ROF- Kingdom Children (Corporation# 4441095) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 28, 2007.
| Corporation ID | 4441095 |
| Business Number | 826083156 |
| Corporation Name | ROF- Kingdom Children |
| Registered Office Address |
1812 Sawmill Rd. Caledonia ON N3W 2G9 |
| Incorporation Date | 2007-08-28 |
| Dissolution Date | 2016-10-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HENRY HENGEVELD | 100 ANNDALE DRIVE, TORONTO ON M2N 2X4, Canada |
| HORDYK LEON | 3136 KESWICK CRT., BURLINGTON ON L7N 2J8, Canada |
| TONI KAMPEN | 931 BIRCHWOOD AVE, BURLINGTON ON L7T 2H6, Canada |
| GEOFFREY WEINSTEIN | 573 PINEDALE AVE, BURLINGTON ON L7L 3W5, Canada |
| MARY DEVRIES | 1812 SAWMILL ROAD, CALEDONIA ON N3W 2G9, Canada |
| CORNELIA MULDER | 4441 STONEHENGE DR. UNIT 25, ANCASTER ON L9K 0B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-28 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2011-03-31 | current | 1812 Sawmill Rd., Caledonia, ON N3W 2G9 |
| Address | 2007-08-28 | 2011-03-31 | 217 Homebrook Drive, Mount Hope, ON L0R 1W0 |
| Name | 2007-08-28 | current | ROF- Kingdom Children |
| Status | 2016-10-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-05-16 | 2016-10-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-28 | 2016-05-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-10-13 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-08-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-06-13 | |
| 2012 | 2011-05-31 | |
| 2011 | 2010-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Design Alley Inc. | 44 Kelso Drive, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2020-08-24 |
| Pur Torque Inc. | 32 Arnold Marshall Blvd, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2020-08-12 |
| Worldwide Word Ministries | 178 Big Creek Rd, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2015-09-16 |
| Alkema Construction Inc. | 28 Brant County, Road 22, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2014-06-09 |
| Golfscoring.net Solutions Inc. | 1484 Hwy 54, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2014-01-01 |
| Planting Seeds of Hope | 1208 Highway 54, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2009-01-22 |
| Soul of The Mother | 1197 Brant Highway 54, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2008-07-31 |
| 6340733 Canada Inc. | 1137 Highway 54 South Side, Caledonia, ON N3W 2G9 | 2005-01-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aloomii Inc. | 80 Larry Crescent, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2020-01-01 |
| Voth International Incorporated | 5 Arnold Marshall Blvd, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2019-08-26 |
| Soul Heroine Entertainment Inc. | 85 Larry Crescent, Caledonia, ON N3W 0B2 | 2018-05-18 |
| Apfel Industries Incorporated | 29 Arnold Marshall Blvd., Caledonia, ON N3W 0B2 | 2017-11-22 |
| Apex Operations Inc. | 29 Arnold Marshall Blvd., Caledonia, ON N3W 0B2 | 2018-08-29 |
| 10683442 Canada Inc. | 111 Larry Crescent, Ontario, ON N3W 0B3 | 2018-03-15 |
| Ridge Industries Inc. | 24 Larry Crescent, Caledonia, ON N3W 0B4 | 2020-09-02 |
| Zcp Landscaping Inc. | 29 Michael John Ave, Caledonia, ON N3W 0B5 | 2019-07-20 |
| 11457543 Canada Inc. | 49 Thompson Road, Caledonia, ON N3W 0B5 | 2019-06-11 |
| 11108921 Canada Corp. | 38 Arnold Marshall Blvd, Caledonia, ON N3W 0B5 | 2018-11-21 |
| Find all corporations in postal code N3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HENRY HENGEVELD | 100 ANNDALE DRIVE, TORONTO ON M2N 2X4, Canada |
| HORDYK LEON | 3136 KESWICK CRT., BURLINGTON ON L7N 2J8, Canada |
| TONI KAMPEN | 931 BIRCHWOOD AVE, BURLINGTON ON L7T 2H6, Canada |
| GEOFFREY WEINSTEIN | 573 PINEDALE AVE, BURLINGTON ON L7L 3W5, Canada |
| MARY DEVRIES | 1812 SAWMILL ROAD, CALEDONIA ON N3W 2G9, Canada |
| CORNELIA MULDER | 4441 STONEHENGE DR. UNIT 25, ANCASTER ON L9K 0B1, Canada |
| City | CALEDONIA |
| Post Code | N3W 2G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kingdom of God Est. 2018 Inc. | Kingdom of God, 260-22529 Lougheed Hwy, Unit #727, Maple Ridge, BC V2X 0T5 | 2019-01-02 |
| Kingdom Acquisitions Inc. - | 1010 Sherbrooke St West, Suite 2200, Montreal, QC H3A 2R7 | 2006-09-15 |
| Kingdom International House of Promotion and Recording of Arts Fashion Production Inc. | 4650 Decarie Boul, Suite B, Montreal, QC H3X 2H5 | 1990-03-16 |
| Organization for The Healthy Development of Children - Voices for Children | 197 Enclid Ave., Toronto, ON M6J 2J8 | 1999-06-02 |
| International Children's Health Promotion Association | 250 Consumers Rd, North York, On, Canada, Unit 1108 C/o Ichp Int'l Children'shealt, Toronto, ON M2J 4V6 | 2016-03-15 |
| Foundation for Our Children's Children | 172 Oldhastings Rd, Rr 3, Warkworth, ON K0K 3K0 | 2002-12-19 |
| Children's Aid Foundation of Canada | 25 Spadina Road, Toronto, ON M5R 2S9 | |
| Heaven Sent Children Services Inc. | 8186 King Street, Caledon, ON L7E 0T8 | 2015-05-12 |
| The Etobicoke Children's Centre | 65 Hartsdale Drive, Toronto, ON M9R 2S8 | |
| Elf Kingdom Inc. | 46 Mapledown Way, Maple, ON L6A 4A8 | 2019-03-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on ROF- Kingdom Children.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.