CHAUFFAGE DESORMEAUX HEATING INC. (Corporation# 44407) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 17, 1979.
| Corporation ID | 44407 |
| Business Number | 100932110 |
| Corporation Name | CHAUFFAGE DESORMEAUX HEATING INC. |
| Registered Office Address |
36 Rue Adam Chateauguay QC J6K 1S9 |
| Incorporation Date | 1979-09-17 |
| Dissolution Date | 1998-03-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G. DESORMEAUX | 36 ADAM, CHATEAUGUAY QC J6K 1S9, Canada |
| O. DESORMEAUX | 36 ADAM, CHATEAUGUAY QC J6K 1S9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-09-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-09-16 | 1979-09-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-09-17 | current | 36 Rue Adam, Chateauguay, QC J6K 1S9 |
| Name | 1979-09-17 | current | CHAUFFAGE DESORMEAUX HEATING INC. |
| Status | 1998-03-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-09-17 | 1998-03-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1998-03-03 | Dissolution | |
| 1979-09-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1995-11-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1995-11-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 36 RUE ADAM |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 1S9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Distributions De-sario Inc. | 50 Adam Street, Chateauguay, QC J6K 1S9 | 1983-09-30 |
| B-kem Corporation Ltd. | 14 Adams St., Chateauguay Centre, QC J6K 1S9 | 1971-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G. DESORMEAUX | 36 ADAM, CHATEAUGUAY QC J6K 1S9, Canada |
| O. DESORMEAUX | 36 ADAM, CHATEAUGUAY QC J6K 1S9, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K1S9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M.d. Plumbing and Heating Inc. | 286 Rue Greenfield, Longueuil, QC J4V 2J8 | 2017-10-04 |
| Recup-air Heating Ltd. | 1145 Rue Montmartre, Laval, QC H7E 3P2 | 1999-03-03 |
| Chauffage T.w.s. Inc. | 2540 Noel Street, St Laurent, QC H4M 1S3 | 1982-12-22 |
| J.p.m. Plomberie & Chauffage Ltee | 807 Boul. Maloney Est, Gatineau, ON | 1975-05-13 |
| Plomberie & Chauffage Industriel Inc. | 525 Edward Vii St., Dorval, QC | 1980-08-13 |
| Plomberie Et Chauffage Do-na Plumbing and Heating Inc. | 7090 Rue Metivier, Montreal, QC H4K 2N7 | 1980-07-15 |
| Г‰quipement De Chauffage Solstice Heating Equipment Inc. | 1457 Rue De L'everest, Quebec, QC G3J 1B2 | 2005-03-29 |
| Chauffage Et Climatisation Pro-jere Heating and Air Conditionning Inc. | 67 Rue Front, Aylmer, QC J9H 4X7 | 1996-12-16 |
| Plomberie & Chauffage N.a.k.i. Inc. | 5715 Baillargeon, Brossard, QC J4Z 1T1 | 1989-03-20 |
| La Cie De Plomberie Et De Chauffage C.d.a. Inc. | 11282 Boul L'acadie, Montreal, QC H3M 2S9 | 1983-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHAUFFAGE DESORMEAUX HEATING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.