RED LABEL VACATIONS INC. (Corporation# 4441176) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4441176 |
| Business Number | 856357603 |
| Corporation Name | RED LABEL VACATIONS INC. |
| Registered Office Address |
210-93 Skyway Ave. Toronto ON M9W 6N6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ENZO DEMARINS | 2000 PEAK PLACE, OAKVILLE ON L6H 5T2, Canada |
| FRANK DEMARINS | 10 AVA PLACE, KLEINBURG ON L0J 1C0, Canada |
| JOSEPH DEMARINS | 1615 AMBERLEA RD., PICKERING ON L1V 5P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-09-01 | current | 210-93 Skyway Ave., Toronto, ON M9W 6N6 |
| Name | 2007-09-01 | current | RED LABEL VACATIONS INC. |
| Status | 2008-09-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-09-01 | 2008-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 4441168. Section: |
| 2007-09-01 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 6210678. Section: |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Red Label Vacations Inc. | 210-93 Skyway Avenue, Toronto, ON M9W 6N6 | 2004-03-22 |
| Red Label Vacations Inc. | 400-5450 Explorer Drive, Mississauga, ON L4W 5N1 | |
| Red Label Vacations Inc. | 5450 Explorer Drive, Suite 400, Mississauga, ON L4W 5N1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Empire Holidays Ltd. | 210-93 Skyway Ave., Toronto, ON M9W 6N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kelv Academy Incorporated | 93 Skyway Ave, Suite # 104, Toronto, ON M9W 6N6 | 2018-03-01 |
| Support Ontario Youth | 93 Skyway Avenue, Suite 109, Etobicoke, ON M9W 6N6 | 2016-09-07 |
| Stanton Financial Management Limited | Suite 104, 93 Skyway Avenue, Toronto, ON M9W 6N6 | 2014-06-18 |
| Stanton Renaissance Limited | 93 Skyway Avenue, Unit 210, Toronto, ON M9W 6N6 | 2007-03-09 |
| Red Label Vacations Inc. | 210-93 Skyway Avenue, Toronto, ON M9W 6N6 | 2004-03-22 |
| Altan Holding Inc. | 93 Skyway Avenue, Suite 104, Toronto, ON M9W 6N6 | 2016-09-19 |
| Altan Robotech Inc. | 93 Skyway Avenue, Suite 104, Toronto, ON M9W 6N6 | 2016-09-19 |
| Altan Inc. | 93 Skyway Avenue, Suite 104, Etobicoke, ON M9W 6N6 | 2020-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ENZO DEMARINS | 2000 PEAK PLACE, OAKVILLE ON L6H 5T2, Canada |
| FRANK DEMARINS | 10 AVA PLACE, KLEINBURG ON L0J 1C0, Canada |
| JOSEPH DEMARINS | 1615 AMBERLEA RD., PICKERING ON L1V 5P3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9W 6N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Boitiers Label Inc. | 6604 De La Cedriere, Rawdon, QC J0K 1S0 | 1990-03-21 |
| "art Label" and "aderseul" Products Ltd. | 2170 Charland, Montreal, QC | 1977-10-20 |
| J.p. Quevillon Et Fils Inc. | Ste-anne Du Lac,cte Label, Ste-anne Du Lac,cte Label, QC J0W 1V0 | 1979-07-13 |
| Fancy Label Apparel Corp. | 31 - 3800 Memorial Dr Ne, Calgary, AB T2A 5H5 | |
| Ace Vacations Ltd. | 19 - 300 Ravineview Way, Oakville, ON L6H 7H1 | 2005-09-22 |
| 3am Label Inc. | 12491 Alliance Dr, Richmond, BC V7E 6J2 | 2016-03-23 |
| The Gossip Label Inc. | 5139 154 Ave Nw, Edmonton, AB T5Y 0L5 | 2019-05-23 |
| Hox Label Inc. | 3 Weatherby Place, St Albert, AB T8N 3L7 | 2018-05-29 |
| CrГ©ations Loa Inc. | 9 Summit Cir., Westmount, QC H3Y 1B4 | 2019-12-10 |
| ReЖµist Label Inc. | 84 Lowther Ave, Toronto, ON M5R 1E1 | 2018-11-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on RED LABEL VACATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.