victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2011-02-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12266466 Canada Inc. | 3500-800 Square-victoria, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2020-08-13 |
| Stenoa Inc. | 3500-800 Du Square Victoria, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2020-07-15 |
| 11905163 Canada Inc. | 3500-800 Rue Du Square-victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2020-02-14 |
| Liquid Cheque Solutions Lcs Inc. | 3700 - 800 Rue Du Square-victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2017-06-13 |
| 10001325 Canada Inc. | 3500 - 800 Square-victoria Street, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2016-11-28 |
| The Hellenic Initiative Canada | 3700- 800 Place Victoria, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2016-07-13 |
| Agora Pharma Inc. | 3700-800, Place Victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2014-03-11 |
| Adam Saskin Legal Services Inc. | 800 Square Victoria, Suite 3700, Stock Exchange Tower, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2013-01-29 |
| 7929587 Canada Inc. | 3700 - 800 Place Victoria, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2012-01-17 |
| Onesource Risk Management Canada Inc. | 800 Stock Exchange Tower, Suite 3700, Montreal, QC H4Z 1E9 | 2012-01-12 |
| Find all corporations in postal code H4Z 1E9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT CASTIGLIO | 732 ANTONINE-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y5, Canada |
| MARZIA FRASCADORE | 732 ANTONINE-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y5, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H4Z 1E9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2956551 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.