Eleckeau inc. (Corporation# 4553721) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2010.
| Corporation ID | 4553721 |
| Business Number | 813243458 |
| Corporation Name | Eleckeau inc. |
| Registered Office Address |
43 A Rue Sauriol Laval QC H7N 3A7 |
| Incorporation Date | 2010-04-28 |
| Dissolution Date | 2016-07-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LOUIS BOUTIN | 2 A DESMARTEAU, LAVAL QC H7N 3M9, Canada |
| ERIC ST-PIERRE | 43 A RUE SAURIOL, LAVAL QC H7N 3A7, Canada |
| VICENZA CARLINO | 3024 BOUL DESPRAIRIES, LAVAL QC H7V 1B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-04-28 | current | 43 A Rue Sauriol, Laval, QC H7N 3A7 |
| Name | 2010-04-28 | current | Eleckeau inc. |
| Status | 2016-07-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-17 | 2016-07-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-28 | 2016-02-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-16 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-12-18 | |
| 2012 | 2012-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Rocheleau, Laplante Inc. | 3045 Notre-dame, App. 809, Laval, QC H7N 0A1 | 1989-01-26 |
| Yves Gratton & Associes Inc. | 1640-1455 Boul. De L'avenir, Laval, QC H7N 0A1 | 1979-02-20 |
| Boisrene Inc. | 3035 Boulevard Notre Dame, Appt 1707, Laval, QC H7N 0B2 | 2005-01-07 |
| Progranova Inc. | 1002-1920 Boulevard Du Souvenir, Laval, QC H7N 0B3 | 2017-08-14 |
| Intelligent Family Products Inc. | 702-1920, Boul. Du Souvenir, Laval, QC H7N 0B3 | 2009-08-17 |
| Spikehub Inc. | 1002-1920 Boulevard Du Souvenir, Laval, QC H7N 0B3 | 2020-02-12 |
| 11556410 Canada Inc. | 1400 Lucien-paiement, Suite 1603, Laval, QC H7N 0B5 | 2019-08-07 |
| Oxycair Technologies Inc. | 1440 Rue Lucien-paiement, Appt# 809, Laval, QC H7N 0B5 | 2005-11-08 |
| 7230354 Canada Inc. | 1440 Rue Lucien-paiement, Appt# 809, Laval, QC H7N 0B5 | 2009-08-26 |
| R&b Spiritueux Inc. | 1440 Rue Lucien-paiement, Unit 506, Laval, QC H7N 0B8 | 2020-06-21 |
| Find all corporations in postal code H7N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LOUIS BOUTIN | 2 A DESMARTEAU, LAVAL QC H7N 3M9, Canada |
| ERIC ST-PIERRE | 43 A RUE SAURIOL, LAVAL QC H7N 3A7, Canada |
| VICENZA CARLINO | 3024 BOUL DESPRAIRIES, LAVAL QC H7V 1B9, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Eleckeau inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.