Decentralised Energy Canada (DE Canada) (Corporation# 4441338) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 30, 2007.
| Corporation ID | 4441338 |
| Business Number | 834117814 |
| Corporation Name | Decentralised Energy Canada (DE Canada) |
| Registered Office Address |
3608 - 33 Street Nw Calgary AB T2L 2A6 |
| Incorporation Date | 2007-08-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Liz Lappin | 400 Granville Street, Vancouver BC V7Y 1G5, Canada |
| Vanessa White | 801 6 Avenue Southwest, Calgary AB T2P 3W2, Canada |
| Pratap Revuru | 5985 McLaughlin Road, Mississauga ON L5R 1B8, Canada |
| RAYMOND MCKAY | 9832 PALISTONE RD SW, CALGARY AB T2V 3V9, Canada |
| BRENT HARRIS | 240204 29TH AVE WEST, BOX 13 SITE 4 RR1, MILLERVILLE AB T0L 1K0, Canada |
| Ian Mitchell | 1114 9 street SE, Calgary AB T2G 3B4, Canada |
| JAN BUIJK | 1 MOYAL COURT, CONCORD ON L4K 4R8, Canada |
| Andy Metzger | 5120 40 Avenue, Innisfail AB T4G 1Z1, Canada |
| John Rilett | 322 Oakwood Place SW, Calgary AB T2V 3Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-30 | 2013-10-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-10-17 | current | 3608 - 33 Street Nw, Calgary, AB T2L 2A6 |
| Address | 2008-03-31 | 2013-10-17 | 3608 33 St Nw, Calgary, AB T2L 2A6 |
| Address | 2007-08-30 | 2008-03-31 | 1000.400 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4H2 |
| Name | 2013-10-17 | current | Decentralised Energy Canada (DE Canada) |
| Name | 2007-08-30 | 2013-10-17 | WADE Canada |
| Status | 2013-10-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-30 | 2013-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-10-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Albertaix | Suite 200, 3512 - 33 Ave Nw, Calgary, AB T2L 2A6 | 2012-12-17 |
| Canadian Energy Research Institute | 150-3512 33rd St., Calgary, AB T2L 2A6 | 1998-09-17 |
| Cybera Inc. | 200, 3512-33rd Street Nw, Calgary, AB T2L 2A6 | 1993-12-24 |
| Canadian Environmental Technology Advancement Corporation-west | 3608-33 Street Nw, Calgary, AB T2L 2A6 | 1993-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9120637 Canada Inc. | 935 Northmount Dr Nw, Calgary, AB T2L 0B1 | 2015-01-01 |
| Black's Plumbing Ltd. | 971 Northmount Dr. Nw, Calgary, AB T2L 0B1 | 2011-12-06 |
| Reportpak Inc. | 4, 936 Northmount Drive Nw, Calgary, AB T2L 0B2 | 2004-06-01 |
| Nirmala Software Ltd. | 1057 Northmount Drive Northwest, Calgary, AB T2L 0C1 | 2020-08-11 |
| Isogenic Science Ltd. | 1272 Northmount Drive N.w., Calgary, AB T2L 0E3 | 1994-01-17 |
| 9021124 Canada Incorporated | 1352, Northmount Dr Nw, Calgary, AB T2L 0E8 | 2014-09-16 |
| Chipmunktrunks Canada Inc. | 44 Capri Ave Nw, Calgary, AB T2L 0H1 | 2009-09-23 |
| Ngen Sustainability | 92 Capri Ave Nw, Calgary, AB T2L 0H2 | 2019-08-01 |
| Alberta Halal Industries Corporation | 305 Capri Avenue Northwest, Calgary, AB T2L 0H9 | 2019-11-03 |
| Trance Body Jewelry Inc. | 27 Culver Rd. N.w., Calgary, Alberta, AB T2L 0L6 | 2004-06-09 |
| Find all corporations in postal code T2L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Liz Lappin | 400 Granville Street, Vancouver BC V7Y 1G5, Canada |
| Vanessa White | 801 6 Avenue Southwest, Calgary AB T2P 3W2, Canada |
| Pratap Revuru | 5985 McLaughlin Road, Mississauga ON L5R 1B8, Canada |
| RAYMOND MCKAY | 9832 PALISTONE RD SW, CALGARY AB T2V 3V9, Canada |
| BRENT HARRIS | 240204 29TH AVE WEST, BOX 13 SITE 4 RR1, MILLERVILLE AB T0L 1K0, Canada |
| Ian Mitchell | 1114 9 street SE, Calgary AB T2G 3B4, Canada |
| JAN BUIJK | 1 MOYAL COURT, CONCORD ON L4K 4R8, Canada |
| Andy Metzger | 5120 40 Avenue, Innisfail AB T4G 1Z1, Canada |
| John Rilett | 322 Oakwood Place SW, Calgary AB T2V 3Y7, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2L 2A6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cub Energy Inc. | 4500 Bankers Hall East, 855 – 2nd Street Sw, Alberta, AB T2P 4K7 | |
| Norquay Energy Inc. | 1000 Cathedral Place, 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Mercuria Energy Canada Inc. | 407 2nd Street Sw, Suite 330, Calgary, AB T2P 2Y3 | |
| Energy Transport Usa Holdings Inc. | 2555 Dollard Avenue, Building 8, Lasalle, QC H8N 3A9 | 2017-01-18 |
| Ventus Energy Inc. | 225 King Street West, Suite 1401, Toronto, ON M5V 3M2 | |
| Bnp Paribas Energy Trading Canada Corp. | Suite 4300, 888 - 3rd Street S.w., Calgary, AB T2P 5C5 | |
| Source Energy Services Canada Holdings Ltd. | 438 11th Avenue Se, Suite 500, Calgary, AB T2G 0Y4 | |
| Siemens Gamesa Renewable Energy Canada Limited | 1577 North Service Road East, Oakville, ON L6H 0H6 | |
| Pulse Energy Inc. | 1800 - 355 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2G8 | |
| Cloudworks Energy Inc. | 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Decentralised Energy Canada (DE Canada).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.