CITY VIEW INTERNATIONAL CHURCH (Corporation# 4553764) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 12, 2010.
| Corporation ID | 4553764 |
| Business Number | 819707068 |
| Corporation Name | CITY VIEW INTERNATIONAL CHURCH |
| Registered Office Address |
3458 March Road Carp ON L0A 1L0 |
| Incorporation Date | 2010-03-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL A PROCTOR | 13883 KLAHANIE LN SE, OLALLA WA 98359, United States |
| Jodi C Keefe | Prince of Wales Dr., North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| RACHEL A LACEY | 5227 COUNTRY ROAD #27, WILLIAMSTOWN ON K0C 2J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-18 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-12 | 2014-07-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-04-25 | current | 3458 March Road, Carp, ON L0A 1L0 |
| Address | 2014-07-18 | 2017-04-25 | 615 Brierwood Avenue, Ottawa, ON K2A 2J1 |
| Address | 2010-03-12 | 2014-07-18 | 615 Brierwood Ave., Ottawa, ON K2A 2J1 |
| Name | 2014-07-18 | current | CITY VIEW INTERNATIONAL CHURCH |
| Name | 2010-03-12 | 2014-07-18 | CITY VIEW INTERNATIONAL CHURCH |
| Status | 2014-07-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-12 | 2014-07-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-18 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-02-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2015-02-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fresh Start 4 Families | 14 Jakeman Street, Kawartha Lakes, ON L0A 1A0 | 2020-04-04 |
| Rms Strategic Solutions Inc. | 220 Weston Road, Kawartha Lakes, ON L0A 1A0 | 2019-06-26 |
| 11284126 Canada Inc. | 15 Jakeman Street, Kawartha Lakes, ON L0A 1A0 | 2019-03-05 |
| Keeper Cosmetics Inc. | 2252 Hillview Drive, Kawartha Lakes, ON L0A 1A0 | 2018-12-17 |
| Land 2 Land Shipping and Resale Inc. | 7 Forest Drive, Durham, ON L0A 1A0 | 2017-07-15 |
| 10168408 Canada Incorporated | 1468, Hwy 7a, Bethany, ON L0A 1A0 | 2017-04-01 |
| Openendedgallery Inc. | 1464 Highway 7a, Bethany, ON L0A 1A0 | 2016-09-01 |
| 9612459 Canada Inc. | 105 Glengarry Rd., Bethany, ON L0A 1A0 | 2016-02-01 |
| Am2d Software Systems Consulting Ltd. | 333 Bethany Hills Road, Bethany, ON L0A 1A0 | 2015-08-20 |
| Exclusive Transfer Enterprise Corporation | 1534 Dranoel Rd, Bethany, ON L0A 1A0 | 2011-05-19 |
| Find all corporations in postal code L0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL A PROCTOR | 13883 KLAHANIE LN SE, OLALLA WA 98359, United States |
| Jodi C Keefe | Prince of Wales Dr., North Gower ON K0A 2T0, Canada |
| RACHEL A LACEY | 5227 COUNTRY ROAD #27, WILLIAMSTOWN ON K0C 2J0, Canada |
| City | Carp |
| Post Code | L0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mountain View Gas Inc. | 686 City Road, Thunder Bay, ON P7J 1K3 | 2019-12-19 |
| Leveling Up Inc. | 576 City View Drive, Mermaid, PE C1B 0V8 | 2014-08-01 |
| L3 Technologies Ess Inc. | 25 City View Dr, Etobicoke, ON M9W 5A7 | |
| 8976813 Canada Ltd. | 576 City View Drive, Mermaid, PE C1B 0V8 | 2014-08-01 |
| Decor Electric Ltd. | 3 Terry View Dr., King City, ON L7B 0B7 | 2008-12-10 |
| Lebasi Canada, Inc. | 49 City View Drive, Toronto, ON M9W 5A5 | 2012-09-13 |
| 10636819 Canada Inc. | 775 City View Drive, Mermaid, PE C1B 0V9 | 2018-02-16 |
| 7553749 Canada Inc. | 25 City View Drive, Toronto, ON M9W 5A7 | 2010-05-17 |
| Litton Canada Ltd. | 25 City View Dr., Etobicoke, ON M9W 5A7 | |
| Best View Dining Ltd. | 81 Church Street, Toronto, ON M5C 2G2 | 2015-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on CITY VIEW INTERNATIONAL CHURCH.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.