Wind Concerns (Corporation# 4553802) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 15, 2010.
| Corporation ID | 4553802 |
| Business Number | 819883257 |
| Corporation Name | Wind Concerns |
| Registered Office Address |
27 Pellan Crescent Kanata ON K2K 1J7 |
| Incorporation Date | 2010-03-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARGARET BENKE | 14950 County Road 9,, Berwick ON K0C 1G0, Canada |
| Julie Leroux | 1620 Concession Road 7, St-Bernardin ON K0B 1N0, Canada |
| Jane WILSON | 6771 Farmstead Ridge, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| PAULA PEEL | 166 Scotts Mill Road, Milford ON K0K 2P0, Canada |
| WARREN HOWARD | 160 BARBER AVE S., LISTOWEL ON N4W 1Z6, Canada |
| GILLAN RICHARDS | 2260 HAVILAND SHORE DRIVE, , GOULAIS RIVER ON P0S 1E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-12-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-15 | 2014-12-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-09-26 | current | 27 Pellan Crescent, Kanata, ON K2K 1J7 |
| Address | 2019-09-05 | 2019-09-26 | 250 Main Street, Wellington, ON K0K 3L0 |
| Address | 2017-02-20 | 2019-09-05 | 250 Main Street, Box 509, Wellington, ON K0K 3L0 |
| Address | 2014-12-16 | 2017-02-20 | 105 Guildwood Parkway, Box 11059, Scarborough, ON M1E 1N0 |
| Address | 2014-03-31 | 2014-12-16 | 105 Guilwood Parkway, P.o. Box: 11059, Scarborough, ON M1E 1N0 |
| Address | 2010-03-15 | 2014-03-31 | 18 Yonge Street, #3304, Toronto, ON M3A 1Z8 |
| Name | 2014-12-16 | current | Wind Concerns |
| Name | 2010-03-15 | 2014-12-16 | WIND CONCERNS |
| Status | 2014-12-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-15 | 2014-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-03-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Bridgewater Foundation | 27 Pellan Crescent, Kanata, ON K2K 1J7 | 2018-01-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARGARET BENKE | 14950 County Road 9,, Berwick ON K0C 1G0, Canada |
| Julie Leroux | 1620 Concession Road 7, St-Bernardin ON K0B 1N0, Canada |
| Jane WILSON | 6771 Farmstead Ridge, North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| PAULA PEEL | 166 Scotts Mill Road, Milford ON K0K 2P0, Canada |
| WARREN HOWARD | 160 BARBER AVE S., LISTOWEL ON N4W 1Z6, Canada |
| GILLAN RICHARDS | 2260 HAVILAND SHORE DRIVE, , GOULAIS RIVER ON P0S 1E0, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 1J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wallaceburg Area Wind Concerns | 294 East River Road, Wallaceburg, ON N8A 4L2 | 2017-11-28 |
| World-wind Logistics & Freight Inc. | 373 Place D'youville, Suite 208, Montreal, QC H2Y 2B7 | 2002-03-11 |
| Right Coast Wind Corp. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| T. C Galand International Concerns Ltd. | 11 Fallowfield Rd, Brampton, ON L6X 0W3 | 2010-07-28 |
| Alternative Perspectives and Global Concerns | 400 Hepatica Way, Orleans, ON K4A 0Z1 | 2014-09-20 |
| Earth Concerns Environmental Contracting Inc. | 5390 Shaver Rd., Ingleside, ON K0C 1M0 | 1998-05-01 |
| Voice of Humanitarian Concerns of Canada, Inc. | 8704 Millwoods, Edmonton, AB T6K 3J3 | 1983-12-01 |
| Migration Concerns Canada Inc. | 4765 James Austin Dr, Mississauga, ON L4Z 4H2 | 2008-02-22 |
| Adhika-philippine Development Concerns | 21 Iceboat Terrace, Suite 1610, Toronto, ON M5V 4A9 | 1991-05-21 |
| Alcohol and Drug Concerns, Inc. | 4500 Sheppard Ave E, Suite 112h, Agincourt, ON M1S 3R6 | 1987-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wind Concerns.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.