VILLAGES MWANA (Corporation# 4553845) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 16, 2010.
| Corporation ID | 4553845 |
| Business Number | 819712266 |
| Corporation Name |
VILLAGES MWANA MWANA VILLAGES |
| Registered Office Address |
102-3145 Rue De La Gare Vaudreuil-dorion QC J7V 0N8 |
| Incorporation Date | 2010-03-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jennifer Torres | 102-3145 rue de la Gare, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0N8, Canada |
| Lambert Jésus LAKI-LAKA | 94 Mooers Drive, New Brunswick NB E3C 1K9, Canada |
| Lorenzo Della Foresta | 236 boul. Neptune, Dorval QC H9S 2L4, Canada |
| CHERYL WALKER-SHEHATA | 94 Mooers Drive, New Brunswick NB E3C 1K9, Canada |
| Juliet Castro | 360 Boulevard Chèvremont, Montréal QC H9C 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-09 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-16 | 2014-09-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-11-08 | current | 102-3145 Rue De La Gare, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N8 |
| Address | 2017-11-14 | 2019-11-08 | 110 Meaney, Kirkland, QC H9J 3E3 |
| Address | 2015-06-30 | 2017-11-14 | 103 Place Belair, Waterloo, QC J0E 2N0 |
| Address | 2014-09-09 | 2015-06-30 | 3, Place Legault, Beaconsfield, QC H9W 5A2 |
| Address | 2010-03-16 | 2014-09-09 | 3 Place Legault, Beaconsfield, QC H9W 5A2 |
| Name | 2014-09-09 | current | VILLAGES MWANA |
| Name | 2014-09-09 | current | MWANA VILLAGES |
| Name | 2010-03-16 | 2014-09-09 | VILLAGES MWANA |
| Name | 2010-03-16 | 2014-09-09 | MWANA VILLAGES |
| Status | 2014-09-09 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-16 | 2014-09-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-09 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 102-3145 rue de la Gare |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0N8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11694227 Canada Inc. | 302-3145 Boulevard De La Gare, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N8 | 2019-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jennifer Torres | 102-3145 rue de la Gare, Vaudreuil-Dorion QC J7V 0N8, Canada |
| Lambert Jésus LAKI-LAKA | 94 Mooers Drive, New Brunswick NB E3C 1K9, Canada |
| Lorenzo Della Foresta | 236 boul. Neptune, Dorval QC H9S 2L4, Canada |
| CHERYL WALKER-SHEHATA | 94 Mooers Drive, New Brunswick NB E3C 1K9, Canada |
| Juliet Castro | 360 Boulevard Chèvremont, Montréal QC H9C 1R7, Canada |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Post Code | J7V 0N8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sos Children's Villages Canada | 240-44 Byward Market Square, Ottawa, ON K1N 7A2 | 1969-11-12 |
| Mwana-foot | 15 Booth, Apt 10, Gatineau, QC J8Y 3G7 | 2017-11-01 |
| Synergy Urban Villages Inc. | 813 Champlain, Dieppe, NB E1A 1P6 | 2009-11-09 |
| Lindsey Villages | 33 Church Street N, Ajax, ON L1T 2W4 | 2011-08-18 |
| Empowering Villages | 1121 Chimney Hill Way, Ottawa, ON K1J 8Z7 | 2019-08-02 |
| Smart Villages Canada Corp. | Southmere Cres, Surrey, BC V4A 7A8 | 2018-02-21 |
| Ten Thousand Villages Foundation Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2009-12-23 |
| Canadian Immersion Villages Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 500, Vancouver, BC V6C 3H3 | 1984-09-10 |
| Schlegel Villages Benevolent Fund | 325 Max Becker Drive, Suite 201, Kitchener, ON N2E 4H5 | 2016-12-06 |
| Four Villages Community Futures | 1700 Bloor Street West, Toronto, ON M6P 4L3 | 1998-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on VILLAGES MWANA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.