K. BAGNALL INDUSTRIES LTD. (Corporation# 4441273) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 29, 2007.
| Corporation ID | 4441273 |
| Business Number | 845592815 |
| Corporation Name | K. BAGNALL INDUSTRIES LTD. |
| Registered Office Address |
819 Huntmar Drive Ottawa ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 2007-08-29 |
| Dissolution Date | 2014-06-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEVIN BAGNALL | 2957 PALMETTO COURT, DUNEDIN FL 34698, United States |
| STEPHEN TURNER | 819 HUNTMAR DRIVE, OTTAWA ON K0A 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-29 | current | 819 Huntmar Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 |
| Name | 2007-08-29 | current | K. BAGNALL INDUSTRIES LTD. |
| Status | 2014-06-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-01-29 | 2014-06-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-02-09 | 2014-01-29 | Active / Actif |
| Status | 2012-01-31 | 2012-02-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-29 | 2012-01-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-08-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaxsy Contracting Inc. | 119 Sierra Woods Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-11-09 |
| 12410575 Canada Inc. | 172 Reis Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-10-13 |
| True Moderation Inc. | 107 Corkery Woods Dr, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-23 |
| Hard Box Storage Inc. | 122 Reis Road - Unit 1, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-08 |
| 12292327 Canada Inc. | 114 Charlie's Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-09-01 |
| Sakura Sales Solutions Inc. | 127 Pineridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Haj Rims and Tires Ltd. | 5-110 Westhunt Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Ancox Inc. | 173 Inniskillin Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-07 |
| 12219913 Canada Corporation | 185 West Lake Circle, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-07-23 |
| Jeff Bowes Software and Consulting Inc. | 117 Rocky Creek Way, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-07-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEVIN BAGNALL | 2957 PALMETTO COURT, DUNEDIN FL 34698, United States |
| STEPHEN TURNER | 819 HUNTMAR DRIVE, OTTAWA ON K0A 1L0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bagnall Transport Ltd. | 240 Graham Avenue, Suite 300, Winnipeg, SK R3C 0J7 | |
| K.t.h. Industries De Vetements De Sports Ltee | 4937 Levy, St. Laurent, QC H4R 2N9 | 1978-03-10 |
| In. Vog Industries Inc. | 3333 Graham Blvd., Suite 308a, Mont-royal, QC H3R 3L5 | 2012-06-12 |
| C-mac Industries Inc. | 1000 De La GauchetiÈre Street West, Suite 2100, MontrÉal, QC H3B 4W5 | 1985-10-07 |
| German Pharmaceutical Industries Inc. | 119 Rue Perrier, Beauport, QC G1E 6S3 | 1979-05-14 |
| Les Industries Emballages & Etiquettages R.j.l. Inc. | 14 Rosemount Avenue, Westmount, QC H3Y 3G7 | 1991-10-15 |
| P.g.h. Industries Limited | 210 Glen Morris Road East, St-george, ON N0E 1N0 | 1965-09-01 |
| M.f.n. Forming Industries Inc. | 2700 Rue Rufus-rockhead, Suite 413, Montreal, QC H3J 2Z7 | 2000-09-28 |
| P & S Industries D'eau Inc. | 2500 Victoria Avenue, Suite 1500, Regina, SK S4P 3X2 | |
| Conseil Des Industries Durables (cid) | 147-75, Boul. De Mortagne, Boucherville, QC J4B 6Y4 | 2013-04-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on K. BAGNALL INDUSTRIES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.