2nd Chance, International (Corporation# 4553691) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 2010.
| Corporation ID | 4553691 |
| Business Number | 814422267 |
| Corporation Name | 2nd Chance, International |
| Registered Office Address |
129 Glenabbey Drive Courtice ON L1E 2B7 |
| Incorporation Date | 2010-03-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Janice Maitland | 908 Oberload Drive, Oshawa ON L1K 2M2, Canada |
| Brent Chin | 45 Appleton Drive, Orangeville ON L9W 5C4, Canada |
| PAUL JONES | 4 Gallacher Avenue, Richmond Hill ON L4E 2W9, Canada |
| CARL CHIN | 180 St. Edmunds Cres., Sauble Beach ON N0H 2G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-06-25 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-11 | 2012-06-25 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2012-06-25 | current | 129 Glenabbey Drive, Courtice, ON L1E 2B7 |
| Address | 2010-03-11 | 2012-06-25 | 28b Albert Street, Oshawa, ON L1H 8S5 |
| Name | 2010-03-11 | current | 2nd Chance, International |
| Status | 2012-06-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-11 | 2012-06-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-20 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2012-06-25 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2015-07-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2015-07-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2014 | 2014-07-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10387975 Canada Inc. | 133 Glenabbey Dr, Courtice, ON L1E 2B7 | 2017-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pentabliss Commercial Ventures Ltd. | 55 Skinner Court, Courtice, ON L1E 0A6 | 2013-10-22 |
| Ux Net Inc. | 300 George Reynolds Drive, Courtice, ON L1E 0A7 | 2017-03-20 |
| Lameiras Group Incorporated | 300 George Reynolds Drive, Courtice, ON L1E 0A7 | 2018-07-23 |
| 11004093 Canada Inc. | 597 George Reynolds Dr, Courtice, ON L1E 0A8 | 2018-09-20 |
| 10426822 Canada Corp. | 544 George Reynolds Drive, Courtice, ON L1E 0A8 | 2017-09-28 |
| Scriptycan Inc. | 628 George Reynolds Drive, Courtice, ON L1E 0A8 | 2007-11-11 |
| Able Precision Measurement Incorporated | 146 Harry Gay Drive, Courtice, ON L1E 0A9 | 2016-04-06 |
| 8464359 Canada Inc. | 114 Harry Gay Drive, Courtice, ON L1E 0B1 | 2013-03-18 |
| Wolf Lake Timber Works Inc. | 11 Harry Gay Drive, Courtice, ON L1E 0B2 | 2018-10-30 |
| Full Circle Basketball Academy | 56 Bathgate Crescent, Courtice, ON L1E 0B3 | 2019-06-18 |
| Find all corporations in postal code L1E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Janice Maitland | 908 Oberload Drive, Oshawa ON L1K 2M2, Canada |
| Brent Chin | 45 Appleton Drive, Orangeville ON L9W 5C4, Canada |
| PAUL JONES | 4 Gallacher Avenue, Richmond Hill ON L4E 2W9, Canada |
| CARL CHIN | 180 St. Edmunds Cres., Sauble Beach ON N0H 2G0, Canada |
| City | COURTICE |
| Post Code | L1E 2B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chance Li Commerce & Manufacturier Internationale Ltee. | 1608 Sperling St, Burnaby, QC V5B 4K2 | 1989-11-02 |
| Project Chance Africa | 14 Pic Bois Road, Lapeche, QC J0X 2W0 | 2005-11-29 |
| Vins Bonne Chance Limitee | Commerce Court Postal Station, P.o. Box 141, Toronto, ON M5L 1E2 | 1974-03-15 |
| Bonne Chance Fashions Inc. | 9320 Boul. St-laurent, Suite 404, Montreal, QC H2N 1N7 | 1979-05-23 |
| La Compagnie A.b. Chance Du Canada Ltee. | 100 Howden Road, Scarborough, ON M1R 3G1 | |
| Chance/ouellette & Associates Agency Inc. | 46 Abitibi, Mart "a", P.o.box 21, Montreal, QC | 1980-04-22 |
| La Compagnie A.b. Chance Du Canada Ltee | 100 Howden Rd, Scarborough, ON M1R 3G1 | 1955-01-31 |
| Harbour Authority of Chance Cove | 1 Wharf Road, Chance Cove, NL A0B 1K0 | 1997-03-04 |
| Greater Chance International Ltd. | 7 Concorde Place, Suite 3409, North York, ON M3C 3N4 | 2002-09-16 |
| Les Industries A.b. Chance Du Canada Ltee | 100 Howden Road, Scarborough, ON M1R 3G1 | 1987-12-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2nd Chance, International.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.