RÉSEAU FADER INC. (Corporation# 4441630) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2007.
| Corporation ID | 4441630 |
| Business Number | 830314811 |
| Corporation Name | RÉSEAU FADER INC. |
| Registered Office Address |
2132 Rue Laurier C.p. 89 Rockland ON K4K 1K2 |
| Incorporation Date | 2007-09-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Denise Dallaire Coulombe | 2132 rue Laurier, CP 89, Rockland ON K4K 1K2, Canada |
| Sylvie Lafrance | 1164 Monté Drouin., Casselman ON K0A 1M0, Canada |
| Hélène Dallaire | 1832 Springridge Drive, orleans ON K4A 4P3, Canada |
| Diane Stockli | 14665 Shane Rd, Crysler ON K0A 1R0, Canada |
| Lucie Leclair | 621 rue Michel, Rockland ON K4K 1E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-04-26 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-09-06 | 2016-04-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-04-26 | current | 2132 Rue Laurier C.p. 89, Rockland, ON K4K 1K2 |
| Address | 2007-09-06 | 2016-04-26 | 2132 Rue Laurier, C.p. 89, Rockland, ON K4K 1K2 |
| Name | 2007-09-06 | current | RÉSEAU FADER INC. |
| Status | 2016-04-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-03-07 | 2016-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-09-06 | 2016-03-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-26 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8137552 Canada LtÉe | 2040 Albert, Rockland, ON K4K 1K2 | 2012-03-10 |
| Der Gestion / Management IncorporÉe | 2132 Rue Laurier, Rockland, ON K4K 1K2 | 2010-09-13 |
| 7205520 Canada Inc. | 1814 Chene Street, Rockland, ON K4K 1K2 | 2009-07-13 |
| 3918742 Canada Inc. | 1920 Victoria, Rockland, ON K4K 1K2 | 2001-07-05 |
| La Jeune Chambre De Rockland | C P 291, Rockland, ON K4K 1K2 | 1976-06-01 |
| Boiseries Can-air Woodworks Inc. | 914 Giroux Street, Rockland, ON K4K 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11715623 Canada Inc. | 347 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-11-01 |
| 11654225 Canada Inc. | 484 Crystal Court, Clarence-rockland, ON K4K 0A2 | 2019-09-29 |
| 10776645 Canada Corp. | 309 Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2018-05-15 |
| 8831378 Canada Inc. | 497 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2014-03-26 |
| 8424616 Canada Ltd. | 309, Quartz Ave, Rockland, ON K4K 0A2 | 2013-02-04 |
| Windstone Consulting Inc. | 473 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2009-01-16 |
| Hardcoded Web Solutions Inc. | 465 Crystal Court, Rockland, ON K4K 0A2 | 2004-12-16 |
| Dknvision Holdings Inc. | 176 Jasper Crescent, Rockland, ON K4K 0A3 | 2020-08-11 |
| 11560484 Canada Inc. | 316 Quartz Street, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2019-08-08 |
| 10956694 Canada Inc. | 184 Jasper Crescent, Clarence-rockland, ON K4K 0A3 | 2018-08-22 |
| Find all corporations in postal code K4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Denise Dallaire Coulombe | 2132 rue Laurier, CP 89, Rockland ON K4K 1K2, Canada |
| Sylvie Lafrance | 1164 Monté Drouin., Casselman ON K0A 1M0, Canada |
| Hélène Dallaire | 1832 Springridge Drive, orleans ON K4A 4P3, Canada |
| Diane Stockli | 14665 Shane Rd, Crysler ON K0A 1R0, Canada |
| Lucie Leclair | 621 rue Michel, Rockland ON K4K 1E8, Canada |
| City | Rockland |
| Post Code | K4K 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fader Electric Corp. | 88 Settlement Lane, Russell, ON K4R 0A4 | 2011-03-17 |
| Fader & Field Incorporated | 1500 Bank Street, Suite 650, Ottawa, ON K1H 1B8 | 2014-11-10 |
| RГ©seau Actions Missionnaires Entraide Phare (rГ©seau Amep) | 7953 Avenue Shelley #1, MontrГ©al, QC H1Z 3H5 | 2017-08-21 |
| RÉseau Du Haut-richelieu Inc. | 345d Rue Marion, Repentigny, QC J5Z 4W6 | |
| RÉseau Hdc Inc. | 84 Oakland, Beaconsfield, QC H9W 5C9 | 2014-07-03 |
| RГ©seau 3s&e | 501-282, Rue St-joseph, QuГ©bec, QC G1K 3A9 | 2016-02-01 |
| RГ©seau S.c.t. Inc. | 3425 Rue Beaubien Est, MontrГ©al, QC H1X 1G8 | 1997-09-30 |
| RÉseau Picanoc.net Inc. | 186, Rue King, Maniwaki, QC J9E 3N6 | 2007-01-19 |
| RÉseau Sentinelle C.d.p. Inc. | 2800 Rue Einstein, Bur 145, Ste-foy, QC G1X 4N8 | 1990-11-20 |
| Le RÉseau SÉnÉgal | 39 Rue Lois, #2, Gatineau, QC J8Y 3R2 | 1999-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on RÉSEAU FADER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.