THE FOUNDERS' NETWORK (Corporation# 4553594) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 9, 2010.
| Corporation ID | 4553594 |
| Business Number | 819424052 |
| Corporation Name | THE FOUNDERS' NETWORK |
| Registered Office Address |
401 Richmond Street West Suite #281 Toronto ON M5V 3A8 |
| Incorporation Date | 2010-03-09 |
| Dissolution Date | 2013-02-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN LOOSEMORE | 67 CHERTIAN AVENUE, TORONTO ON M4R 1S7, Canada |
| ROBIN WILLIAMS | 6 MELROSE DR., NIAGARA-ON-THE-LAKE ON L0S 1J0, Canada |
| TERRENCE SULLIVAN | 433 GLENGROVE AVE, TORONTO ON M5N 1X3, Canada |
| FRASER MUSTARD | 155 MADISON AVE., TORONTO ON M5R 2S6, Canada |
| WILLIAM HUMPHRIES | 40 CLARENDON AVE., TORONTO ON M4V 1J1, Canada |
| DAVID CRANE | 7 THORNWOOD RD, APT. 302, TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-09 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-03-09 | current | 401 Richmond Street West, Suite #281, Toronto, ON M5V 3A8 |
| Name | 2010-03-09 | current | THE FOUNDERS' NETWORK |
| Status | 2013-02-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-03-09 | 2013-02-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-02-05 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2010-03-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-09-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sentinel Maintenance (canada) Inc. | 401 Richmond Street West, Suite 222, Toronto, ON M5V 3A8 | 1992-12-17 |
| The Mothership Enterprises Inc. | 401 Richmond Street West, Suite 252, Toronto, ON M5V 3A8 | 1998-05-04 |
| Pen Canada The Canadian Centre of International | 401 Richmond Street West, Suite 258, Toronto, ON M5V 3A8 | 1965-01-05 |
| Taylor/moir Foundation | 401 Richmond Street West, Suite 222, Toronto, ON M5V 3A8 | 2000-05-15 |
| Access Community Capital Fund | 401 Richmond Street West, #375, Toronto, ON M5V 3A8 | 2001-09-28 |
| Le Laboratoire D'art - Le Labo Inc. | 401 Richmond Street West, Studio 277, Toronto, ON M5V 3A8 | 2006-04-11 |
| Spoken Clothing Group Inc. | 401 Richmond Street West, Suite 252, Toronto, ON M5V 3A8 | 2006-02-06 |
| The Institute of Cultural Affairs International | 401 Richmond Street West, Suite 405, Toronto, ON M5V 3A8 | 2006-07-11 |
| Earthroots Coalition | 401 Richmond Street West, Suite 410, Toronto, ON M5V 3A8 | 1990-11-30 |
| Red Sky Performance | 401 Richmond Street West, Suite 420, Toronto, ON M5V 3A8 | 2002-12-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Racial Equity Media Collective | 401 Richmond Street, Suite 27, Toronto, ON M5V 3A8 | 2020-08-04 |
| Kassem Design Inc. | Ll01-401 Richmond St West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2019-03-20 |
| Mass Culture | 401 Richmond St. W, Suite 350, Toronto, ON M5V 3A8 | 2018-10-10 |
| Half Hunter Inc. | #ll01 - 401 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2016-01-05 |
| Musideum | 401 Richmond St. W., Suite 133, Toronto, ON M5V 3A8 | 2015-02-20 |
| Ontario Culture Days | 401 Richmond Street West, Suite 350, Toronto, ON M5V 3A8 | 2015-01-23 |
| Museum of Toronto History | Studio 215, 401 Richmond St. West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-08-20 |
| Zero11zero Ltd. | 401 Richmond Street West, Suite 133, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-08-13 |
| Meal Exchange | 401 Richmond Street West, Suite 365, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-07-24 |
| Rainbow Railroad | 360-401 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2013-02-19 |
| Find all corporations in postal code M5V 3A8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN LOOSEMORE | 67 CHERTIAN AVENUE, TORONTO ON M4R 1S7, Canada |
| ROBIN WILLIAMS | 6 MELROSE DR., NIAGARA-ON-THE-LAKE ON L0S 1J0, Canada |
| TERRENCE SULLIVAN | 433 GLENGROVE AVE, TORONTO ON M5N 1X3, Canada |
| FRASER MUSTARD | 155 MADISON AVE., TORONTO ON M5R 2S6, Canada |
| WILLIAM HUMPHRIES | 40 CLARENDON AVE., TORONTO ON M4V 1J1, Canada |
| DAVID CRANE | 7 THORNWOOD RD, APT. 302, TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Founders Group of Food Companies Inc. | 2900, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| First Toronto Movers Inc. | 63 Founders Way, Markham, ON L6C 1R6 | 2010-11-16 |
| 12015064 Canada Inc. | 63 Founders Way, Markham, ON L6C 1R6 | 2020-04-21 |
| Co-founders Inc. | 28 Rosenfeld Crescent, Kanata, ON K2K 2L2 | 2000-01-18 |
| 9627243 Canada Inc. | 98 Founders Way, Markham, ON L6C 1R6 | 2016-02-11 |
| The Founders Collective Inc. | 30 Lyndhurst Pl, London, ON N6C 4H8 | 2020-11-04 |
| Art Founders Inc. | 3120 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C1 | 2009-02-25 |
| Founders Enterprise Inc. | 365 Michener Place, Milton, ON L9T 8P4 | 2020-01-09 |
| 7232799 Canada Corp. | 63 Founders Way, Markham, ON L6C 1R6 | 2009-08-28 |
| Founders Drilling Inc. | 8 Rosemeade Avenue, Toronto, ON M8Y 3A3 | 2010-09-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE FOUNDERS' NETWORK.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.