4440510 CANADA INC. (Corporation# 4440510) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 4440510 |
| Business Number | 853295012 |
| Corporation Name | 4440510 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
145 King Street East 3rd Floor Toronto ON M5C 2Y7 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD CARDINALE | 85 BROAD STREET, NEW YORK NY 10004, United States |
| NATHALIE GOODWIN | 509 OUTREMONT STREET, MONTREAL QC H2V 3M4, Canada |
| GAETAN LAFLAMME | 218-12 SHAMROCK AVENUE, MONTREAL QC H2S 1A4, Canada |
| CHARLES LAYRON | 255-93 MONTAGUE STREET, BROOKLYN NY 11201, United States |
| SUMIT RAJPAL | 85 BROAD STREET, NEW YORK NY 10004, United States |
| JOSÉ P. DORAIS | 6100 DEACON STREET, APT. 6H, MONTREAL QC H2S 1A4, Canada |
| VICTOR LOEWY | 70 BINSCARTH ROAD, TORONTO ON M4W 1Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-12-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-12-18 | current | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 |
| Name | 2008-12-18 | current | 4440510 CANADA INC. |
| Status | 2009-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2008-12-18 | 2009-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-12-18 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Nova Scotia / Nouvelle-Г‰cosse |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B.o.s. Film Limited | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | 1991-06-06 |
| Westventures II Productions Ltd. | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | 1991-06-03 |
| Soltoro Ltd. | 145 King Street East, Suite 400, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| 4399846 Canada Inc. | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2007-08-01 |
| Amalgamated Moviecorps II Inc. | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| 3100961 Canada Limited | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | 1994-12-19 |
| Crazy Eights Productions Inc. | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | 1995-01-30 |
| Teladoc Health Canada, Inc. | 145 King Street East, Suite 700, Toronto, ON M5H 1J8 | 2004-04-01 |
| Alliance Atlantis Motion Picture Holdings Inc. | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2003-09-30 |
| Motion Picture Distribution Inc. | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2003-09-30 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Florspace Inc. | 400-145 King St. E., Toronto, ON M5C 2Y7 | 2016-07-14 |
| Rookie Blue Two Inc. | 145 King St East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2010-06-29 |
| 7093438 Canada Inc. | 145 King St. East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2008-12-15 |
| Amalgamated Ontario Moviecorps Inc. | 145 King St. E., Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| Dark Side Productions Inc. | #300, 145 King Street, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| Alliance (1991) Distribution Inc. | 145, King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| Alliance Atlantis Alberta Ltd. | #300, 145 King Street East, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| Amalgamated Moviecorps Inc. | 145 King Street East, Suite 300, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| 4437497 Canada Inc. | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | 2007-07-12 |
| 4437641 Canada Inc. | 145 King Street East, 3rd Floor, Toronto, ON M5C 2Y7 | |
| Find all corporations in postal code M5C 2Y7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD CARDINALE | 85 BROAD STREET, NEW YORK NY 10004, United States |
| NATHALIE GOODWIN | 509 OUTREMONT STREET, MONTREAL QC H2V 3M4, Canada |
| GAETAN LAFLAMME | 218-12 SHAMROCK AVENUE, MONTREAL QC H2S 1A4, Canada |
| CHARLES LAYRON | 255-93 MONTAGUE STREET, BROOKLYN NY 11201, United States |
| SUMIT RAJPAL | 85 BROAD STREET, NEW YORK NY 10004, United States |
| JOSÉ P. DORAIS | 6100 DEACON STREET, APT. 6H, MONTREAL QC H2S 1A4, Canada |
| VICTOR LOEWY | 70 BINSCARTH ROAD, TORONTO ON M4W 1Y4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5C 2Y7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4440510 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.