Aide Mutuelle pour une Environnement Nouveau (AMEN) (Corporation# 4441575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 2007.
| Corporation ID | 4441575 |
| Business Number | 822824553 |
| Corporation Name | Aide Mutuelle pour une Environnement Nouveau (AMEN) |
| Registered Office Address |
532 33 Avenue Montreal QC H1A 5E3 |
| Incorporation Date | 2007-09-05 |
| Dissolution Date | 2015-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NINETTE PIOU | 10621 AVENUE DE LORIMIER, MONTREAL QC H2B 2J4, Canada |
| JEAN-SIMON STERLIN PANTAL | 33 AVENUE, # 532, MONTREAL QC H1A 5E3, Canada |
| MARIE-MARTHE LUNDY | 12410 AVENUE 58, MONTREAL QC H1E 2P2, Canada |
| JEAN-MAXCO DEROSIER | 3648 RUE FÉNELON, # 2, MONTREAL QC H2A 1M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-05 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-09-05 | current | 532 33 Avenue, Montreal, QC H1A 5E3 |
| Name | 2007-09-05 | current | Aide Mutuelle pour une Environnement Nouveau (AMEN) |
| Status | 2015-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-02 | 2015-05-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-09-05 | 2014-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-01 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6480179 Canada Incorporated | 7977 17th Ave, Montreal, QC H1A 0A1 | 2005-11-18 |
| 11485776 Canada Inc. | 16045, Rue EugГ©nie-tessier, Appartement 403, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2019-06-26 |
| Sted Solutions Inc. | 16145#8,rue Eugenie-tessier, Montreal, QC H1A 0A2 | 2017-07-22 |
| 8299455 Canada Inc. | 401-16185 EugГ©nie-tessier, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2012-09-18 |
| 8727511 Canada Inc. | 13550, Boul. Henri-bourassa E, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2014-03-31 |
| Anjinnov West Inc. | 13 550 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2011-04-15 |
| Construction Anjinnov Inc. | 13550 Boul. Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1A 0A4 | |
| Trusima Consulting Inc. | 16390 Rue Sherbrooke E, App 300, Pointe-aux-trembles, QC H1A 0B5 | 2020-09-01 |
| Izibani Web Inc. | 101-14546 Rue Bernard-geoffrion, MontrГ©al, QC H1A 0B6 | 2015-11-21 |
| Franlippe Asphalts Ltd. | 13145 Rue Prince-arthur, Montreal, QC H1A 1A9 | 1978-12-14 |
| Find all corporations in postal code H1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NINETTE PIOU | 10621 AVENUE DE LORIMIER, MONTREAL QC H2B 2J4, Canada |
| JEAN-SIMON STERLIN PANTAL | 33 AVENUE, # 532, MONTREAL QC H1A 5E3, Canada |
| MARIE-MARTHE LUNDY | 12410 AVENUE 58, MONTREAL QC H1E 2P2, Canada |
| JEAN-MAXCO DEROSIER | 3648 RUE FÉNELON, # 2, MONTREAL QC H2A 1M8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1A 5E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Fernand Lanthier - Aide Mutuelle Des Services D'incendies Des Comtes De Prescott Et Russell | 677 Concesstion Road, Plantagenet, ON K0B 1L0 | 1991-06-10 |
| United Canadian-chinese Mutual-aid Association (ucma) | 5395 Ave. Bourret, Montreal, QC H3X 1J3 | 2003-06-06 |
| Amen Distribution Inc. | 1010 De La Gauchetiere Ouest, Suite 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 2001-01-26 |
| Mutuelle Pour La SolidaritÉ Et Le DÉveloppement Musod Inc. | 428, Rue Claude-lÉveillÉe, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0Y7 | 2020-04-21 |
| N3c - Nouveau Concept De Consultation Pour Les Co Mpagnies Inc. | 2035 Fred-barry, Laval, QC H7S 1V1 | 1992-02-24 |
| Fondation Pour L'aide Et L'assistance Aux Enfants Inc. | 3333 Est Rue Ontario, Montreal, QC H1W 1P8 | 1988-01-14 |
| ComitÉ International Pour L'aide D'urgence Et Le DÉveloppement | 139 Rue De Duniere, Gatineau, QC J8V 0G3 | 2015-07-03 |
| Serenitas Foundation for Mutual Cooperation | 250 Chemin De La Pointe-sud, #1502, Verdun, QC H3E 0A8 | 1983-06-30 |
| La Société D’aide à L’éducation Pour Les Enfants Démunis | 11451 Olier, Montreal-nord, QC H1G 3P2 | 2006-08-18 |
| Centre D'aide Pour Enfants Du Mali | 7829, Avenue Louis-hГ©bert, MontrГ©al, QC H2E 2Y1 | 2014-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Aide Mutuelle pour une Environnement Nouveau (AMEN).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.