Arts For Health and Learning (Corporation# 4553578) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 9, 2010.
| Corporation ID | 4553578 |
| Business Number | 817021868 |
| Corporation Name | Arts For Health and Learning |
| Registered Office Address |
5005 County Road 43, Rr5 Perth ON K7H 3C7 |
| Incorporation Date | 2010-03-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SUZANNE DONOVAN | 65 MCGILL ST., SMITHS FALLS ON K7A 2K1, Canada |
| MOLLY MEUSER GRAY | 4 Mary Street, #3, PERTH ON K7H 2X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-03-09 | 2014-07-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-14 | current | 5005 County Road 43, Rr5, Perth, ON K7H 3C7 |
| Address | 2010-03-09 | 2014-07-14 | 5003 County Road 43, Rr#5, Perth, ON K7H 3C7 |
| Name | 2014-07-14 | current | Arts For Health and Learning |
| Name | 2010-03-09 | 2014-07-14 | ARTS FOR HEALTH AND LEARNING |
| Status | 2014-07-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-09 | 2014-07-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-14 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-03-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-07-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Packet Rabbit Inc. | 2896 Rideau Ferry Road, Unit 203b, Perth, ON K7H 3C7 | 2020-11-18 |
| Geekasaurus Solutions Inc. | 203b -2896 Rideau Ferry Road, Perth, ON K7H 3C7 | 2020-06-30 |
| Positivitea Ltd. | 356 Sunset Drive, Perth, ON K7H 3C7 | 2020-06-03 |
| 11343599 Canada Corp. | 176 Glenn Drive, Perth, ON K7H 3C7 | 2019-04-07 |
| 11102001 Canada Inc. | 107 Rideau St, Perth, ON K7H 3C7 | 2018-11-18 |
| 11071971 Canada Inc. | 650 West Point Drive, Rr#5, Perth, ON K7H 3C7 | 2018-10-30 |
| 10996726 Canada Inc. | 117 Parks Bay Lane, Perth, ON K7H 3C7 | 2018-09-17 |
| 10484695 Canada Inc. | 695 Westpoint Drive, Suite 5, Perth, ON K7H 3C7 | 2017-11-07 |
| Vote Savvy | 211 Church Ave, Perth, ON K7H 3C7 | 2015-07-13 |
| Swift Septic Solutions Incorporated | 127 Old Wagon Road, Rr5, Perth, ON K7H 3C7 | 2015-06-30 |
| Find all corporations in postal code K7H 3C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SUZANNE DONOVAN | 65 MCGILL ST., SMITHS FALLS ON K7A 2K1, Canada |
| MOLLY MEUSER GRAY | 4 Mary Street, #3, PERTH ON K7H 2X2, Canada |
| City | PERTH |
| Post Code | K7H 3C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Network for Arts and Learning Foundation | 10 Casterton Avenue, Kingston, ON K7M 1R5 | |
| Health-e-learning Inc. | 93 Lavinia Avenue, Apartment 108, Toronto, ON M6S 3H9 | 2015-06-22 |
| Havana Performing Arts & Health Inc. | 22292 57a Ave., Langley, BC V2Y 2L9 | 2018-08-15 |
| Arts Health Network Canada | 305-607 East 8th Avenue, Vancouver, BC V5T 1T2 | 2010-10-20 |
| Taboo Health Arts Collective | 1232-21 Pirandello Street, Toronto, ON M6K 3P4 | 2017-12-02 |
| Kahlon Health Services Inc. | 414-4080 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4N3 | 2020-10-01 |
| The Forge Martial Arts Health and Fitness Inc. | Unit 12-13-966 Dundas St., Mississauga, ON L4Y 4H5 | 2020-09-08 |
| The Canadian Foundation for Health In The Arts | 120 King Street West, P.o. 2290, Hamilton, ON L8P 4V2 | 1990-12-07 |
| The Youth Education Arts and Health Foundation | 1822 Whites Road North, Unit 203, Pickering, ON L1V 0B1 | 2010-10-28 |
| Tks Learning Inc. | 170 Brookbanks Drive, North York, ON M3A 2T5 |
Please comment or provide details below to improve the information on Arts For Health and Learning.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.