4441028 CANADA INC. (Corporation# 4441028) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 7, 2007.
| Corporation ID | 4441028 |
| Business Number | 844544353 |
| Corporation Name | 4441028 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
740 Notre-dame Street West Suite 1120 Montreal QC H3C 3X6 |
| Incorporation Date | 2007-09-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER J. GILLESPIE | 35 DES SITTELLES, VERDUN QC H3E 1W8, Canada |
| MAURICE VEZINA | 7357 BLUE WATER CRESCENT, GREELY ON K4P 0C6, Canada |
| P. JEREMY BOLGER | 101 FIELDSEND AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 5J2, Canada |
| GARRY MOONEY | 12-4910 CENTRAL AVENUE, DELTA BC V4K 2G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-09-07 | current | 740 Notre-dame Street West, Suite 1120, Montreal, QC H3C 3X6 |
| Name | 2007-09-07 | current | 4441028 CANADA INC. |
| Status | 2007-09-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2016-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2015-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pecunia Communications Inc. | 740 Notre-dame Street West, #1555, Montreal, QC H3C 3X6 | 2006-06-21 |
| Corporation De Rail M.f. Wirth | 740 Notre-dame Street West, Suite 1240, MontrÉal, QC H3C 3X6 | 1993-11-10 |
| Alizent Canada Inc. | 740 Notre-dame Street West, Suite 600, MontrГ©al, QC H3C 3X6 | |
| 6490441 Canada Inc. | 740 Notre-dame Street West, Suite 750, Montreal, QC H3C 3X6 | 2005-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Logiciels Purkinje Inc. | 1575-740 Rue Notre-dame O., MontrГ©al, QC H3C 3X6 | 2020-06-12 |
| Facturation.net Inc. | 1575 - 740, Rue Notre-dame Ouest, MontrГ©al, QC H3C 3X6 | 2018-08-24 |
| Gestion Gmr 3 Inc. | 740, Notre-dame Ouest, Bur.1240, MontrГ©al, QC H3C 3X6 | 2014-12-04 |
| Camra Aviation Inc. | 740 Notre-dame West,suite 109, Montreal, QC H3C 3X6 | 2014-05-01 |
| Caric - Consortium for Aerospace Research and Innovation In Canada | 740 Notre-dame St. W, Suite 1515, Montreal, QC H3C 3X6 | 2014-03-24 |
| Canada-myanmar Business Development Inc. | 740, Notre-dame West, Office 1490, Montreal, QC H3C 3X6 | 2012-06-05 |
| 8072396 Canada Inc. | 1000-740, Rue Notre-dame Ouest, MontrГ©al, QC H3C 3X6 | 2012-01-04 |
| Wirth Trading Inc. | 740, Notre-dame Ouest Bureau 1240, MontrГ©al, QC H3C 3X6 | 2011-04-21 |
| 7603266 Canada Inc. | 740 Notre-dame Ouest, Suite 1250, Montreal, QC H3C 3X6 | 2010-07-15 |
| Luxygen International Inc. | 740, Notre-dame Ouest #1490, Montreal, QC H3C 3X6 | 2010-02-08 |
| Find all corporations in postal code H3C 3X6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER J. GILLESPIE | 35 DES SITTELLES, VERDUN QC H3E 1W8, Canada |
| MAURICE VEZINA | 7357 BLUE WATER CRESCENT, GREELY ON K4P 0C6, Canada |
| P. JEREMY BOLGER | 101 FIELDSEND AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 5J2, Canada |
| GARRY MOONEY | 12-4910 CENTRAL AVENUE, DELTA BC V4K 2G6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3C 3X6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4441028 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.