DANCING 4 A CURE (Corporation# 4553420) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 8, 2010.
| Corporation ID | 4553420 |
| Business Number | 817213051 |
| Corporation Name | DANCING 4 A CURE |
| Registered Office Address |
70 Hawthorne Road Orangeville ON L9V 1A4 |
| Incorporation Date | 2010-03-08 |
| Dissolution Date | 2016-06-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KAITLYN FITZGERALD | 1268 4TH CONCESSION, RR#1, LORETTO ON L0D 1L0, Canada |
| JEFFREY DUKE | 70 HAWTHORNE ROAD, ORANGEVILLE ON L9V 1A4, Canada |
| GILBERT MOREAU | 11 BRIARWOOD DRIVE, CALEDON ON L7K 0N1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-08 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-03-08 | current | 70 Hawthorne Road, Orangeville, ON L9V 1A4 |
| Name | 2010-03-08 | current | DANCING 4 A CURE |
| Status | 2016-06-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-01-29 | 2016-06-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-03-08 | 2016-01-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-27 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-03-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-05-03 |
| Address | 70 HAWTHORNE ROAD |
| City | ORANGEVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | L9V 1A4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tjs Customer Support Ltd. | 35 Ochard Drive, Orangeville, ON L9V 0A2 | 2012-03-30 |
| Xyio Corp. | 597499 2nd Line West, Mulmur, ON L9V 0B4 | 2008-04-07 |
| Equetech Consulting Inc. | 638135 Prince of Wales Rd, Mulmur, ON L9V 0C7 | 2014-01-01 |
| Hockey Training Institute International Inc. | 756028 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G5 | 2014-01-13 |
| St. John Bosco Xpress Inc. | 758290 2nd Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2011-10-04 |
| 3798143 Canada Inc. | 758270 Second Line East, Mulmur, ON L9V 0G8 | 2000-08-15 |
| Active Aging Canada Inc. | 836037 4th Line E., Mulmur, ON L9V 0J1 | 1999-04-27 |
| My Perfect Trainer Inc. | 838021 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2016-07-01 |
| Nuku Hiva Associates Inc. | 838253 4th Line East, Mulmur, ON L9V 0J6 | 2008-01-28 |
| 12495619 Canada Inc. | 877065 5th Line E, Mulmur, ON L9V 0K3 | 2020-11-14 |
| Find all corporations in postal code L9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KAITLYN FITZGERALD | 1268 4TH CONCESSION, RR#1, LORETTO ON L0D 1L0, Canada |
| JEFFREY DUKE | 70 HAWTHORNE ROAD, ORANGEVILLE ON L9V 1A4, Canada |
| GILBERT MOREAU | 11 BRIARWOOD DRIVE, CALEDON ON L7K 0N1, Canada |
| City | ORANGEVILLE |
| Post Code | L9V 1A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Research The Cure Inc. | 3775 University Street, MontrГ©al, QC H3A 2B4 | 2018-10-24 |
| Come Dancing!! Incorporated | 169 Berry Rd, #301, Etobicoke, ON M8Y 1W6 | 2014-01-23 |
| Dancing Buddha Inc. | 142 Golflinks Drive, Nepean, ON K2J 5N5 | 2016-04-19 |
| 11038184 Canada Inc. | 35 Dancing Waters, Brampton, ON L6Y 6A6 | 2018-10-11 |
| 10 Gates Dancing Inc. | 128 Spruce Street, Ottawa, ON K1R 6P2 | 1998-05-19 |
| Gnn Group Inc. | 51 Dancing Waters Road, Brampton, ON L6Y 6A6 | 2018-07-13 |
| Dancing Elk Pictures Ltd. | 351 Bewicke Avenue, Vancouver, BC V7M 3E9 | 2006-12-13 |
| Str Masters Inc. | 42 Dancing Waters Road, Brampton, ON L6Y 6A6 | 2020-05-19 |
| Dna Beyond Barriers Inc. | 54 Dancing Waters Road, Brampton, ON L6Y 6A6 | 2019-04-09 |
| 10153826 Canada Inc. | 39 Dancing Waters Rd, Brampton, ON L6Y 6A6 | 2017-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on DANCING 4 A CURE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.