CRAIG WIRELESS SYSTEMS LTD. (Corporation# 4441389) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4441389 |
| Business Number | 858144686 |
| Corporation Name | CRAIG WIRELESS SYSTEMS LTD. |
| Registered Office Address |
360 Main Street 30th Floor Winnipeg MB R3C 4G1 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. DREW CRAIG | 45 RUSSELL HILL RD, TORONTO ON M4V 2S9, Canada |
| WILLIAM C. FRASER | 7 KRONSTAL PLACE, WINNIPEG MB R2G 3J8, Canada |
| T. BOYD CRAIG | 1200 WEST GEORGIA ST, STE 2602, VANCOUVER BC V6E 4R2, Canada |
| BARRY J. REITER | SUITE 3400, 1 FIRST CANADIAN PLACE, TORONTO ON M5X 1A4, Canada |
| DAVID CORIAT | SUITE 1102 - 2 ST. CLAIR AVENUE WEST, TORONTO ON M4V 1L6, Canada |
| BRUCE ROTHNEY | 255 WARREN RD, TORONTO ON M4V 2S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-02-06 | current | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 |
| Address | 2007-09-01 | 2009-02-06 | 100 King St, 39th Floor, 1 First Cdn Place, Toronto, ON M5X 1B2 |
| Name | 2007-09-01 | current | CRAIG WIRELESS SYSTEMS LTD. |
| Status | 2010-03-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-09-01 | 2010-03-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-02-06 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 4441371. Section: |
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 4443039. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-02-06 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2008 | 2008-07-14 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Craig Wireless Systems Ltd. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2002-10-23 |
| Craig Wireless Systems Ltd. | 360 Main St, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Craig Wireless Systems Ltd. | 360 Main Street, 30th Floor, Commodity Exchange Tower, Winnipeg, MB R3C 4G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Joe Brain Foundation Inc. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1977-02-14 |
| Seven Cities Food Brokers Limited | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Truserv Canada Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1992-01-31 |
| Messageries Integrees Inc. | 360 Main Street, Suite 2500, Winnipeg, MB R3C 4H6 | |
| North Star Logistics Systems Inc. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1993-05-17 |
| Cambiex Financial Services Inc. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1996-09-24 |
| U-list Advantage Real Estate Services Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1996-10-09 |
| 3352561 Canada Limited | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-03-06 |
| 3352579 Canada Limited | 360 Main Street, 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-03-06 |
| 3352587 Canada Limited | 360 Main Street, 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-03-06 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Airm Consulting Ltd. | Mlt Aikins LLP, 30th Floor,360 Main St, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2012-01-03 |
| Granya Rv Importers Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2010-07-20 |
| Gear Up - Tackling The Future, Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2010-05-05 |
| 6152449 Canada Ltd. | 30th, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2003-10-22 |
| Tora Thompson Limited | 360 Main Floor, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2001-03-08 |
| Trendsetters Marketing Canada Inc. | 30th Floor 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1998-06-25 |
| Criti Care Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1993-07-19 |
| 96028 Canada Inc. | 360 Main St, Winnipeg, NB R3C 4G1 | 1979-12-18 |
| Frank Defehr Holdings Ltd. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1979-11-19 |
| Patill Insurance Agencies Ltd. | 30th Floor-360 Main St, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1976-10-28 |
| Find all corporations in postal code R3C 4G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. DREW CRAIG | 45 RUSSELL HILL RD, TORONTO ON M4V 2S9, Canada |
| WILLIAM C. FRASER | 7 KRONSTAL PLACE, WINNIPEG MB R2G 3J8, Canada |
| T. BOYD CRAIG | 1200 WEST GEORGIA ST, STE 2602, VANCOUVER BC V6E 4R2, Canada |
| BARRY J. REITER | SUITE 3400, 1 FIRST CANADIAN PLACE, TORONTO ON M5X 1A4, Canada |
| DAVID CORIAT | SUITE 1102 - 2 ST. CLAIR AVENUE WEST, TORONTO ON M4V 1L6, Canada |
| BRUCE ROTHNEY | 255 WARREN RD, TORONTO ON M4V 2S7, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3C 4G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Craig Wireless Systems Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Craig Wireless B.c. Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Craig Wireless Usa Inc. | 30th Floor 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2002-02-21 |
| Craig Wireless Manitoba Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2004-11-17 |
| Craig Wireless Canada Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2004-11-15 |
| Craig Wireless South Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2004-11-09 |
| Craig Wireless International Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Craig Wireless British Columbia Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2004-11-18 |
| Craig Wireless New Zealand Spectrum Holdings Inc. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 2011-10-12 |
| Meshed Power Systems Inc. | 52 Craig Henry Drive, Ottawa, ON K2G 3S7 | 2016-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on CRAIG WIRELESS SYSTEMS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.