Apostolic Pentecostal Church of Pickering (Corporation# 4441311) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 30, 2007.
| Corporation ID | 4441311 |
| Business Number | 140840547 |
| Corporation Name | Apostolic Pentecostal Church of Pickering |
| Registered Office Address |
1920 Notion Road Pickering ON L1V 2G3 |
| Incorporation Date | 2007-08-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLIVE HAYE | 1560 SOMERGROVE CRES., PICKERING ON L1X 2J4, Canada |
| JENS JORKEN | 1790 FOLEYET CRES., PICKERING ON L1V 2X7, Canada |
| Donahue Cole | 89 Dooley Cres., Ajax ON L1T 4J3, Canada |
| SAMUEL OFE-BROBE | 47 MAGILL DRIVE, AJAX ON L1T 3H8, Canada |
| Ivy Hamilton | 65 Chestermere Blvd, Toronto ON M1J 2X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-01-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2007-08-30 | 2015-01-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-07-05 | current | 1920 Notion Road, Pickering, ON L1V 2G3 |
| Address | 2015-01-30 | 2019-07-05 | 755 Oklahoma Drive, Pickering, ON L1W 2H4 |
| Address | 2007-08-30 | 2015-01-30 | 755 Oklahoma Drive, Pickering, ON L1W 2H4 |
| Name | 2015-01-30 | current | Apostolic Pentecostal Church of Pickering |
| Name | 2007-08-30 | 2015-01-30 | APOSTOLIC PENTECOSTAL CHURCH OF PICKERING |
| Status | 2015-01-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2007-08-30 | 2015-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2007-08-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-06-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-05-24 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jake's Trucks & Equipment Inc. | 1950 Notion Road, Pickering, ON L1V 2G3 | 2007-01-31 |
| 9542833 Canada Inc. | 1950 Notion Road, Unit 1, Pickering, ON L1V 2G3 | 2015-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLIVE HAYE | 1560 SOMERGROVE CRES., PICKERING ON L1X 2J4, Canada |
| JENS JORKEN | 1790 FOLEYET CRES., PICKERING ON L1V 2X7, Canada |
| Donahue Cole | 89 Dooley Cres., Ajax ON L1T 4J3, Canada |
| SAMUEL OFE-BROBE | 47 MAGILL DRIVE, AJAX ON L1T 3H8, Canada |
| Ivy Hamilton | 65 Chestermere Blvd, Toronto ON M1J 2X8, Canada |
| City | PICKERING |
| Post Code | L1V 2G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jubilee United Pentecostal Apostolic Church Inc. | 100-860 Cahill Drive West, Ottawa, ON K1V 9A3 | 2014-06-18 |
| Pentecostal Church of God International Movement | 658 3e Avenue, Lachine, QC H8S 2T8 | 1999-04-22 |
| Detroit The Pentecostal Church of God | 1164 Highland Ave., Windsor, ON N9A 1R7 | 2017-11-15 |
| Woodvale Pentecostal Church | 205 Greenbank Road, Ottawa, ON K2H 8K9 | 2006-05-24 |
| Oasis Pentecostal Church | 115 Wickson Trail, Scarborough, ON M1B 1S6 | 2011-08-22 |
| All Nations Pentecostal Church | 215 Nepean Street, Ottawa, ON K2P 2K5 | 2018-04-03 |
| New Hope Pentecostal Church | 26 Satchell Blvd, Scarborough, ON M1C 3B4 | 2019-04-30 |
| New Covenant Apostolic Church | 237 Silvermoon Cres., Orleans, ON K4A 0P8 | 1998-05-29 |
| Pentecostal Church Light In The Darkness | 6-360 Carlton Street, St. Catharines, ON L2M 4W5 | 2009-10-01 |
| Agincourt Pentecostal Church | 2885 Kennedy Road, Toronto, ON M1V 1S8 | 2010-07-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Apostolic Pentecostal Church of Pickering.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.